Liekais svars ir aktuāla problēma visā pasaulē ne vien pieaugušo, bet arī bērnu vidū. Pasaules Veselības organizācijas (PVO) prognozes liecina, ka gadījumā, ja iedzīvotāju paradumi nemainīsies, jau 2025. gadā 70 miljoniem bērnu vecumā līdz pieciem gadiem būs liekā svara vai aptaukošanās problēmas.
Protams, tas nenozīmē, ka visiem bērniem ir jāievēro diētas un jāsatraucas par savu izskatu. Vecākiem uzdevums ir rūpēties par bērna veselību un to, lai atvase ēstu veselīgi un veiktu pietiekami daudz fizisko aktivitāšu. Nedrīkst sevi mānīt ar uzskatu, ka bērns ir veselīgi apaļīgs, ja viņam ir neveselīgs dzīvesveids un liekais svars. Bērnam nav jāiekļaujas kaut kādos standartos par svaru un izskatu, bet vecākiem ir jāseko līdzi tam, lai viņš būtu vesels.
Apaļīgi vaidziņi noteikti nenozīmē, ka tavam bērnam ir liekais svars. "WebMD" atgādina, ka to, vai bērnam ir problēma, nosaka ārsts, ņemot vērā virkni dažādu faktoru. Speciālists izvērtēs ne tikai ķermeņa proporcijas, bet arī to, kā bērns aug un attīstās, kā arī viņa vecumu un citus faktorus. Ieklausies speciālista viedoklī par tava bērna svaru!
PVO skaidro, ka bērniem ar lieko svaru un aptaukošanos ir daudz lielāks risks saskarties ar dažādām veselības problēmām pieaugot. Liekais svars arī bērniem palielina kardiovaskulāro slimību risku un insulīna rezistencies risku, kas var izraisīt otrā tipa cukura diabētu. Tāpat tas veicina dažādu skeleta un muskulatūras problēmu attīstību, kā arī ietekmē noteikta veida vēža veidošanos.
Dzīvesveids un uzturs ir galvenie liekā svara izraisītāji
Ne mazāk svarīgas ir fiziskās aktivitātes. Ja bērns pavada ļoti daudz laika, skatoties televizoru vai spēlējot datorspēles, un visur tiek nogādāts ar mašīnu, nebrīnies par to, ka ārsts sāks bažīties par viņa svaru.
Atceries, ka liela nozīme ir arī videi, kurā bērns aug. Ja ledusskapī vienmēr būs našķi un neveselīgi produkti, un tos ēdīs viņa vecāki, to darīs arī bērns. Tāpat neaizmirsti sekot līdzi tam, lai bērns pietiekami izguļas. Pētījumi pierāda, ka bērni, kas guļ mazāk, nekā rekomendē speciālisti, biežāk cieš no liekā svara un aptaukošanās problēmām. Par to, cik daudz jāguļ cilvēkiem, atkarībā no viņu vecuma, lasi šeit.
Pastāv arī ģenētiski un medicīniski faktori, kas var ietekmēt liekā svara veidošanos bērnam. Ja citiem ģimenes locekļiem ir liekais svars, ir vairāk jāpievērš uzmanība tam, lai bērns saņemt pilnvērtīgu un veselīgu uzturu, kā arī, lai viņam netrūktu fizisko aktivitāšu.
Kā rīkoties, ja ārsts pasaka – bērnam ir liekais svars
Neliec mainīties tikai savam bērnam, liekot viņam justies atšķeltam no ģimenes. Paradumi ir jāmaina visiem, ne tikai bērnam. Veselīgs uzturs un vairāk fizisko aktivitāšu noteikti nāks par labu arī vecākiem un pārējiem bērniem. Ja visa ģimene pievērsīsies veselīgākam dzīvesveidam, bērns ar lieko svaru neizjutīs, ka viņam ir kaut kāda problēma.
Ir dažādi veidi, kā mainīt ģimenes paradumus. Viena no svarīgākajām pārmaiņām ir kopīga fizisko aktivitāšu veikšana. Lūk, daži ieteikumi, lai ģimene un bērni kļūtu fiziski aktīvāki:
- Rādi piemēru. Ja bērni redzēs, ka tu gūsti prieku no fiziskajām aktivitātēm, ir daudz lielāka iespēja, ka viņi sekos tavam piemēram un būs aktīvi arī tad, kad pieaugs;
- Laiku, ko ģimene pavada kopā, ieplāno pavadīt aktīvi, piemēram, kopīgas pastaigas, izbraucieni ar riteņiem vai peldēšanas nodarbības.
- Izproti sava bērna vajadzības. Bērni ar lieko svaru var justies neērti, piedaloties noteiktās aktivitātēs. Izvēlies laika pavadīšanas veidus, ko tavs bērns izbauda un kas viņam neliek justies apkaunotam vai nevarīgam.
- Centies samazināt laiku, ko ģimene pavada sēžot. Skatieties mazāk televīzijas pārraižu un spēlējiet mazāk videospēļu.
Lai veselīga dzīvesveida ieviešana ģimenē būtu vienkāršāka, centies to paveikt caur darbībām, kas sagādā prieku. Neattiecies pret fiziskām aktivitātēm un veselīgu uzturu tā, it kā tas būtu apgrūtinājums.