Kariess, erozija un citas zobu un smaganu slimības. Informācija, kas jāzina katram vecākam
Foto: Shutterstock

It kā jau visi zinām, ka zobi ir jātīra vismaz divas reizes dienā, bet dažreiz, kad mazais vakarā ir tik niķīgs, vecāki atmet ar roku: "Nu labi, vienu reizīti izlaidīsim". Bet tā reizīte pa reizītei, un zobi sāk bojāties. Satraucošs fakts, kas izskan no mediķu puses, ir šāds: katram otrajam bērnam vecumā no diviem līdz sešiem gadiem ir zobu kariess. Par zobu un smaganu slimībām vecākus izglīto Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti.

Zobu bojājumus izraisa baktērijas, kas dzīvo cilvēka mutē un barojas ar ogļhidrātiem, ko lietojam uzturā. Ja ikdienā patērējam produktus, kas satur fermentējamos ogļhidrātus jeb cukurus (glikoze, fruktoze, laktoze, maltoze, saharoze u.c.), piemēram, cepumus, šokolādi, baltmaizi, pienu, jogurtu, biezpiena sieriņus utt., baktērijas "apēd" ogļhidrātus un drīz sāk ražot skābi, kas bojā zobu emalju, un zobs zaudē svarīgas minerālvielas.

Šo procesu sauc par demineralizāciju, un tas ir zobu bojāšanās procesa sākums. Tomēr sākuma stadijā bojāšanās process vēl ir apstādināms, jo zobu aizsardzība spēj atjaunoties. Kariesa sākumu mutē mēs varam redzēt kā krītaini baltu laukumu; visbiežāk tā ir līnija gar smaganu, kur visvairāk uzkrājas aplikums. Minerālvielas, kas zudušas skābes iedarbības laikā, aizstāj siekalās esošās minerālvielas, un šo procesu sauc par remineralizāciju. Zobu emaljas zaudētās minerālvielas palīdz aizvietot florīdi no zobu pastas, tāpēc zobārsti un zobu higiēnisti iesaka lietot fluorīdu saturošas zobu pastas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!