sieviete, kafejnīca, domas
Foto: Shutterstock
Paziņa atkal lūdz palīdzību, jo netiek galā ar saviem darbiem, un kolektīvā tiek vākta naudiņa kolēģes dzimšanas dienai, kuru nemaz tā īsti nepazīsti. Kad atkal esi piekritusi sniegt palīdzību visiem, tomēr nejūties laimīga, laiks saprast, ka izdarīt visu, ko lūdz apkārtējie, nav iespējams un droši vien nemaz nevajag, ja tas nesagādā prieku. Iemācīties atteikt nozīmē dzīvot savu dzīvi, nevis citu cilvēku dzīves – situāciju skaidro "Intellego" psiholoģe un kognitīvi biheiviorālās terapijas (KBT) terapeite Karīna Andersone.

"Nē" teikšana ir viena no pārliecinošas komunikācijas pamata prasmēm. Ja to proti, tad vari atbrīvot vietu un laiku tām lietām, kas tev un taviem tuvajiem cilvēkiem ir patiesi svarīgi. Pārliecinošas komunikācijas prasmes ir saistītas ar zemāku stresa un nomāktības līmeni.

Tomēr cilvēkiem ar atteikumiem kopumā iet grūti – mēs vilcināmies atteikt, jo jūtamies neērti; kad to beidzot esam izdarījuši, varam justies atviegloti, tomēr joprojām nelāgi. Tādēļ reizēm vieglāk šķiet piekrist darīt lietas, ko patiesībā nevēlamies. Ilgtermiņa sekas – ja pārāk bieži piekrītam tam, ko negribam, tad visdrīzāk dzīvojam dzīvi, kurā nejūtamies saimnieki, nejūtamies apmierināti, kā arī dusmojamies uz saviem "pāridarītājiem" – cilvēkiem, kuriem neprotam atteikt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!