Gaidot ģimenē ierodamies pirmdzimto, topošajam tētim daudzas lietas var šķist dīvainas un pat biedējošas. Patiesībā nav nemaz tik traki! Lūk, šie "Letidor" speciālistu piedāvātie 11 padomi palīdzēs topošajiem tētiem sagatavoties mazulīša nākšanai pasaulē!
Esi saprotošs
Grūtniecība sievietei ir smags periods gan fiziskā, gan emocionālā ziņā. Deviņu mēnešu laikā tev ne reizi vien nāksies dzirdēt no savas partneres, cik viņa ir nogurusi. Topošo mammu var nogurdināt pat tās lietas, ar kurām viņa iepriekš bija gatava nodarboties ar milzu atdevi un prieku. Partnerei pat var pietrūkt spēka, lai kontaktētos ar draugiem. Tādēļ ņem vērā, ka viņa ne vienmēr būs priecīga par viesiem mājās. Turklāt var pat pēkšņi izrādīties, ka viņa pat nevienam negrib rādīties, jo jūtas "resna".
Pieņem viņas "grūtnieces smadzenes"
Pastāv zinātniski pamatotas atziņas par to, kāpēc sievietes grūtniecības laikā var būt nedaudz kaprīzākas un aizmāršīgākas. Pētījumi, kas publicēti "Nature Neuroscience" apstiprinājuši, ka topošo mammu smadzenes "ekonomē" pelēko vielu tām daļām, kas atbild par sociālo izziņu. Raksta autori apgalvo, ka tieši tas sievietēm palīdz atpazīt bērna vajadzības un nostiprina saikni ar mazo cilvēciņu, kuru viņas ar tādām grūtībām ir laidušas pasaulē. Kad tava partnere žēlojas par "grūtniecības smadzenēm", nomierini viņu, pasaki, ka tas ir absolūti normāli, bet viņa pati ir lieliska.
Demonstrē savu mīlestību
Romantiskām un ģimeniskām attiecībām jāpaliek kā prioritātei, pat tad, kad sieviete un vīrietis gatavojas bērna piedzimšanai. Laiks, ko jūs abi pavadīsiet kopā, ir neapstrīdami vajadzīgs, lai saglabātu veselīgu laulību vai partnerattiecības, kuras juridiski nav noformētas. Vienmēr uzturi emocionālu saikni ar savu sievieti grūtniecības laikā – tas palīdzēs tev plūstoši pāriet no "sievas un vīra" statusa uz vecāku lomu.
Esi tālredzīgs
Ja tu sāksi atlikt naudiņu vēl kādu laiku pirms grūtniecības, tas tev palīdzēs izvairīties no lieka stresa. Jaunie vecāki var saskarties ar kādiem sarežģījumiem dzemdībās vai mazuļa slimošanu. Esi apbruņots, lai cīnītos ar visu, kas var traucēt jūsu ģimenes laimei. Domā uz priekšu un nodrošinies ar labu medicīnisko apdrošināšanu. Izzini, kādus izdevumus polise apmaksā, bet ko tev nāksies maksāt pašam no savas kabatas.
Neaizmirsti, ka arī šo deviņu mēnešu laikā tava mīļotā ir sieviete
Tagad viņa ir topošā mamma, taču neaizmirsti, ka visupirms viņa ir tava partnere. Kad sieviete kļūst par mammu, viņai vēl joprojām nepieciešams, lai tu viņā saskatītu to pašu mīļoto meiteni, ar kuru pastaigājies mēnessgaismā. Uzaicini viņu uz randiņu. Pasaudzē viņu pirms jūsu kopīgā romantiskā vakara, lai viņa pa īstam to varētu izbaudīt. Pārsteidz viņu mājās ar picu vai pats pagatavo vakariņas, lai viņai būtu brīvs laiks atpūtai pirms jūsu randiņa. Vairāk palīdzi pa māju.
Kad piedzims bērns, viņai kā nekad agrāk vajadzēs tavu atbalstu, tādēļ trenēties tu vari jau tagad. Esi gādīgs vīrs, kurš var sievu nodrošināt ar visu nepieciešamo, lai pēcāk būtu tikpat gādīgs tēvs.
Neļauj partnerei sevi pārslogot
Neļauj viņai uzņemties pārāk daudz darāmā. Ja radīsies kādi sarežģījumi vai spontānais aborts, viņa sevi sāks vainot un visu laiku domās, ka viņai vajadzēja visu darīt citādāk. Palīdzi viņai būt pašai pret sevi uzmanīgākai un atgādini, ka jūsu gaidāmā bērna veselības labā sievai nevajadzētu pārslogot sevi.
Rūpējies par viņas veselību
Mēs visi esam dzirdējuši par grūtnieču dīvainībām ēdienu izvēlē. Uztver normāli viņas pēkšņo vēlmi aprīt paciņu ar cepumiem, taču vienlaikus seko līdzi, lai ledusskapī vienmēr būtu pieejama veselīga pārtika. Tas partnerei palīdzēs uzturēt sevi formā un ātri atgūties pēcdzemdību periodā. Viņai nepieciešama diēta ar pietiekamu daudzumu dzelzs un folijskābes, lai bērniņš būtu vesels.
Sagatavojies tikšanās reizei ar mazulīti jau iepriekš
Pat ja tev jau ir pieredze komunikācijā ar bērniem (piemēram, ar jaunākajiem brāļiem un māsām), atceries, ka jaundzimušais ir kaut kas pilnīgi cits. Nesaprotamu iemeslu dēļ vīrieši bieži vien baidās no jaundzimušajiem un domā, ka obligāti viņiem nodarīs pāri. Pienācis laiks paskatīties savām bailēm acīs. Palīdzi kādai citai jaunajai māmiņai, piemēram, draugu lokā, nomainīt bērnam autiņbiksītes, lai nedaudz papraktizētos. Uzzini, kā pareizi paņem rokās mazulīti un paturēt viņa galviņu. Nekautrējies uzdot jautājumus jau tagad, lai pēc tam, kad pienāks tava kārta celties nakts vidū, tu skaidri zinātu, ko darīt ar savu mazo bērniņu.
Esi gatavs, ka būsi neizgulējies un bruņojies ar pacietību
Tikt galā ar faktu, ka būsi neizgulējies, ir daudz vieglāk, ja tam esi jau morāli gatavs. Daudz sarežģītāk ir izrādīt pacietību, kad situācija tev ir radusies pilnīgi negaidīti. Taču tas nenozīmē, ka tev tagad būtu jāsāk trenēties vēl līdz bērna piedzimšanai.
Guli mierīgi, kamēr vēl vari. Vienkārši esi gatavs morāli un esi pacietīgs, kad tas notiks. Tā vietā, lai dusmotos, ka nespēj izgulēties, meklē prieku vēl vienā iespējā būt kopā ar savu mazuli.
Ticiet viens otram
Kļūt par vecākiem – tas ir kaut kas pilnīgi jauns un pat biedējošs. Jums pilnībā vienam otram ir jāuzticas šajā priekā, kurš pavisam drīz jau ienāks jūsu dzīvē. Un jātic arī citiem, kas to jau labi pārzina. Dažreiz dzemdību plānus nākas mainīt vai arī rodas kādi sarežģījumi, taču ārsti zina, kā jums palīdzēt. Atbalstiet viens otru un atcerieties – jums tas viss ir jāizdzīvo kopā.
Pieņem visu, kā ir
Bērna piedzimšana vai ģimenes dzīves sākums ir visai grūts darbs. Un tomēr tas tev atnesīs milzum daudz prieka. Tiklīdz jūsu ģimenē ienāks bērni, viņi kļūs par jūsu darbu diennakts režīmā. Tādēļ risini problēmas pēc kārtas un vienkārši notici, ka tiksi galā. Baudi kopā būšanu ar savu bērnu un partneri, un lepojies: tagad tu esi tētis!