grūtniece, grūtniecība
Foto: Shutterstock
Grūtniecības laikā pat visniecīgākās veselības problēmas prasa īpašu pieeju un obligātu vizīti pie ārsta. Un tomēr pastāv daži līdzekļi un metodes, kas ir absolūti nekaitīgas topošajām mammām, tādēļ tos var izmantot bez receptes un īpašas konsultācijas pie speciālista.

Ja iepriekš tu varēji ieiet aptiekā un palūgt farmaceitam piemeklēt zāles bez receptes, tad līdz ar grūtniecības iestāšanos tu vairs nevari rīkoties tik vieglprātīgi. Visus deviņus mēnešus ir jāaizmirst par pašārstēšanos, jo pat labi zināmas un daudzkārt pārbaudītas zāles var izrādīties kaitīgas gaidāmā mazuļa veselībai, "Parents" norāda terapeite, Perinatālā medicīnas centra ārste Marina Sokolova. Savukārt rakstā šeit atradīsi profesores Daces Rezebergas skaidrojumu par to, kādi riski un iespējas pastāv, grūtniecības laikā lietojot medikamentus.

Īpaša piesardzība pret medikamentu lietošanu jāievēro līdz astotajai grūtniecības nedēļai, kad noris augļa visu svarīgāko iekšējo orgānu un sistēmu attīstība, bet galvenās aizsargbarjeras – placentas veidošanās vēl nav pabeigta. Bet arī turpmākajā grūtniecības laikā modrību nevar zaudēt. Pat tad, kad placenta ir sākusi savu darbību, daži medikamentu komponenti tiek cauri šai aizsargbarjerai, un kaitīgās vielas var nonākt tieši augļa asinīs, nopietni kaitējot viņa veselībai, kā tas notiek, piemēram, ar vairāku antibiotiku grupu zāļu lietošanu. Bez tam grūtniecības laikā nav pielietojamas arī daudzas tautā iecienītas procedūras. Piemēram, nevainīgā kāju karsēšana siltā vannā var veicināt placentas atslāņošanos, izraisot asiņošanu. Visas šīs nianses parasti ir zināmas vien speciālistiem, tādēļ nekautrējies uzdot savam ārstam jebkurus jautājumus, pat ja tev tie šķiet pilnīgi muļķīgi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!