Ne gliemeži, ne bruņurupuči nav slaveni ar savu ātrumu. Un abiem gandrīz vienmēr ir līdzi māja, lai var droši atkāpties. Gliemeži paslēpjas savā gliemeža mājiņā un bruņurupuči ielien savās aizsargājošajās bruņās. Tā abi ir aizsargāti no visiem iespējamiem ienaidniekiem.
Bērniem nav gliemeža mājiņas, kur paslēpties, bet ir vecāki. Ar mammu un tēti pie sāniem bērns var vieglāk iepazīties ar bērnudārzu, citiem bērniem un daudzām rotaļu iespējām. Bērns vēlas kļūt patstāvīgs. Taču viņš iedrošinās meklēt piedzīvojumus tikai tad, ja aizvien var atgriezties drošajā ostā pie vecākiem. Turklāt ātrums katram bērnam ir atšķirīgs. Arī gliemeži un bruņurupuči ir lēni, tomēr viņi sasniedz savu mērķi, jo viņi ir ļoti neatlaidīgi un pacietīgi, šādu salīdzinājumu sniedz ministrijas eksperti.
Sākot apmeklēt bērnudārzu, arī tev būs nepieciešama liela pacietība un miers, atbalstot savu bērnu. Velti pietiekami daudz laika pierašanas posmam un pārrunā to ar bērnudārza audzinātāju! Bērnam tā ir liela pārkārtošanās. Pirmajās dienās atstāj bērnu bērnudārzā tikai dažas stundas. Trīsgadniekam visbiežāk nav problēmu palikt bērnudārzā tik ilgu laiku. Pēc trim, četrām dienām bieži vien bērni paši jau grib palikt ilgāk. Tu vari arī pakāpeniski palielināt bērna uzturēšanās ilgumu bērnudārzā līdz vēlamajam ilgumam. Pavēro bērnu, kā viņš tiek galā ar šo pārkārtošanos, un dod viņam laiku. Tas tev varētu būt nogurdinoši vest bērnu uz bērnudārzu tikai uz divām vai trim stundām, taču šī lēnā iedzīvošanās atmaksājas. Tā tu sniedz bērnam iespēju viņa tempā pierast pie jaunās vides. Pēc tam labums būs visiem: bērnudārzā bērns jūtas labi, vecākiem nav jājūtas vainīgiem, arī bērnudārza audzinātājām ir mazāk stresa.
Kā saprast, ka bērns jau ir gana labi iedzīvojies dārziņā? Ja bērnu spēj nomierināt arī audzinātāja, tieši tāpat kā tu, un pēc dažām asarām viņš atkal pievēršas rotaļām, tad viss ir kārtībā. Nebrīnies, ka jau pēc īsa laika bērnudārzā bērns sākumā ir noguris, vienkārši šie daudzie jaunie iespaidi ir ļoti nogurdinoši.
Kāpēc bērniem vispār jāiet uz bērnudārzu? Speciālisti par to izsakās īsi un pārliecinoši: "sociālo iemaņu dēļ". Tās nozīmē spējas labi tikt galā ar sevi un sadzīvot ar citiem, kā arī spēt atbilstoši reaģēt. Un tieši šajās lietās bērni var ļoti labi vingrināties bērnudārzā. Mazie mācās pareizi saprast citu bērnu ķermeņa valodu.
Sociālās iemaņas arī iekļauj spēju motivēt sevi un citus. Bērnam ir savas idejas, un viņš mēģina tās īstenot viens pats un ar citiem. Tiek izmēģināts, kā vislabāk var citus "pierunāt". Ja neizdodas pārliecināt ar labu vai panākt savu ar šarmu, daži bērni sāk izmēģināt uzstājīgākas metodes. Tomēr viņi darīs to tikai tad, ja pieaugušie nereaģē uz šiem pozitīvajiem mēģinājumiem. Tu vari palīdzēt bērnam vingrināties sociālajās iemaņās, piemēram, nosaucot viņa rīcību vārdā, jo bieži vien trīsgadnieks to vēl pats nespēj.
Piemēram:
"Liene, man šķiet, ka tu gribi lāpstiņu. Taču mums ir jāpajautā Pēterim." Nenovērtē par zemu šīs pārrunu spējas – eksperti ir pārliecināti, ka sociālās kompetences ir ļoti būtiskas, lai labi varētu tikt galā ar dzīvi.
Kas jāņem vērā vecākiem
Bērnam ir ļoti būtiski, lai viņš uz tevi varētu paļauties. Ja viņam apsoli atnākt pakaļ noteiktā laikā, tad, neņemot vērā nekādus iemeslus, šis solījums ir jāizpilda.
Ilgas atvadīšanās scēnas bērnu padara nedrošu. Pasaki īsi un pārliecinoši "Uz redzēšanos!"
Priecājies kopā ar bērnu, ja viņš bērnudārzā jūtas labi!
Arī tev droši vien nav viegli atstāt bērnu. Nesatrauc bērnu ar savu bēdīgumu! Šajā situācijā meklē sapratni sarunā ar partneri vai draugiem.
Ja bērns vēl lieto autiņbiksītes, pajautā bērnudārzā, vai viņš var izmantot arī autiņbiksītes. Nespied viņu iet uz podiņa! Dažu dienu laikā bērni atdarinot paši iemācās izmantot tualeti.
Ja bērns jau ir labi iedzīvojies un tad atkal sāk paniski pārdzīvot šķiršanos no tevis, piemēram, pēc kopīgām brīvdienām, neuztraucies! Ne vienmēr ir viegli saglabāt līdzsvaru starp "pasaules atklāšanu" un "drošību vecāku brunčos". Vislabāk šajā gadījumā neizņemt bērnu no bērnudārza, taču veltīt viņam īpaši daudz laika no rīta un pēc bērnudārza.
Apmeklē vecāku sapulces un ar bērnudārza audzinātāju pārrunā savas vēlmes un priekšstatus, kas attiecas uz bērnu.
Kā zināt, ka bērns ir gatavs bērnudārzam
Tas, kad bērns spēj justies labi bērnudārzā, noteikti nav atkarīgs no viņa vecuma, bet gan no viņa brieduma, kas katram bērnam ir atšķirīgs. Bērns ir gatavs uzsākt bērnudārza gaitas, ja:
- viņš bez bailēm spēj šķirties no vecākiem uz noteiktu laiku;
- viņš bieži un labprāt rotaļājas ar citiem bērniem;
- viņš spēj uzdot jautājumus un atbildēt uz tiem, kā arī izteikt savas vēlēšanās;
- viņš prot viens pats ēst un kopumā arī viens pats apģērbties.
Kontrolsaraksts – vai bērnudārzs ir labs
- Vai bērnam ir iespējas mazliet nošķirties no pārējiem atpūtas stūrītī, uz matrača u.tml.?
- Vai ir stūrīši, kur mazie var spēlēties, neviena nenovēroti?
- Cik labi bērns saprotas ar uzticības personām? Vai viņiem ir pietiekami daudz laika, lai iepazītos?
- Vai visus noteikumus bērnudārzā nosaka tikai pieaugušie vai arī bērniem arī ir iespēja īstenot savas idejas?
- Cik ļoti tiek regulēts bērnu dienas režīms? Vai ir iespējas pamanīt arī atšķirīgas bērnu vajadzības?
- Kādi ir darba laiki? Vai tie pieļauj apvienot darba prasības ar ģimenes vajadzībām?
- Vai noformējums ir veidots bērniem un vai bērni to ir veidojuši?
- Vai bērni var netraucēti dauzīties un izskrieties arī brīvā dabā?