bērns meitene iesnas saaukstēšanās šņaukt degunu
Foto: Shutterstock
Rudens, ziema un patiesībā arī agrs pavasaris ir laiks, kad bez kabatslakatiņa iztiek retais. Par to, kādas ir deguna funkcijas, kā pareizi šņaukt degunu un vai vispār to darīt, stāsta LOR Klīnikas otolaringoloģe prof. Ligija Ķīse.

Degunam ir daudz funkciju. Vispirms jau elpošana, kas palīdz nodrošināt citas deguna funkcijas – gaisa attīrīšanu un sasildīšanu. Gaisu attīrīt palīdz deguna epitēlija skropstiņas kopā ar gļotu izdalīto sekrētu. Tas normāli virzās aizdegunes virzienā, proti, no ārpuses uz iekšu nododot informāciju par svešajiem antigēniem mandelēm, kas veido organisma imunitāti. Svešās daļiņas, tostarp arī mikrobi tiek norīti, un tos kuņģī iznīcina sālsskābe. Tādēļ deguna sekrēta vilkšana uz iekšu ir pieļaujama un sakrīt ar dabisko gļotu virzību, apliecina Ķīse.

Turpretī deguna šņaukšana ar spēku ir līdzīga kaķa glaudīšanai pret spalvu. Protams, ka var, bet redzēsi, ko teiks kaķis. Deguna gļotās atrodam arī dažādas pretmikrobu un pretvīrusu vielas, tādēļ svarīgi pasargāt deguna gļotādu no izžūšanas, kas īpaši raksturīgs, sākoties apkures sezonai vai lietojot kondicionierus, uzsver Ķīse.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!