Nepavēlēt, nepārmest un neiedzīt stūrī – trīs pamatbaušļi sarunā ar pusaudzi
Foto: Shutterstock
Oficiālās vadlīnijas noteic, ka agrīnās pubertātes vecums sākas desmit vienpadsmit gadu vecumā, tomēr daudzu ģimeņu prakse apliecina, ka mūsdienās tas sāk notikt arī agrāk – jau pat deviņu gadu vecumā. Iespējams, tas saistīts ar to, ka mūsu bērni fizioloģiski nobriest agrāk, skaidro psihoterapeite Ilze Pastare.

Lai arī pubertātes vecums var pabīdīties par kādu gadiņu uz priekšu vai atpakaļ (zēniem tas parasti sākas mazliet vēlāk nekā meitenēm), lielākoties tā spilgtākās izpausmes bērns piedzīvo no 11 līdz pat 15 vai 16 gadu vecumam, Labklājības ministrijas sagatavotajā informatīvajā materiālā "Mans bērns – skolēns" norāda psihoterapeite.

Sarunas ar savu bērnu, kurš sācis pārvērties līdz nepazīšanai, ir ļoti svarīgas, tomēr tās var būt arī ļoti sarežģītas. Tādas – kā pret sienu. Tu esi gatavs dialogam, esi iecietīgs, saprotošs, atvērts, bet pusaudzis tikai nogroza acis un pasaka, ka tu neko nejēdz, ieslēdzas savā istabā un pagriež skaļāk mūziku. Bet tik un tā – ir vērts mēģināt. Lūk, trīs "ne", kas jāņem vērā, sarunājoties ar savu spuraino pusaudzi!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!