Ik gadu Latvijā piedzimst ap 20 mazuļu, kurus skar iedzimta, smagas pakāpes sensoneirāla vājdzirdība. Jau gadu Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) veic operāciju – abpusēju kohleāra implantāciju, kas ļauj bērniem dzirdēt, atjaunot komunikāciju, attīstīt valodu, dzīvojot pilnvērtīgu dzīvi sabiedrībā.
Līdz šim Latvijā tika veiktas vienpusējas kohleāra implantu operācijas, ko izmanto vairāk nekā 250 bērnu. Kopš 2015. gada Bērnu slimnīcā tiek veiktas arī abpusējas kohleāras implantācijas, kas bērnam dod iespēju labāk dzirdēt trokšņainā vidē, labāk noteikt skaņas avotu un pilnvērtīgāk izmantot dzirdi. Gada laikā abpusēja kohleāra implantācija veikta 11 bērniem, informē BKUS pārstāve Vita Šteina.
Kohleārs implants ir maza, sarežģīta, ķirurģiski implantējama iekārta, kura nodrošina dzirdi nedzirdīgam bērnam. Tas nav dzirdes aparāts, kas pastiprina vai padara skaidrāku skaņu. Kohleārs implants pārvērš akustisku skaņu elektriskā kairinājumā un novada to līdz dzirdes nervam. Kohleārs implants sastāv no ārējās daļas – mikrofona ar runas procesoru un transmitera, kā arī no iekšējās –uztvērējdaļas un elektroda, kuri ir ķirurģiski implantēti pacienta ausī.