Katru nedēļu Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) vismaz četriem bērniem tiek veikta ieauguša naga operācija. Bērnu ķirurgi vērš uzmanību un skaidro, kas būtu vecākiem jāzina un jādara, lai līdz šādai operācijai nenonāktu.
Ieaudzis nags visbiežāk veidojas, kad naga plātnītes sānmala iespiežas zem naga valnīša, radot iekaisumu. Visbiežāk nags ieaug kājas īkšķiem. Slimnīcā pēc palīdzības lielākoties vēršas tieši pusaudži. "Viens no iemesliem, kādēļ veidojas ieaudzis nags tieši pusaudžiem, ir personīgās higiēnas trūkums. Skolēni nepārvelk apavus pēc sporta stundām, staigā sasvīdušās zeķēs, un ja vēl nags nav pareizi nogriezts – rodas neliels izsutums, kas ievaino mīkstos audus un sākas pūžņošana," skaidro BKUS Bērnu ķirurģijas klīnikas vadītājs, profesors Aigars Pētersons.
Līdz brīdim, kad nepieciešama operācija, var paiet pat vairāki mēneši. Tādēļ ķirurgi vēršas pie vecākiem ar lūgumu mācīt bērnam personīgo higiēnu, kā arī regulāri apskatīt un novērtēt bērna pēdu veselību. Būtiski, lai iegādātie apavi būtu pietiekami ērti, plati un nesaspiestu kāju pirkstus.