Piecas situācijas, kurās bērnam 'nē' vietā būtu jāsaka 'jā'
Foto: Shutterstock

Vai esi kādreiz mēģinājis saskaitīt, cik reizes dienā savam bērnam pasaki "nē"? Mazo ekspertu skolas un centra "Skalbes" psiholoģe Zane Avotiņa uzskata, ka to būtu lietderīgi izdarīt. Pēc tam pie sevis apdomā, vai tu dienas laikā vēlētos tik daudz reižu dzirdēt "nē"?

Noraidījums tiešu kaitējumu nenodara, tomēr psihologi ir pārliecināti, ka ilgtermiņā vērojama tā ietekme uz bērniem. Pastāvīgi dzirdot vārdu "nē", bērniem samazinās spēja uzņemties iniciatīvu, trūkst pozitīvas attieksmes un viņi arī paši sāk uz vecāku izteiktiem lūgumiem atbildēt ar īsu un stingru "nē", to nereti pavadot ar kājas sišanu pret zemi.

"Vecāki sasniedz labākus rezultātus, runājot ar saviem bērniem pozitīvā un atbalstošā formā. Bērni biežāk uzņemas iniciatīvu, viņiem ir labāks garastāvoklis – bērni mācās pamanīt labās lietas, saprast, ko paši vēlas, nevis koncentrējas uz to, ko nedrīkst darīt. Turklāt tiek audzināta pacietība un atbildība," skaidro Avotiņa, papildinot, ka "teikt "jā" nenozīmē izpildīt visas bērna vēlmes un viņam dot neierobežotu brīvību. Gluži pretēji!"

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!