pusaudzis, jauniete, saruna, dusmas
Foto: Shutterstock
Visbiežāk "es nezinu" sakām tāpēc, ka mums ir bail pieņemt lēmumus. Sasniedzot pusaudža vecumu, jaunieši kļūst arvien neatkarīgāki, un nespēja atbildīgi pieņemt lēmumus un pateikt "nē" var atstāt paliekošas sekas.

Bērni nepiedzimst ar spēju pieņemt drosmīgus un apzinātus lēmumus – tā ir prasme, ko var un vajag trenēt, it īpaši pusaudža vecumā, kad noris lielas pārmaiņas, uzsver izglītības psiholoģe Sabīne Vilciņa un jauniešu motivācijas programmas "MOT. Izvēlies drosmi!" vadītāja Ilze Paidere-Staķe. Lai veicinātu jauniešu motivācijas nodarbību MOT izplatību Latvijas skolās, "Narvesen" veikalos noris ziedojumu vākšanas kampaņa.

Pusaudži, kuri piederības vārdā sāk lietot atkarību izraisošas vielas. Skolēni, kas, baidoties izrādīt rūpes par apkārtējiem vai kļūt par izstumto, pazemo citus. Jaunieši, kas tā vietā, lai ietu uz skolu, izvēlas laiku pavadīt "labāk". "Tipiski 12 līdz 15 gadi ir laiks, kad pusaudzis emocionāli vēlas kļūt neatkarīgs no vecākiem, sākot pieņemt gan sarežģītus, gan šķietami vienkāršus lēmumus par savu dzīvi – saistībā ar skolu, piemēram, pildīt vai nepildīt mājasdarbus, iet vai neiet uz konkrētu stundu, lemt par brīvā laika pavadīšanas iespējām, draugu izvēli un citiem tobrīd svarīgiem jautājumiem," stāsta izglītības psiholoģe Vilciņa. Veicot izvēles, nereti vienaudžu viedoklis spēlē zīmīgu lomu, tāpēc būtiski, ka jaunietis prot izrādīt stingru nostāju un pieņemt atbildīgus lēmumus – arī tad, ja nākas nostāties pret vairākumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!