Kā skaidro "Psychology Today", bailes no intimitātes un izvairīšanās no emocionālas tuvības ir normāla uzvedības forma apmēram 17 procentiem cilvēku rietumu kultūrās. Tas var būt sāpīgi un kaitinoši, ja cilvēks, ko mīli, regulāri noraida katru mēģinājumu viņam tuvoties. Ja pati esi cilvēks, kas baidās no intimitātes, tu vari justies apjukusi un nesaprast, ko īsti apkārtējie no tevi vēlas sagaidīt. Nereti cilvēki, kam ir problēmas ar intimitāti, saņem pārmetumus, ka viņi nav līdzās un nerūpējas par saviem tuviniekiem, lai arī viņiem, iespējams, nav nekā svarīgāka par šiem cilvēkiem.
Būtībā šādas situācijas nav nekas neparasts, bet tas nenozīmē, ka tajās nav iespējams neko mainīt. Ir grūti būt līdzās cilvēkam, kas neizrāda rūpes un tiekšanos pēc emocionālas tuvības, bet ir jāpatur prātā, ka tas, ka tu kaut ko nepamani, nebūt nenozīmē – tā tur nav. Emocionālās tuvības trūkums parasti nav apzināts process – liela daļa no tā ir saistīta ar bioloģisku reakciju, kas ir iesakņojusies nervu sistēmā no gūtās pieredzes agrā bērnībā.
Pazīmes, kas liecina par problēmām ar intimitāti
Par bailēm no intimitātes var liecināt biežas un neizskaidrojamas dusmas, skaidro "Readers Digest". Atceries, ka dusmojamies mēs visi, bet, ja šķiet, ka dusmām nav iemesla un tās īsti nespēj kontrolēt, tā varētu viena no pazīmēm bailēm no emocionālas tuvības. Tāpat arī mēģinājumi būt perfektai un bailes, ka tāda tomēr neesi, ir viena no pazīmēm šai problēmai.
Tāpat par bailēm no intimitātes var liecināt arī attieksme pret seksu. Cilvēkiem, kas vairās no emocionālas tuvības, sekss ir vairāk fiziska nodarbe nekā atklāšanās un tuvības mirklis ar partneri. Šie cilvēki nereti aizraujas ar pornogrāfijas skatīšanos un seksu nesaista ar mīlēšanos un emocijām. Tas, ka ar kādu dzīvojat kopā, vēl nenozīmē, ka starp jums ir arī emocionālā saikne. Par nespēju to izveidot var liecināt sarunu pieskārienu trūkums, vienmēr ieslēgts televizors un citas lietas, kas palīdz izvairīties no sarunām un dalīšanās sajūtās, piemēram, datorspēļu spēlēšana un milzu aizņemtība.
Cilvēkiem ar intimitātes problēmām bieži ir daudzas neizdevušās attiecības un viņi nereti krāpj savu partneri emocionāli, proti, tuvību meklē ārpus attiecībām, piemēram, sociālajos tīklos vai sarunās ar pilnīgiem svešiniekiem. Šie cilvēki bieži ir darbaholiķi, viņi neatklājas un vienmēr slēpjas aiz maskas, cenšas izvairīties no tā, ka partneris sadraudzējas un iepazīstas ar citiem viņa dzīvē svarīgiem cilvēkiem. Tāpat personām, kas nespēj izveidot dziļu emocionālu saikni ar savu partneri vai kādu citu dzīvē svarīgu cilvēku, bieži ir zems pašvērtējums.
Ieteikumi, lai iemācītos emocionāli atvērties
Viens no pirmajiem soļiem ir mācīties atpazīt līdzcilvēku emociju. Mēģini saprast, kā jūtas tev tuvie cilvēki, un pēc tam noskaidro, cik precīzi ir bijuši tavi novērojumi, pavaicājot, kā viņi jūtas. Gadījumos, kad kāds pār tevi veļ negatīvu emociju vilni, tai skaitā dusmas, nebēdz un neizvairies, lai arī cik ļoti to vēlētos. Liec līdzcilvēkam saprast, ka būsi blakus un ka esi uzklausījusi viņa sakāmo. Apturi sevī vēlmi atbildēt ar vārdu "bet" un tam sekojošiem pretargumentiem visam viņa sacītajam.
Pievērs uzmanību savām sajūtām un iemācies ar tām dalīties. Ja tev jautā, kā tev klājas, atklāti izstāsti, kā tu jūties, piemēram, pasaki, ja saruna tevi satrauc vai liek justies neērti. Atceries, ka racionāla un piezemēta attieksme attiecībām un izvairīšanās no emocionālām reakcijām rada vairāk satraukuma un dusmu sarunu biedrā, apgrūtinot dzīvi arī tev.
Un paturi prātā, ka karjera un sasniegumi nedrīkst būt svarīgāki par tavām attiecībām. Iemācies saprast, ka tevi var cienīt un mīlēt arī tad, ja neesi perfekta un tavi sasniegumi karjerā nav milzu apbrīnas vērti.
Padomi, kas palīdzēs tuvoties emocionāli noslēgtam partnerim
Pat ja tuvinieks to noliedz, viņš baidās no negatīvām un sāpīgām pieredzēm un emocijām. Ja sarunas laikā viņš noslēdzas, atsvešinās un sāk apslāpēt emocijas, labāk mēģini sarunu vēlreiz uzsākt citā dienā. Ja cilvēks vēlas bēgt, neskrien pakaļ, dod viņam laiku, telpu un iespēju justies satrauktam un ilgoties. Tāpat atceries, ka tad, ja pati esi cilvēks, kam intimitāte ir ļoti svarīga, tu varētu būt izvēlējusies cilvēku, kam to sniegt ir ļoti grūti un sarežģīti.
Novērtē partnera centienus. Iemācies komunicēt ar savu partneri maigi un neuzspiesti, Pastāsti, ko, tavuprāt, viņš jūt, un kāpēc tu tā domā. Tas ļaus noraidošai personai redzēt sevi no malas un apzināties savu uzvedību.