attiecības šķiršanās
Foto: Shutterstock
Nauda, pienākumu sadale, ciemiņu uzņemšana un gulēšanas režīma nesaderība. Vai kāds no šiem iemesliem kādreiz ir bijis nesaskaņu iemesls tavās attiecībās? Nelieli kašķi un pat nopietnas nesaskaņas attiecībās nav nekas neparasts – ar to saskaras gandrīz visi pāri. Tomēr mazāk strīdu daudzu cilvēku dzīvi un attiecības padarītu patīkamākas.

Nesaskaņas ne vienmēr liecina par to, ka attiecības jāpārtrauc. Pieliekot nelielas pūles, konfliktus var risināt un attiecības uzlabot. Iedvesmojoties no "Readers Digest", piedāvājam iepazīties ar 10 biežākajiem iemesliem, kāpēc pāri strīdas, iespējamiem risinājumiem, kā arī ieteikumiem, lai no nesaskaņām izvairītos.

Jāpiebilst gan, ka nesaskaņām ir arī savi pozitīvie aspekti, jo, kā skaidro "Ellite Daily", – cilvēki, kas mēdz strīdēties, mīl viens otru vairāk nekā tie, kam konfliktu nav vispār. Nesaskaņas un diskusijas par dažādiem jautājumiem norāda, ka partneriem nav vienalga. Protams, ir jāpievērš uzmanība arī tam, kā partneri strīdas, – ja nesaskaņām meklējat risinājumus un abi ieklausāties otra viedoklī un vajadzībās, esat uz pareizā ceļa.

Nauda

Foto: PantherMedia/Scanpix
Izdevumi ir viens no visizplatītākajiem iemesliem, kāpēc pāri, kas dzīvo kopā un kam ir kopīgs budžets, strīdas. Cilvēkiem var būt atšķirīga pieredze naudas jautājumos, bērnībā viņu materiālais stāvoklis var būt bijis dažāds, kas veicinājis arī to, ka izpratne par izdevumu koordinēšu ir atšķirīga. Iespējams, ka viens no partneriem nekad nav nonācis tādā situācijā, ka pietrūkst naudas un ir jātaupa, bet tikpat labi situācija varētu būt bijusi pilnīgi pretēja.

Lai atrisinātu radušos konfliktus un izvairītos no tālākiem pārpratumiem, ir jāizrunājas un jāvienojas par to, kā notiks izdevumu pārvaldīšana. Pastāstiet viens otram, kā jūs esat ieraduši organizēt savu personīgo budžetu, un mēģiniet vienoties, kurš no jums par kuriem izdevumiem būs atbildīgs, kā arī par lietām, ko apmaksāsiet kopīgi, bet par kurām rūpēsieties katrs pats. Ja būs skaidrs, ko vari sagaidīt no otra, kā arī pildīsi to, ko esi apsolījusi tu, iemeslu strīdiem būs daudz mazāk.

Arī šeit tu vari iepazīties ar dažiem ieteikumiem, kā mazināt spriedzi, kas attiecībās radusies naudas dēļ.

Problēmas ar intimitāti

Foto: Shutterstock
Ja esat bijuši kopā ilgu laiku, piemēram, vairākus gadus vai pat desmitgades, viens pie otra varat būt tik pieraduši, ka vairs nejūtat nepieciešamību īpaši piedomāt pie tā, cik kvalitatīvi kopā pavadāt savu laiku. Īpaši, ja dzīvojat kopā, reizēm var šķist, ka pavadāt kopā pārāk daudz laika, lai arī gandrīz vai nesarunājaties, nedalāties savos pārdzīvojumos un nezināt teju neko par to, kas notiek otra cilvēka dzīvē.

Intimitātes trūkums attiecībās ir viens no izplatītākajiem atsvešināšanās iemesliem, kam seko nesaskaņas un strīdi par dažādiem jautājumiem. Lai no tā izvairītos, runā ar savu partneri, apspriediet vēlmes un iespējas laiku kopā pavadīt kvalitatīvi, daloties savos novērojumos un pārdzīvojumos. Atceries – lai attiecības augtu, tās ir jākopj.

Ja sarunas nepalīdz un šķiet, ka partnerim ir problēmas emocionāli atvērties, vai arī intimitātes trūkumu viņš pārmet tev, šajā rakstā vari uzzināt vairāk par to, kā rīkoties šādā situācijā.

Laiks, ko nepavadāt kopā

Foto: Shutterstock
Neatkarīgi no tā, vai esat tikko iepazinušies vai tā sauktā rozā briļļu fāze jau sen aiz muguras, kopā pavadītais laiks ir ļoti nozīmīgs. Ir svarīgi, lai tā nebūtu ne par maz, ne par daudz. Ir veselīgi, ja jums katram ir arī savi draugi un ar viņiem ne vienmēr tiekaties kā pāris. Tāpat ir veselīgi, ja jums ir intereses un aizraušanās arī ārpus attiecībām, ko otrs atbalsta, pat ja pats tajās neiesaistās.

Strīdi par laiku, ko nepavadāt kopā, un aktivitātēm, kurām partneris nododas, ir visai biežs iemesls kašķiem mīlnieku starpā. Var nepatikt otra draugi, aizraušanās var šķist bīstama vai kaitīga… Ikvienā gadījumā nepieciešams izrunāt sasāpējušos jautājumus un pēc iespējas atbalstīt otras personas vēlmes. Mēģini saprast, kāpēc viņam tas ir svarīgi, kā arī izrunājiet to, cik daudz laika vēlaties pavadīt kopā, bet cik, kaut ko darot atsevišķi.

Komunikācijas trūkums

Foto: Shutterstock
Cilvēkiem, esot attiecībās, var būt grūtības vienam ar otru runāt par dažādiem jautājumiem. Tas var būt saistīts ar to, ka cilvēks nejūt vajadzību pastāstīt par saviem brīvdienu plāniem, kā arī sarežģītākiem jautājumiem, piemēram, saspīlējumi attiecībās, sekss, kopīga nākotne, bērni, nauda un citu jautājumi.

Komunikācija attiecībās ir ļoti svarīga, jo, ja nerunāsiet par sev svarīgiem jautājumiem, ir gandrīz neiespējami kopā būt laimīgiem, jo partneris visas tavas vēlmes uzminēt nevar. Tāpat komunikācijas trūkums var radīt dažādus pārpratumus, kas noved pie strīdiem. Tāpēc atceries savam partnerim pastāstīt par to, kā jūties un ko domā, arī tad, ja tas šķiet nenozīmīgi vai nepieciešams īpaši saņemties, lai dalītos.

Tiesa, atceries, ka ne vienmēr ir svarīgi zināt katru mazāko detaļu par partnera dzīvi, jo katram cilvēkam ir lietas, ko viņš labprātāk patur pie sevis. Šeit tu vari iepazīties ar vairākām lietām, ko vīrieši nereti izvēlas noklusēt.

Nespēja kontrolēt emocijas

Foto: Shutterstock
Komunikācija un dalīšanās savās domās, sajūtās un pārdzīvojumos attiecībās ir ļoti nozīmīga, bet ir jādomā arī par veidiem, kā tu izpaud savas emocijas. Nespēja kontrolēt savas emocijas un nespēja konstruktīvi runāt par tām ar partneri ir klupšanas akmens daudzās attiecībās. Tas var radīt nevajadzīgus aizvainojumus, pārpratumus un pat pamatīgus strīdus, kas var novest pie attiecību iziršanas.

Ir jāmācās savas emocijas ne vien izpaust, ber arī kontrolēt. Klīniskā psiholoģe Kristīne Dūdiņa skaidro, ka visbiežāk emociju regulācija notiek gandrīz nemanāmi. Mēs maz apzināmies tās ātrās domas, kas izšaujas cauri prātam un nozīmīgi ietekmē mūsu emocijas un to intensitāti. Šīs domas var mūsu emociju izpausmes ietekmēt gan pozitīvi, gan negatīvi. Mācoties kontrolēt savas emocijas, ir jāpatur prātā, ka to regulācija nav tas pats, kas apspiešana. Efektīvi emociju regulācijas paņēmieni sakņojas prasmē apzināties, ko es jūtu, par kādām vajadzībām liecina manas emocijas. Tātad nevis apspiest, bet skaidrāk sadzirdēt emociju valodu, spēt saturēt emocijas pietiekami ilgi, lai apmierinātu šo vajadzību vislabākajā veidā. Vairāk par emociju regulēšanu un to, kā rīkoties, lai emocijas nekļūtu par tavu klupšanas akmeni, lasi šeit.

Pienākumu sadale

Foto: Shutterstock
Visi ikdienišķie sīkumi – kurš tīrīs māju, mazgās traukus, gatavos ēst, nomainīs spuldzīti, iznesīs atkritumus vai salabos pilošu krānu – var izraisīt nopietnas nesaskaņas attiecībās. Tā vietā, lai apvainotos un strīdētos par to, kas nav izdarīts, mēģiniet sadalīt pienākumus, ko nākotnē veiks katrs no jums, ņemot vērā jūsu prasmes, iemaņas un intereses. Stereotipus un pieņēmumus par to, kas ir sieviešu, bet kas ir vīriešu darbi, labāk šādās situācijās aizmirst.

Psiholoģe Jolanta Segliņa-Gluškova skaidro, ka šis jautājums skatāms individuāli: "Nav tāda pareizā vai nepareizā modeļa. Visu nosaka katra iekšējā sajūta un pāra savstarpējās attiecības. Ja es daru pilnīgi visu, kamēr otrs sēž dīvānā, un esmu ar to apmierināta, tad arī šis modelis var būt pareizs – ar piebildi un nosacījumu, ka es pie izdevības nepārmetu otram." Runājiet par šo jautājumu un pievērsiet uzmanību tam, kas jums padodas un interesē.

Par to, kādus risinājumus pienākumu sadalē ir atraduši citi pāri, vari lasīt šeit.

Draugu un ģimenes uzņemšana ciemos

Foto: Shutterstock
Dzīvojot vienai, nolemt, kad un kas nāks ciemos, ir ļoti vienkārši. Aicini, kad vien vēlies! Gluži cita aina paveras, ja dzīvo kopā ar partneri, kam var būt citi plāni un dienas režīms. Varbūt tev ir atvaļinājums, bet viņam nākamajā dienā agri jāceļas – nebrīnies, ja viņš atstāj viesus un tevi, lai dotos gulēt, bet nākamajā dienā ir īgns par to, ka nav varējis iemigt.

Atšķirīgs var būt ne tikai dienas režīms, bet arī izpratne par to, cik bieži mēs vēlamies uzturēties citu cilvēku sabiedrībā, bet cik daudz laika pavadīt vienatnē atpūšoties. Izveidojiet laikā plānu, lai zinātu, kad ciemiņu uzņemšana ir pieļaujama un netraucē otram. Respektējiet viens otra vēlmes un centieties izvairīties no situācijām, kad ciemiņi saaicināti, otram par to nepaziņojot.

Gulēšanas režīms

Foto: Shutterstock
Ja strādājat maiņu darbu vai viens no jums vienkārši ir "pūce", bet otrs "cīrulis", došanās pie miera var radīt sarežģījumus attiecībās. Protams, ir iespējams izveidot "gulēšanas plānu" un nepieciešamības gadījumā par gulēt atsevišķās istabās. Tomēr tas nenozīmē, ka attiecībās valdīs saskaņa, – lai arī esat kopā, katru nakti ir jāaizmieg vientulībā.

Ja jūsu gulēšanas režīmi nesakrīt un pie miera dodaties katrs savā laikā, var zust intimitāte un palielināties distance starp tevi un mīļoto cilvēku. Ja esat kopā, bet guļat atsevišķi vai atšķirīgos laikos un tas tevi nomāc, pārrunā savas sajūtas. Neliec tikai otrai personai mainīt savu ikdienu. Ja tas ir tiešām svarīgi vienam no partneriem, centieties abi savus gulēšanas paradumus nedaudz pamainīt.

Līdz galam neatrisinātās problēmas

Foto: Shutterstock
Pastāv divu veidu problēmas, kas bieži nav līdz galam atrisinātas un var kaitēt saticībai attiecībās. Viena no tām ir iekšēji neatrisināti jautājumi, kas saistīt ar personisko izaugsmi un labsajūtu. Tie var būt jautājumi, kas saistīti ar problēmām emocionāli atvērties, traumas un bailes, kas saistītas ar iepriekšējo attiecību pieredzi, un citi. Otra daļa neatrisināto problēmu ir saistīta ar pārpratumiem un neskaidrībām attiecībās, kas tā arī palikušas neizrunātas.

Neatkarīgi no tā, kāda veida problēmas ir palikušas neatrisinātas, tās var kalpot par pamatu jauniem konfliktiem un strīdiem. Pašas tās nekur nepazudīs, tāpēc abos gadījumos ir jāmēģina rast risinājumu – dalies ar partneri savos pārdzīvojumos un domās, kā arī paskaidro, kādus iekšējus jautājumus mēģini atrisināt, lai tava uzvedība un emociju izpausmes netiktu pārprastas.

Sarežģījumi guļamistabā

Foto: Shutterstock
Daudziem pāriem, kam saskan dažādās dzīves jomās, problēmas nerodas arī guļamistabā, tomēr ne visos gadījumos tā notiek. Turklāt nereti cilvēki, kas ar seksuālo dzīvi nav apmierināti, ar savu partneri problēmu nepārrunā, radot vēl vairāk sarežģījumu un attālinoties no iespējama risinājuma un uzlabojumiem. Ir reizes, kad neapmierinātība guļamistabā noved pie krāpšanas.

Ja jūti, ka ar partneri nav saskaņas un intīmā dzīve tevi neapmierina, centies par to izrunāties un, ja nepieciešams, kopīgi apmeklējiet speciālistu, kas palīdzēs atrast un novērst problēmas cēloni. Saskaņa guļamistabā ir ļoti nozīmīga attiecību sastāvdaļa. Daloties pieredzē par to, ko realitātē nozīmē gaidīt līdz kāzām un tikai pēc tam pārbaudīt seksuālo saderību, Sandra atklāj, ka tieši šis bija iemesls, kāpēc laulību pēc dažiem gadiem nācās izšķirt, – abi saprata, ka šajā jomā viņiem nesaskan, bet laimīgai laulībai tā ir ļoti svarīga.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!