krūtsbarošana, mazuļi, zīdaiņi, dvīņi
Foto: Shutterstock
Par knupīšu lietošanu zīdaiņu vecuma bērniem vecāku domas dalās – citi to atbalsta kā labu nomierināšanās līdzekli, citi kategoriski iebilst pret māneklīša došanu, norādot uz virkni sliktajām lietām, piemēram, nepareiza zobu sakodiena veidošanās iespējamību. Cik vecāku, tik viedokļu, starp citu, arī speciālistu vidū tie ir atšķirīgi. Lūk, piedāvājam iepazīties ar vienu situāciju, kad mammas krūti mazulīte izmanto knupīša vietā! Taujā mamma, kurai atbildi sniedz jomas speciāliste.

"Labdien. Man ir dvīņi - puika un meitene. Mazajiem tagad ir pilni pieci mēneši, baroju ar krūti. Nesen vēl viss bija labi – uz nakti paēda, aizmiga un gulēja, bet māsa tagad ir izdomājusi, ka grib gulēt tikai pie manis. Knupīti neņem. Naktī par knupīti izmanto mani un mēs abas esam neizgulējušās. Tagad māsa karājas man krūts galā. Kā risināt situāciju un atkal atgriezties vecajās sliedēs, jo tā jau naktī pagulēt varu ļoti maz, jo abi pa kārtai jābaro, bet, ja vēl viens piekabinājies man pie sāniem..." padomu lūdz kāda jaunā māmiņa.

Atbild ģimenes psiholoģijas centra "Līna" psiholoģe Ilze Novikova:

"Mazuļiem dzīves pirmajā gadā ir vairākas attīstības krīzes, kas var būt saistītas gan ar bērna fizisko, gan emocionālo attīstību. Iespējams, tas var būt par iemeslu meitiņas pastiprinātajai vajadzībai zīst un būt mammas tuvumā. Attīstības krīzes var būt, piemēram, kad bērns apguvis kādu jaunu prasmi (velties, rāpot, u.c.), vai arī, kad bērns savas attīstības dēļ sāk vairāk uztvert no apkārtējās pasaules, bet vēl nezina, kā ar šo informāciju tikt galā.

Šajā laikā bērni mēdz būt jūtīgāki, kašķīgāki, sliktāk gulēt, biežāk prasīt krūti, mammas uzmanību un klātbūtni, ķermeņa kontaktu, jo tas viņiem palīdz atvieglot stresu, ko nes šīs pārmaiņas. Cik intensīvi tas notiek, var būt atkarīgs no mazuļa temperamenta. Pat ja bērni ir dvīņi, viens no bērniem var būt jūtīgāks un izteiktāk reaģēt uz šīm krīzēm. Par mazuļu attīstības krīzēm var pameklēt informāciju pēc atslēgas vārdiem "wonder weeks" (brīnumu nedēļas).

Šie krīzes periodi parasti ir lielāks izaicinājums arī mammai, īpaši, ja jārūpējas uzreiz par diviem bērniņiem. Ilgstoša neizgulēšanās un nogurums var radīt apburto loku mamma piedzīvo lielāku stresu, spēka pilnvērtīgi atbildēt uz bērna vajadzībām kļūst mazāk, savukārt bērni to jūt, biežāk raud un sliktāk guļ.

Šādā brīdī ļoti svarīga ir "atbalsta sistēma" mammai. Mamma var padomāt, kas viņai var palīdzēt praktiski vai kaut uz brīdi iedot laiku atpūtai vīrs, auklīte, draudzene vai kāda no vecmāmiņām. Mazināt stresu un citas negatīvās emocijas, kas šādā brīdī var rasties, var palīdzēt arī profesionāla atbalsta persona, piemēram, PEP mamma, kura dodas pie mammas uz mājām."

Par krūtsbarošanas īpatnībām, ja audzini dvīņus vai trīnīšus, lasi šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!