Foto: Shutterstock

Deficīts un medikamentu trūkums padomju laikos vecākus piespieda domāt un izmantot dažādas metodes, lai cīnītos pret bērnu saaukstēšanos: izsildīt kājas, paelpot karstus garaiņus virs tikko vārītiem kartupeļiem, uzlikt bankas, taču mūsdienu ārsti iesaka šīs tautas metodes neizmantot. Kas tajās slikts?

Pediatre Anastasija Golcmane "Parents" skaidro piecu populārāko metožu bīstamību. Viņa atzīst, – kad bērni sāk bieži un ilgstoši slimot, un ziemā tas ir visai izplatīti, vecāki gatavi darīt daudz ko. Sākotnēji tiek lietoti medikamenti, kurus rekomendējis ārsts. Taču tad, kad kļūst skaidrs, ka tabletītes īsti nelīdz vai sniedz visai mazu efektu, atmiņā ataust "pārbaudītas" vecmāmiņu receptes. Tomēr ārsti pret daudzām vecajām tautas receptēm attiecas visai piesardzīgi. Uzzini, kāpēc!

Vai silts piens dod efektu saaukstēšanās gadījumā

Kad bērns ir saslimis, ārsti vienmēr rekomendē pastiprināti dzert. Ja bērniņš vēl ir mazs un vienā reizē nevar daudz izdzert, viņam šķidrums jāpiedāvā mazākās devās, bet bieži, kaut vai pa tējkarotītei. Dzērienam jāatbilst bērna vecumam, tādēļ kā vislabākais tiek rekomendēts ūdens, tēja vai arī padzēriens no ūdens un sulas (atšķaidīta sula).

Pilnpienu drīkst dzert tikai bērni, kuriem ir vairāk nekā viens gadiņš, bet vēl labāk – tuvojoties trīs gadu vecumam. Turklāt arī – tikai vienu divas nelielas tasītes dienā. No tā izriet – bieži un bagātīgi bērnu ar pienu dzirdināt nevar. Ja tas ir govs piens, bērnam var rasties alerģija, sāpes vēderā, pat vemšana. Bez tam saaukstēšanās vai gastroenterīta gadījumā, ko pavada diareja (caureja), ārsts vienmēr nosaka diētu bez piena produktu lietošanas. Kā atpazīt saaukstēšanos un pirmā palīdzība šādos gadījumos atrodama šeit.

Vai ir vērts atcerēties balzamu 'Zvaigznīte'

Viens no šī līdzekļa komponentiem ir eikalipta lapas. Balzams labi palīdz paplašināt "aizliktās" deguna nāsis, taču bērniem līdz gada vecumam eikalipts netiek rekomendēts, jo tas šī vecuma bērniem var būt alerģisks un var izsaukt elpas trūkumu. "Zvaigznīte" arī netiek rekomendēta alerģiskiem cilvēkiem, kā arī tiem, kuri slimo ar bronhiālo astmu, alerģiskajām iesnām un biežiem obstruktīviem bronhītiem.

Šo balzamu nedrīkst smērēt tieši uz deguna gļotādas, jo tā var rasties alerģiska reakcija, kas tikai pastiprinās iesnas. Nelielu daudzumu balzama var uzsmērēt uz deguna vai arī tieši uz auduma kādam apģērba gabalam.

Vai drīkst veikt tvaika inhalācijas

Šeit tiek runāts par inhalācijām, elpojot tvaikus virs tikko vārītu kartupeļu katliņa vai arī ārstniecības augu novārījuma. Kā uzsver pediatre, par šādu ārstēšanās metodi vislabāk būtu vispār aizmirst. Pirmkārt, elpojot tvaiku, bērns riskē iegūt augšējo elpošanas ceļu apdegumus, jo bērna gļotāda ir ļoti maiga. Otrkārt, ir iespējamas alerģiskas reakcijas un gļotādas iekaisuma rašanās, kas, savukārt, klepu tikai pastiprinās. Treškārt, ja bērnam ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, karstais tvaiks nepavisam neiedarbosies uz tās pazemināšanos. Tieši pretēji, kā atbildes reakcija šādām tvaika inhalācijām būs temperatūras paaugstināšanās. Te atradīsi vingrojumus, kas var palīdzēt izārstēt bronhītu un pneimoniju.

Bankas

Aptuveni līdz deviņdesmitajiem gadiem, nu jau pagājušajā gadsimtā, saaukstēšanās gadījumos ļoti aktīvi tika izmantotas, pat ārstu ieteiktas – bankas. Tagad ārstu viedoklis ir mainījies. Augšējo elpošanas ceļu jeb bakteriālā infekcija tiek raksturota arī ar aktīvu iekaisumu procesu. Un papildu ķermeņa sildīšana šo procesu tikai padziļina, kas var novest pie dažādiem sarežģījumiem. Turklāt bankas var radīt arī alerģiskas reakcijas. Par to, cik dažāds var būt klepus un kā ar to cīnīties, šeit stāsta pašmāju ārsti, bet te atradīsi 17 efektīvus un neparastākus veidus, kā uzveikt klepu.

Masāža

Ārsti oficiāli to sauc par "vibrācijas vai drenāžas masāžu krūšu kurvim". To nozīmē, ja bērns ir izslimojis bronhītu vai pneimoniju. Bet masāžā pielietotos paņēmienus mammai jāparāda pediatram vai fizioterapeitam. Un masāža ir kā papildinošs elements citām fizioterapijas procedūrām un tiek nozīmēta tikai atveseļošanās stadijā. Šeit uzzini, kādi vingrojumi ir piemēroti plaušu veselībai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!