ziema, buča, mazulis, bērns, mamma
Foto: Shutterstock
Ir vecāki, kuri savus bērnus audzina, vadoties no pašu bērnībā piedzīvotām audzināšanas metodēm. Ir vecāki, kuri stingri pieturas tikai pie pašmāju speciālistu ieteikumiem, bet ir arī vecāki, kuri ir gatavi plašāk paraudzīties uz šo lietu, iepazīstoties un, iespējams, pārņemot arī citu valstu ekspertu sniegtos padomus.

Skaidrs, ka bērnu audzināšana nav viegla, un ikvienā ģimenē kādā mazuļa vecumposmā rodas problēmjautājumi. Un ir arī skaidrs, ka vecāki, kuriem nav pedagoģiskās vai psihologa izglītības, nevar zināt visu, tādēļ padomus jāmeklē citviet. Portāls "Cālis" regulāri gatavo rakstus gan no pašmāju speciālistiem, gan ārvalstu, bet šajā reizē piedāvājam 10 rakstu izlasi, kuros par dažādiem bērnu audzināšanas tematiem runā tieši psihologi no ASV.

Kurš gan nezina pasaulē pazīstamāko iedomu draugu – Karlsonu, kurš dzīvoja uz jumta. Mazais Brālītis jutās tik vientuļš savā kuplajā ģimenē un tik ļoti alka pēc sunīša, ka izdomāja sev delverīgu draugu labākajos gados! Katram trešajam mazulim vecumā no trim līdz pieciem gadiem ir iedomu draugs. Amerikāņu psihologi Dorotija un Džeroms Singeri, kas nopietni pētījuši šo fenomenu, mierina vecākus, ka satraukumam par iedomu draugus eksistenci nav pamata.

Tāpat šajā izlasē atradīsi amerikāņu rakstnieces, mammas Džeimijas Haringtones ieteikumus jeb četrus obligātos jautājumus, kuri bērniem jāuzdod katru dienu. Savukārt amerikāņu psiholoģe, koučinga trenere un četru bērnu mamma Adele Fābere stāsta, kā jārunā un jāuzvedas vecākiem, lai bērnam neparādītos kompleksi, nepārliecinātība un neveiksminieka zīmogs uz visu mūžu. Bet par to visu "Cālis" arhīva materiālos!

Iedomu draugi jeb Karlsona sindroms

Foto: PantherMedia/Scanpix
Pasaulē pazīstamākais iedomu draugs ir Karlsons, kas dzīvoja uz jumta. Mazais Brālītis jutās tik vientuļš savā kuplajā ģimenē un tik ļoti alka pēc sunīša, ka izdomāja sev delverīgu draugu labākajos gados!

Lasīt vairāk

Bērniem problēmas ar matemātiku tiek 'mantojumā' no vecākiem, secinājuši zinātnieki

Ja tavam bērnam, domājot par matemātikas uzdevumu pildīšanu, parādās auksti sviedri, ielūkojies sevī! Amerikāņu zinātnieki secinājuši, ka līdzīga attieksme pret šo zinātni ir atkarīga ne tikai no bērna personīgajām spējām, bet arī no vecākiem, vēsta zinātnes jaunumu portāls eurekalert.org

Lasīt vairāk

Brāļi un māsas ģimenē: Sadzīvošanas kodekss

Atzīti amerikāņu psihologi Adele Fabere un Eleina Mazliša uzrakstījuši grāmatu par to, kā ģimenē izaudzināt bērnus, lai tie savā starpā nepārtraukti neplūktos. Dažreiz vecākiem šķiet, ka šī misija ir neiespējama.

Lasīt vairāk

Slavēt ar mēru, stingrs 'nē' un citi amerikāņu profesores Robinas Bermanes ieteikumi bērnu audzināšanas lietās

Foto: Shutterstock

Robina Bermane ir psiholoģe, psihiatrijas profesore Kalifornijas Universitātē Losandželosā (ASV) un mamma trim bērniem. Amerikā par bestselleru kļuvusi viņas grāmata: "Hate Me Now, Thank Me Later" – "Neieredzi mani tagad – vēlāk pateiksies". Lūk, portāls Marieclaire.ru ir radis iespēju ielūkoties profesores grāmatas lapaspusēs un apkopojis 10 viņas ieteikumus bērnu audzināšanas jautājumos!

Lasīt vairāk

Četri jautājumi, kurus bērnam ieteicams uzdot katru dienu

Foto: Shutterstock

Bieži vien ikdienas skrējienā vecāki piemirst parunāties ar bērniem tā no sirds. Tas, savukārt, noved pie tā, ka attiecības kļūst formālas, bet emocionālā ziņā starp bērniem un vecākiem pamazām veidojas plaisa. Kā no tā izbēgt? Piedāvājam amerikāņu rakstnieces, mammas Džeimijas Haringtones ieteikumus jeb četrus obligātos jautājumus, ko bērniem jāuzdod katru dienu. Tie publicēti portālā "Huffingtonpost.com".

Lasīt vairāk

11 veidi, kā bērnu viegli padarīt par neveiksminieku

Foto: PantherMedia/Scanpix

Amerikāņu psiholoģe, koučinga trenere un četru bērnu mamma Adele Fābere stāsta, kā jārunā un jāuzvedas vecākiem, lai bērnam neparādītos kompleksi, nepārliecinātība un neveiksminieka zīmogs uz visu mūžu. Speciāliste portālam letidor.ru atklāj, kādas kļūdas vecāki visbiežāk pieļauj, kā rezultātā viņi viegli pārtop mūžīgos neveiksminiekos.

Lasīt vairāk

Kā izaudzināt labestīgu bērnu: piecus padomus sniedz psihologs Vaisburds no ASV

Foto: Shutterstock

Kurš gan nevēlas izaudzināt labestīgu, sirsnīgu bērnu?! Bet kā to paveikt? Ričards Vaisburds ir psihologs no Hārvardas, ASV, kurš vada projektu "Making Caring Common". Tas veidots, lai palīdzētu vecākiem audzināt labestīgus bērnus. Psihologs un citi projekta līdzautori ir noformulējuši piecas stratēģijas, kuras palīdz audzināt sirsnīgus, labsirdīgus bērnus, tādus, kuri rūpējas ne tikai par sevi, bet arī citiem.

Lasīt vairāk

Planšetdatori kaitē bērna emocionālajai attīstībai, tā norāda psihologi

Foto: Shutterstock

Planšetdatoru, viedtālruņu un elektronisko grāmatu lietošana kaitē un traucē veiksmīgai komunikācijai ar vienaudžiem, tā jaunākajā pētījumā secinājuši ASV psihologi. Neraugoties uz planšetdatora labajām īpašībām, kas ļauj bērnam mācīties lasīt un iepazīt pasauli, tā negatīvās īpašības ir krietni vairāk, norādīts ASV interneta žurnālā pediatrics.aappublications.org.

Lasīt vairāk

Kā izaudzināt laimīgu bērnu?

Psihologs Bronfenbrenners ir teicis: "...būtiska nozīme ir tiešai vecāku iesaistīšanai aktivitātēs, kas veicina bērna attīstību un, jo agrāk šīs nodarbības sāk, un, jo ilgāk tās turpina, jo lielāks labums no tā ir bērnam."

Lasīt vairāk

12 viltīgi veidi, kā bērnu bez sodiem padarīt par paklausīgu būtni

Foto: Shutterstock

Ideāla disciplīna bez sodiem? Tas ir pilnīgi iespējams, turklāt pavisam vienkārši, tā uzskata psiholoģijas doktors un psihoterapeits Gordons Noifelds.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!