jaundzimušais, zīdainis, mazulis, ģimene
Foto: Shutterstock
Jaunie vecāki mēdz būt noguruši un apmulsuši – negulētas naktis, jaunas lomas ģimenē un nepārtraukta zīdaiņa aprūpe. Kā sevi pasaudzēt, lai pietiktu spēka un uzmanības, ko veltīt mazulim? Iesaka veselības centra "Vivendi" bērnu ārsts Egils Zālītis.

Bērns pirmajā dzīves gadā aug un attīstās ātrāk nekā jebkurā citā dzīves posmā. Vecākiem ir jāuztur sava veselība, modrība, dzīvesprieks un smaids, lai mazulis varētu mierīgi attīstīties pozitīvā gaisotnē.

Reizē ar mazuli jāguļ arī māmiņai

Jaunajiem vecākiem ieteicams ne tikai rūpēties par jaundzimušo, bet atvēlēt laiku arī sev - izgulēties, lietot pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu, kā arī atpūsties. Jo vairāk būs enerģijas vecākiem, jo vairāk viņi varēs priecāties kopā ar mazuli un pilnvērtīgi izbaudīt jaukos kopā būšanas brīžus.

Jaunās māmiņas miegs kļuvis neregulārs, trauslāks un arī nogurums lielāks. Tāpēc jāizmanto katrs brīvais brīdis, lai pagulētu, kaut vai tikai atlaistos guļus stāvoklī un atpūstos, lai uzkrātu enerģiju bērna auklēšanai. "Kad mazulis pabarots, iemidzināts un nolikts šūpulītī, obligāti jāpaguļ arī mātei! Kaut vai tikai uz stundu vai divām," uzsver bērnu ārsts Zālītis. Tādējādi diennakts laikā izdosies miegam atvēlēt pat sešas līdz astoņas stundas, kas ļaus uz dzīvi raudzīties pozitīvāk un neieslīgt pēcdzemdību depresijā.

Nepieciešamas arī vides pārmaiņas

Daudzas jaunās māmiņas visu savu uzmanību velta jaundzimušajam, aizmirstot par satikšanos ar citiem sev tuviem cilvēkiem, savām interesēm. Pa reizei jāatlicina laiks, kuru veltīt sev. Noteikti jāraugās, lai novārtā nepaliktu vecākie bērni ģimenē, kuriem arī ir savas intereses un nodarbošanās. Arī viņiem jāpierod pie mainītām lomām ģimenē – visi bērni vēlas vecāku uzmanību. Arī tēva pienākums ir iespēju robežās aktīvi piedalīties zīdaiņa aprūpē, lai mātei būtu laiks atpūsties un izgulēties.

Foto: Shutterstock

Vainas apziņa nav nekas slikts

Māte grūtniecības laikā ir mazulim apsolījusi, ka būs tam lieliska māmiņa. Tomēr, kad bērns ieradies pasaulē, reizēm uznāk ilgas pēc iepriekšējā, reizēm bezrūpīgā, dzīves veida. Šādos brīžos var rasties nepamatota vainas apziņa, ka viņa nespēj izbaudīt katru mirkli kopā ar jaundzimušo. Dakteris Zālītis atgādina, ka savā praksē saskāries ar ļoti daudzām jaunajām māmiņām, kuras tā domā. "Tas ir tikai dabiski, ka reizēm vēlaties atpūsties no jaunās māmiņas lomas! Kad mazulis aizmidzis, piezvaniet draudzenei, lai aprunātos, tas novērsīs nelāgās domas. Meklējiet pozitīvo – ir taču tik daudz par ko priecāties, kad ģimenē piedzimis bērns," uzmundrina bērnu ārsts.

Zālītis jaunajiem vecākiem iesaka darīt to, kas šķiet pareizi, nevis to, ko iesaka citi. Piemēram, ja bērns jau ir paaudzies un citi nosoda, ka vecāki viņam dod knupīti, bet tā ir vieglāk, lai mazo aizmidzinātu, nav no tā jāatturas. Labāk savu reizi pasaudzēt pašiem sevi nevis domāt par to, ko citi teiks. Bet, ja nepieciešams padoms, ieteicams to jautāt bērnu vai ģimenes ārstam.

Ļauj sev palīdzēt

Nav jākautrējas lūgt palīdzību. "Atļauj tuviem cilvēkiem paņemt rokās mazuli, parunāties un parotaļāties ar viņu. Tā bērns mācās to, kā attiekties pret citiem sev tuviem cilvēkiem," iesaka dr. Zālītis. Ir brīži, kad vecāki nevar būt kopā ar bērnu un tad vēlams, ka palīdz auklīte vai tuvinieki, kuriem vecāki uzticas. Mazulis iemācīsies sagaidīt un izbaudīt arī viņu klātbūtni, rūpes un mīlestību. Tāpat ieteicams vecākiem neaizmirst par laiku, ko pavadīt divatā, lai saglabātu pozitīvu gaisotni un mīlestību ģimenē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!