BKUS precizē 1. rindkopā sniegto informāciju
Sākot 2012. gadu, ar garo klepu saslimušo bērnu skaits ir 20 reizes palielinājies, nekā tas bija pirms minētā laika perioda. Pērn Latvijā tie bija 210 pacienti. Visticamāk, šie skaitļi nemaz neataino patieso ainu pilnībā un slimnieku varētu būt vēl vairāk, pieļauj Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska. Turklāt bērniem šī slimība var beigties arī letāli, un tādi gadījumi diemžēl ir.
Šādam slimības uzliesmojumam iemesli ir bērnu vecāku atteikums vakcinācijai, atkārtotas vakcinēšanās neveikšana jau lielākiem bērniem un pieaugušajiem, zīdaiņu saslimstība (līdz pusgada vecumam), kuri vēl nav saņēmuši pilnu vakcinācijas kursu un kuriem ir bijis kontakts ar slimniekiem, stāsta Zavadska.
Viņa arī atzīmē, ka mazajiem bērniem saslimšanas gaita mēdz būt īpaši smaga, un iznākums var būt arī letāls. Viens šāds gadījums bija 2012. un viens – 2013. gadā. Tāpat ļoti jāuzmanās cilvēkiem, kuriem ir citas blakussaslimšanas un nomākta imunitāte. Garais klepus sākotnēji var tiks maldīgi noturēts par vienkāršu saaukstēšanos. Pacients sūdzas par temperatūru un mokošu klepu, īpaši naktīs. Otrajā stadijā baktērija, kas izraisa šo saslimšanu, jau ir izdalījusi toksīnus, kas graujoši iedarbojas uz organismu un rada smagas izpausmes. Šajā stadijā medicīnas iespējas ir ierobežotas, un ārsti var tikai gaidīt, kad toksīns beigs iedarboties.