Par gripas epidēmijas sākšanos informācija tika izplatīta jau janvāra vidū, un tā arī nav gājusi secen bērniem. Tomēr, kā vērtē bērnu ārsti, šogad gripa ir klasiska un epidēmiju varot prognozēt kā paredzamu.
Šogad, tāpat kā citus gadus, janvārī Bērnu slimnīcā sāka ierasties bērni ar gripas simptomiem. Pagaidām gripas epidēmiju var raksturot kā paredzamu. Līdzīgi kā 2016. gada sākumā, arī 2017. gada janvārī ar gripu Bērnu slimnīcā nonācis līdzīgs skaits bērnu – tas ir ap 30, stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Komunikācijas vadītāja Vita Šteina.
Bērnu slimnīcas Bērnu vakcinācijas centra vadītāja Dr. Dace Zavadska skaidro, ka šogad vērojama klasiska gripa. Tās simptomi ir pēkšņa temperatūras celšanās, drudzis, galvassāpes, kaulu laušanas sajūta, sāpes acu ābolos, nespēks, sauss klepus un aizlikts deguns bez iesnām.
Ja bērnam konstatēti gripas simptomi, nekavējoties jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, kurš ieteiks tālākās ārstēšanas darbības. Ja bērna stāvoklis būs tāds, ka nepieciešams doties uz slimnīcu, ģimenes ārsts to ieteiks. Plašāk par gripas simptomiem, lasi šeit.
Zavadska atgādina, ka bērniem līdz divu gadu vecumam valsts 100 procentu apmērā apmaksā vakcīnu pret gripu.
Gripas epidēmijas laikā vajadzētu izvairīties no masu pasākumiem, ievērot roku higiēnu, tāpat svarīgi vēdināt telpas, piebilst Zavadska.
Lūk, te, savukārt būs pediatres Annas Birkas 10 padomi, kas palīdzēs izvairīties no gripas!
"Nepārtuntuļo" mazo un nepārkarsē mašīnu. Pirms došanās ārā, nedod karstus dzērienus. Nesien šalli vai lakatu priekšā sejai. Svarīgi, lai nav krasas temperatūras svārstības un bērnam ir ērti kustēties.
Mazgā rokas biežāk. Izmanto vienreizlietojamās papīra salvetes. Kā pareizi mazgāt rokas, to uzzināsi šeit.
Ja pamani kādus saaukstēšanās simptomus, nepilini un nedod uzreiz zāles. Katras iesnas nav gripa. Nav vajadzības bērnu "pārzāļot". Labāk konsultējies ar savu pediatru vai ģimenes ārstu.
Neliec bērnam šņaukt degunu. Pretējā gadījumā mazajam var sākt sāpēt ausis. Izmanto tikai vienreizlietojamos mutautiņus, lai noslaucītu degunu. Degunu var skalot ar jūras ūdeni vai sālsūdeni.
Ej ar mazo svaigā gaisā, vēdini telpas. Ja ir sniegs, izmanto iespēju pikoties un celt sniegavīrus.
Izvairies no publiskām vietām – lielveikaliem, "bērnu stūrīšiem", rotaļu laukumiem, kino u.tml. Tieši te pastāv augsts risks saķert gripu. Ja kāds no ģimenes saslimis, lieto vienreizlietojamo masku, kas maināma reizi pāris stundās.
Tā vietā, lai ietu uz filmām, publiskiem spēļu laukumiem vai teātri, labāk aizbrauc uz jūru vai mežu – svaigs gaiss nāks tikai par labu.
Iekļauj ēdienkartē paštaisītas ķiploku maizītes, zupu vai biezpienu ar sasmalcinātu ķiplociņu, plūškoka ogas, ingveru (tēju), vairāk zaļumu un sakņu dārzeņu. Izmēģini ķirbju vai rutku salātus, ēd vairāk ābolu un dzērveņu. Cukura vietā lieto medu.
Nebaidies dot bērnam aukstas uzkodas, piemēram, saldētas zemenes, upenes, saldētu jogurtu u.tml.
Domā labas domas – pozitīvs skats uz dzīvi arī palīdz izvairīties no gripas un citām nedienām.