saaukstēšanās, zēns, puika, slimot, iesnas
Foto: Shutterstock

Gribam to vai nē, iesnas nu patiešām ir tās, bez kurām nebūs uzaudzis neviens bērns. Vienus tās piemeklē biežāk un smagākā formā, citus – nedaudz retāk, bet aizlikts vai – gluži pretēji – tekošs deguns ir normāla lieta ikvienam bērnam, īpaši bērndārzniekiem un sākumskolas skolēniem.

Katrā mājā pret iesnām ir arī citāda attieksme. Ir mammas, kuras tūliņ traucas pie ārsta, tiklīdz pamanījušas kādu mazu puņķīti, ir tādas, kuras tām nepievērš uzmanību, bet vēl citas – ķeras pie pašārstēšanās. Gan jau katras ģimenes vecāku intuīcija ir vislabākā – kāda kurā reizē metode piemērojama.

Portāla "Cālis" arhīvā ir daudz dažādu padomu gan par to, kā un kāpēc vispār tas ir svarīgi pareizi šņaukt degunu. Un, jā, vai vispār jāšņauc! Ko darīt ar tekošu vai aizliktu degunu, kā bērnam palīdzēt, kad iesnas jau paveikušas savu nelabo darbiņu un deguntelis ir iekaisis?

Kā tad dakterēt iesnaino degunu? Ar zālēm vai ārstniecības augiem? Un kādos gadījumos iesnām tomēr ir jāpievērš nopietnāka uzmanība, lai tās neizraisītu vēl tālāku saslimšanu, piemēram, vidusauss iekaisumu? To visu atradīsi mūsu rakstu krājumā.

Kā bērnam pareizi izšņaukt degunu

Foto: Shutterstock

Rudens, ziema un patiesībā arī agrs pavasaris ir laiks, kad bez kabatslakatiņa iztiek retais. Par to, kādas ir deguna funkcijas, kā pareizi šņaukt degunu un vai vispār to darīt, stāsta LOR Klīnikas otolaringoloģe prof. Ligija Ķīse.

Lasīt vairāk

Pagājušā gadsimta metodes cīņā pret saaukstēšanos un pediatra atsauksmes par tām

Foto: Shutterstock

Deficīts un medikamentu trūkums padomju laikos vecākus piespieda domāt un izmantot dažādas metodes, lai cīnītos pret bērnu saaukstēšanos: izsildīt kājas, paelpot karstus garaiņus virs tikko vārītiem kartupeļiem, uzlikt bankas, taču mūsdienu ārsti iesaka šīs tautas metodes neizmantot. Kas tajās slikts?

Lasīt vairāk

Pediatre nosauc vienkārši ievērojamus noteikumus, kas palīdzēs bērnam ātrāk izveseļoties

Foto: Shutterstock

Mūsu platuma grādos, kad ziema mēdz būt ar visai mainīgiem laikapstākļiem – no barga sala līdz atkusnim –, tiek radīti labvēlīgi apstākļi nebeidzamām saaukstēšanās slimībām un vīrusu infekciju izplatībai. Apsārtis vai pat sarkans kakls, iesnas, temperatūra, klepus – lūk, šīs ir galvenās un izplatītākās mazo pacientu un viņu vecāku sūdzības šajā gadalaikā.

Lasīt vairāk

Bērns bieži slimo: ko tas īsti nozīmē

Foto: Shutterstock

"Nu tā, atkal," sarūgtināta saka mamma, raugoties termometrā, kuru nule kā turējis bērns. Šķita – nu jau tikko kā izveseļojies, bet nedēļu pagāja uz bērnudārzu, un atkal: klepus, iesnas, augsta temperatūra. Vecākus, kuriem bērni bieži slimo, nevar apskaust. Tomēr sākotnēji vajadzētu tikt skaidrībā, ko tad īsti nozīmē – bērns bieži slimo, bet pēc tam jau domāt par to, kā slimošanas reizes padarīt retākas.

Lasīt vairāk

Bērniem kaitīgās un ieteicamās tautas metodes saaukstēšanās gadījumos

Foto: Shutterstock

Ņemot vērā pašreizējos laika apstākļus, arvien aktuālāks kļūst jautājums, kā bērnam izārstēt sezonālās saaukstēšanās slimības. Īpašu popularitāti mammu vidū pēdējos gados stabili ieņem tā dēvētie tautas līdzekļi, tomēr jāņem vērā, ka nebūt nav tā, ka visas tautas metodes drīkst pielietot bērnu veselības uzlabošanai. Ir zālītes, kuras bērnam pat kaitēs, "Parents" brīdina pediatre Natālija Suvorova. Ielūkojāmies arī pašāmāju ārstu padomu pūralādē – gan par iesnām, gan klepu un paaugstinātu ķermeņa temperatūru.

Lasīt vairāk

Puņķošanās laiks: četras iesnu stadijas un kā bērnam atvieglot elpošanu

Foto: Shutterstock

Katram gadalaikam ir savi plusi un mīnusi. Jā, arī rudenim! Lai kā mēs vēlētos, bērnus pilnībā pasargāt no vīrusiem un baktērijām nav iespējams. Rudens daudzās ģimenēs atnāk ar puņķošanās laiku jeb solīdākā valodā – iesnām. Par to, kas ir iesnas, kas tās izraisa, kādas ir to stadijas, kā bērnam palīdzēt atvieglot elpošanu un kādos gadījumos noteikti ieteicams vērsties pie ārsta, stāsta LOR klīnikas otolaringoloģe Elza Rāte.

Lasīt vairāk

Ar jaundzimušo rudens pastaigā. Neonatoloģes ieteikumi

Foto: Shutterstock

Rudens ir klāt, un kā jau ierasts šajā gadalaikā, laika apstākļi ir mainīgi – vēl varam pagūt gan pabaudīt saulīti, gan dabūt kārtīgu lietus šalti vai neganti brāzmainu vēju sejā. Par pieaugušajiem tā kā viss būtu skaidrs – nav sliktu laika apstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs, bet ar zīdainīšiem ir citādi, jo viņi ne tikai nespēj paši sev izvēlēties drēbju kārtu, bet viņiem ir arī citāda termoregulācija.

Lasīt vairāk

Kāpēc iesnas var būt bīstamas un kāds tām sakars ar ausīm

Rudens tuvošānās atnes pārmaiņas ne tikai dabā, bet arī cilvēka organismā. Tas ir laiks, kad jāsāk uzmanīties no dažādiem vīrusiem, kuri izraisa it kā nevainīgas iesnas. To, cik iesnas var būt bīstamas, stāsta LOR klīnikas otolaringoloģe Elza Rāte.

Lasīt vairāk

Ko drīkst un ko nedrīkst, kad bērnu nomoka iesnas?

Par dažādiem rinītiem, tautas valodā dēvētiem vienkārši par iesnām, ir daudz mītu. To ārstēšanā vieni vecāki izmanto plašu medikamentu arsenālu, izolējot bērnu no vienaudžiem un cieši aizslēdzot sava mājokļa durvis ciemiņiem. Citi, savukārt, iesnām nepievērš praktiski nekādu uzmanību, sagādājot vien zināmu daudzumu vienreizējās lietošanas lakatiņu un sniedzot dažus norādījumus.

Lasīt vairāk

Ar ausu sāpēm nav nekādi joki. Kā atpazīt vidusauss iekaisumu?

Foto: PantherMedia/Scanpix

Ja iesnām pievienojas ausu sāpes, visticamāk, sācies vidusauss iekaisums un būs nepieciešama ārsta palīdzība. Nebūtu prātīgi to neārstēt, jo var ciest dzirde un rasties citas nepatīkamas sekas. Vidusauss iekaisumu var ierosināt gan vīrusi, gan baktērijas. Tas sākas no deguna, jo aizdeguni ar vidusauss dobumu savieno dzirdes kanāls. Ja to nosprostojusi tūska vai gļotas, rodas mikrobu attīstībai labvēlīga vide, bungdobumā sakrājas šķidrums un nereti arī strutas.

Lasīt vairāk

Iesnu laiks turpinās. Tautas receptes cīņā ar tekošu degunu

Foto: PantherMedia/Scanpix

Lai gan ārā jau jūtama pavasara tuvošanās, iesnu laiks turpinās. Un patiesībā jau iesnas var "noķert" arī vasaras viducī. Aptieku plaukti ir pilni ar dažādiem pilieniem, aerosoliem un cita veida ķīmiska sastāva medikamentiem. Bet kāpēc gan nepamēģināt kaut ko no tautas receptēm? Jo īpaši tas ieteicams grūtniecēm un bērnu ar krūti barojošām mammām, kurām pēc iespējas jāizvairās no zāļu lietošanas. Piedāvājam portāla interesooo.com apkopotas septiņas tautas receptes cīņā ar tekošu degunu.

Lasīt vairāk

Bērnam no iesnām iekaisis deguns. Kā to vislabāk kopt?

Foto: PantherMedia/Scanpix

Bērnam no iesnām sarkans, iekaisis deguns. Portāla Cālis.lv forumā māmiņa lūdz padomu, kā vislabāk būtu kopt iekaisušo deguntiņu, lai bērnam nebūtu tā jāmokās. Atbildi lūdzām pediatram.

Lasīt vairāk

Iesnu un krekšķu laiks klāt. No kāda vecuma bērnus var dakterēt ar medu?

Foto: PantherMedia/Scanpix

Pienācis kārtējais rudens ar iesnām un krekšķiem. Kamēr saslimšana vēl nav nopietna, vecāki savus bērnus izvēlas dakterēt iespējami dabiskākiem līdzekļiem, tostarp medu un medu ar rutku. Bet no kāda vecuma bērniem vispār medu drīkst dot? Konsultē uztura speciāliste un pediatrs, homeopāts.

Lasīt vairāk

Deguna blakusdobumu iekaisums? Galvenais - pareizi izšņaukts deguns!

Haimorīts jeb deguna blakus dobumu iekaisums ir viens no visizplatītākajām saslimšanām, ar ko nākas saskarties otorinolaringologiem jeb LOR ārstiem. Katrs trešais pacients pie ārsta ierodas ar tipiskām sūdzībām – iesnām, kakla sāpēm un pēc tam arī galvas sāpēm acu un sejas apvidū, kas var signalizēt par šiem iekaisumiem. Lai arī visbiežāk deguna blakus dobumu iekaisumus anatomisko īpatnību un samērā regulāro iesnu dēļ piedzīvo bērni.

Lasīt vairāk

Veselīgi padomi, sākoties aukstajai sezonai

Četru gadalaiku maiņa, kaut piedzīvota ik gadu, joprojām sagādā mūsu organismam pamatīgu pārbaudījumu. Kā izvairīties no saaukstēšanās un kā ārstēties?

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!