Latvijā alkoholiskos dzērienus līdz 16 gadu vecumam pamēģinājuši gandrīz 97 procenti meiteņu un 95 procenti zēnu. Vairāk nekā trešdaļa jauniešu šajā vecumā – turpat 35 procenti – alkoholiskos dzērienus lieto regulāri (40 un vairāk reizes dzīves laikā), un pēdējā mēneša laikā alkoholu lietojuši 65 procenti jauniešu.
Aptuveni puse jauniešu alkoholu lieto riskantā veidā – izdzerot 60 (aptuveni trīs puslitra pudeles gaišā alus vai trīs puslitra bundžas sidra) un vairāk gramus absolūtā alkohola, liecina pētījums "Atkarību izraisošo vielu lietošanas paradumi un tendences skolēnu vidū".
Alkohola lietošana pusaudžu vecumā būtiski ietekmē gan fizisko, gan garīgo veselību, turklāt pusaudžiem psihiskās atkarības mehānisms attīstās ievērojami ātrāk nekā pieaugušiem cilvēkiem, kuru organisms jau ir nobriedis, tādēļ vecākiem jau savlaicīgi vajadzētu padomāt, kā par šīm nopietnajām lietām sarunāties ar savu pusaudzi. Špikeri sarunas veidošanai materiālā "Lai būtu skaidrs" piedāvā Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti.
Pirmkārt, ņem vērā, ka saruna par alkohola lietošanu ar pusaudzi nav parasta saruna, un tavs bērns var nevēlēties par to runāt. Tāpēc sagatavojies, apdomā tematu un apsver, kāda varētu būt pusaudža reakcija. Esi gatavs atbildēt uz jautājumiem.
Otrkārt, neplāno visu pateikt vienā sarunā – veido vairākas sarunas, lai pusaudzis padomā un izvērtē pārrunāto.
Treškārt, atceries – tā ir draudzīga saruna, nevis tava lekcija!
Padomi veiksmīgai sarunas norisei
Uzzini, ko tavs bērns zina par alkoholu un ko domā par alkohola lietošanu. Kādi ir iemesli, kāpēc, viņaprāt, pusaudži izvēlas lietot alkoholiskos dzērienus. Esi atvērts sarunai. Ieklausies un nepārtrauc.
Izstāsti svarīgus faktus par alkohola lietošanu un izraisītām sekām. Iespējams, tavs pusaudzis to nezina.
Pārrunā iemeslus, kāpēc nevajadzētu lietot alkoholu. Izvairies no iebiedēšanas taktikas – nebaidi un nepārspīlē. Norādi, kāpēc tu nevēlies, lai viņš lietotu alkoholiskos dzērienus – aicini viņu saglabāt savu pašcieņu. Atgādini, ka alkohola lietošana viņa vecumā ir nelikumīga. Izstāsti, ka tā var būt bīstama jebkuram, īpaši nenobriedušam organismam.
Atspēko mītus. Ņem vērā, ka pusaudži sāk lietot alkoholiskos dzērienus, lai atbrīvotos, kļūtu drošāki, interesantāki, līdzinātos citiem draugu kompānijā. Velti laiku, lai kopā ar pusaudzi noskatītos, kādu filmu par alkohola ietekmi uz cilvēka dzīvi. Pārrunājiet redzēto.
Iedrošini bērnu, kā viņam pateikt "nē!" vienaudžiem. Nepietiek ar to, ka aicināsi bērnu atteikties no alkohola lietošanas, tev jāpalīdz bērnam saprast, kā to izdarīt. Daži ieteikumi, kā atteikt vienaudžiem, lai netiktu atstumts. Pusaudžiem jārunā skaidri un noteikti, pasakot iemeslu, kāpēc atsakās, piemēram: "Nē, paldies, alkohols nav priekš manis!", "Man nepatīk, kā tas (alus, vīns, sidrs) garšo!", "Jūs gribat piespiest mani? Es taču teicu "nē!"", "Mani vecāki būs ļoti dusmīgi! Tēvs mani nosodīs!". Palīdzi izvēlēties piemērotāko vai iesaki citu variantu.
Ja bērns vaicā – dalies savā pieredzē.
Kā alkohols ietekmē jaunieša organismu
Psihiskās veselības traucējumi: pastiprināta nervozitāte, garastāvokļa svārstības, eksplozivitāte, bezrūpība, rupjība, nomāktība, iniciatīvas trūkums un vienaldzība pret apkārtējiem, pasliktinās atmiņa un koncentrēšanās spējas, ir miega traucējumi, reibuma stāvoklī – traucēta uztvere, kas var izraisīt negadījumus, veicināt riskantu uzvedību u.c.
Fiziskās veselības traucējumi: var izpausties ar fizisku nespēku, sliktu dūšu, galvas sāpēm un smagākiem akūtas saindēšanās ar alkoholu simptomiem:
- galvas reibonis, svīšana;
- siekalošanās, vemšana;
- paātrināts vai palēnināts pulss;
- elpošanas traucējumi;
- uzbudinājums, miegainība;
- krampji;
- pazemināta ķermeņa temperatūra;
- bezsamaņa.
Turpinot alkohola lietošanu var attīstīties gremošanas trakta, sirds – asinsvadu sistēmas darbības traucējumi, vielmaiņas darbības traucējumi, pavājināties imūnsistēma u.c.
Kādas problēmas pusaudžiem var radīt alkohola lietošana
Problēmas, ar kurām alkohola lietošanas rezultātā saskaras nepilngadīgie, iespējams iedalīt četros problēmu blokos – individuālas problēmas, attiecību problēmas, seksuālas problēmas, likumpārkāpumi.
- Pasliktinās sekmes skolā, jo zūd spēja koncentrēties, atcerēties un mācīties, pieaug nelaimes gadījumu risks, palielinās traumatisms.
- Novērojamas biežas garastāvokļa svārstības, nesavaldība un agresivitāte uzvedībā. Pusaudzis ir viegli aizkaitināms, novērojami dusmu uzliesmojumi, pasliktinās attiecības ar vecākiem un draugiem.
- Gadījuma dzimumsakari agrīnā vecumā, nodarbošanās ar seksu bez prezervatīva, neplānota grūtniecība.
- Dalība kautiņos, nepatikšanas ar policiju, laupīšanas, zādzības, pievienošanās krimināliem grupējumiem.
Ja pusaudzis sāk lietot alkoholiskos dzērienus, atkarības problēmas izpaužas ātrāk un izteiktāk nekā pieaugušajiem un atstāj daudz lielāku ietekmi uz viņa personību, raksturu, ieradumiem un interesēm.
Ņem vērā, ka pusaudžu alkohola atkarība nav tikai sociāli nelabvēlīgo ģimeņu problēma – ar alkoholiskajiem dzērieniem var aizrauties ikviens bērns.
Faktori, kas nosaka alkohola atkarības rašanos, ir ģenētiski, psiholoģiski, bioloģiski, sociālekonomiski un apkārtējās vides ietekme.
Pusaudžiem alkohola lietošanas problēmas veidojas 2,5 reizes ātrāk kā pieaugušajiem!
Ja ir aizdomas, ka pusaudzis ir alkohola reibumā un viņa veselības stāvoklis pasliktinās (bezsamaņa), jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113. Diemžēl var gadīties, ka vecāki pusaudža aizraušanos ar alkoholu pamana tad, kad nepieciešama speciālistu (narkologa, psihiatra, ģimenes ārsta, psihologa) palīdzība.