Tad, kad ģimenē ienāk mazulis, vecākiem nereti pat neienāk prātā, cik daudz enerģijas un spēka prasīs viņa aprūpēšana. Bet ir jāapzinās, ka tagad jaunajiem vecākiem ir jauns pilna laika darbs ar garantētām virsstundām naktī un nedēļas nogalē. Un tas viss ar vienu "priekšnieku", kurš neko nesaprot un jebkurā diennakts laikā sauc pēc palīdzības.
No šāda viedokļa vērtējot, pirmo laiku ar mazuli mājās varētu vispār "norakstīt". Taču tas nozīmē tikai to, ka mazuļa aprūpe nav nekas tāds, ko varētu darīt it kā garāmejot. Tieši pašā sākumā viņam ir nepieciešama pilnīga tava uzmanība un lielākā daļa tavu spēku – viņam vienkārši jābūt pirmajā vietā, informatīvajā materiālā "Vēstules vecākiem" uzsver Labklājības ministrijas speciālisti.
Tas nozīmē, ka tava dzīve mainās. Ikdienas norisēs ar mazuli nav iespējama ne kārtība, ne plāni, ne termiņi. Tikai jaundzimušais, nevis pulkstenis vai "stundu saraksts", nosaka, kas un kad notiek. Pamazām rodas jauns ritms, un arī mazulis pierod regulāri ēst, gulēt un pamosties. Taču vispirms no vecākiem tiek prasīts elastīgums un improvizācijas talants.
Gan mazuļa mammai, gan tēvam, kā arī brāļiem un māsām jāpierod pie tā, ka sākumā mazulis ir pirmajā vietā. Tas nozīmē arī to, ka vairs nevar tik daudz laika kā iepriekš veltīt laika mājsaimniecības darbiem. Tev nav jāizjūt sirdsapziņas pārmetumi par to, ka nespēj uzturēt dzīvokli ideāli tīru, izgludināt visu veļu vai katru dienu celt galdā tikko pagatavotu ēdienu.
Tam vienkārši pietrūkst laika: "mierīga" mazuļa aprūpe prasa astoņas stundas dienā, turklāt katru dienu. Bērniem ar lielākām vajadzībām, piemēram, bieži raudošiem bērniņiem, bieži vien ir nepieciešams daudz vairāk laika. Turklāt nedrīkst neņemt vērā jauno māmiņu (un bieži arī tēvu) lielo nogurumu, jo vairākums jaundzimušo nespēj ilgu laiku nogulēt bez pārtraukuma un arī naktī viņiem ir nepieciešams ēdiens, palīdzība un atbalsts.
Gandrīz visas jaunās māmiņas pazīst sajūtu, ka šķiet – nekam vairs nav laika un neko vairs nevar paspēt izdarīt. Padomā, kā tu varētu atvieglot savu dzīvi: ko varbūt var kādu laiku nedarīt? Kurš varētu palīdzēt? Nekautrējies lūgt palīdzību. Galvenokārt tad, ja audzini bērnu viena pati, pēc iespējas jau līdz dzemdībām mēģini izveidot palīgu loku. Padomā, no kādiem darbiem var atteikties, atlikt tos vai uzticēt paveikt kādam citam.
Šāds palīgu loks var arī palīdzēt mazināt izolētības sajūtu, kas rodas daudzām jaunajām māmiņām. Nav viegli apvienot daudzos darbus, biežo nogurumu un nepieciešamību kontaktēties. Taču nepakļaujies spiedienam, ja nemaz negribas ciemiņus. Pirmajā laikā būtiskas ir tikai bērna, tavas un partnera vajadzības un vēlmes.
Jaundzimušā aprūpe nozīmē vismaz astoņu stundu darba laiku katru dienu, arī nedēļas nogalē, proti, vienmēr, kad bērniņam tā ir nepieciešama. Lai vienlaikus varētu tikt galā arī ar mājsaimniecību, būtu labi, ja kāds varētu palīdzēt.
Daži padomi 'jaunizceptajam' tētim
Ne tikai bērna mātei, bet arī tēvam daudz kas ir jauns un uztraucošs. Pavēro, kā iekšēji jūties, un esi pacietīgs. Jo biežāk to mēģināsi, jo labāk adekvāti jutīsies jaunajā situācijā.
Kā tu domā, par ko it īpaši priecājas tava partnere un vienlaikus jaunā māmiņa, kad viņa no slimnīcas ierodas mājās? Varbūt par uzkoptu dzīvokli? Par atjaunotiem krājumiem ledusskapī? Par izvēdinātu bērnistabu? Vislabāk pajautā partnerei, ko viņa vēlas.
Vispirms jau laikā, tūlīt pēc bērna piedzimšanas, no tevis tiek prasīta liela pacietība un pietāte. Sievietes visbiežāk ir ļoti jūtīgas, bieži vien tieši šajā laikā viņām strauji mainās emocionālais stāvoklis. Tas tev varētu šķist nesaprotami, taču neuztraucies: kad viss stabilizēsies, partnere atkal tev uzticēsies.
Ja tev rodas iespaids, ka partnere vēl ir ļoti pārgurusi un jūtīga, tad būtu nepieciešams pasargāt viņu no ciemiņiem – ja nepieciešams, arī no vecvecāku apciemojumiem.
Pēc iespējas palīdzi partnerei mājsaimniecības darbos. Aizvien pajautā, ko viņa gribētu, lai izdari tu. Protams, tas pastāvīgi var mainīties. Nedusmojies: viņai vispirms jāpielāgojas jaunajai dzīvei ar mazuli un jāsaprot, kā to vislabāk organizēt.
Un dažas lietas, ko der ielāgot jaunajām mammām
Pielāgojies bērnam! Viņa miega brīžus izmanto sev: paguli, palasi, parunājies pa tālruni ar draudzenēm! Mājas uzkopšana var pagaidīt.
Pat ja runa ir par privātām lietām: nav aizliegts šos jautājumus risināt lietišķi. Laba organizācija atvieglo dzīvi kopā ar mazuli. Piemēram, vienmēr visu uzrakstiet, kas jādara, un pārrunā to ar partneri, ko viņš par to domā. Un pajautā, ko viņš varētu uzņemties. Pamēģini, kas varētu būt lietderīgs jums abiem.
Jau iepriekš sagatavojies dienām, kurās neko nespēsi, jo naktī gandrīz nebūsi gulējusi vai mazulis ir bijis nemierīgs. Parūpējies par to, lai mājās vienmēr būtu nepieciešamā pārtika, kosmētika un veļas mazgāšanas līdzekļi.
Kad gatavo ēdienu, vienmēr uzreiz sagatavo dubultu porciju un vienu daļu sasaldē. Tad jo īpaši saspringtās dienās vismaz maltīte jau būs gatava.
Atvadies no idejas par "perfektu mājsaimniecību." Noskaņojies tam, ka mājsaimniecības darbus vairs parasti nevar paveikt vienā piegājienā. Ir nepieciešami vairāki posmi, lai uzkoptu virtuvi vai izgludinātu veļu, jo mazulim aizvien kaut kas ir vajadzīgs.
Varbūt jau līdz bērniņa piedzimšanai tev ir izdevies izveidot palīgu loku. Tā, piemēram, vecmāmiņa varētu palīdzēt izgludināt veļu, tāpat, ja negribat iet ārā no mājas, kaimiņiene var atnest pienu un smalkmaizītes. Bērna tēvs var veikt lielākos iepirkumus un daudzus mājsaimniecības darbus. Varbūt varat noalgot arī apkopēju.
Nepakļaujies spiedienam no draudzeņu un radinieku puses, kuri noteikti grib redzēt jaundzimušo. Sazinieties pa tālruni vai epastu, lai nejustos it kā "no citas pasaules." Iegādājies automātisko atbildētāju, lai varētu izlemt, kad vēlies pļāpāt.
Padomi vecvecākiem, tantēm, onkuļiem, draugiem
Neesiet vīlušies, ja jau sākumā nedrīkstat apmeklēt jauno māmiņu un jaundzimušo. Dzemdības viņiem abiem bija nogurdinošas, un viņiem tagad ir nepieciešams miers. Jūsu apsveikuma puķu pušķis vai kūka jaunajiem vecākiem arī no tālienes var apliecināt, ka jūs priecājaties līdz ar viņiem.
Pēc iespējas piedāvājiet palīdzību! Ja tā tiek pieņemta, pirmajā laikā palīdziet tikai mājsaimniecības darbos, nevis iesaistoties mazuļa aprūpē. Arī bērna interesēs tagad par viņu būtu jārūpējas tikai vecākiem.
Padomājiet, kā jūs varētu palīdzēt jaunajai māmiņai, neapgrūtinot viņu: paņemiet sev līdzi gludināmo veļu un atnesiet atpakaļ jau izgludinātu. Atnesiet līdzi ēdienu, lai jaunajiem vecākiem nevajadzētu to gatavot!
Neuztveriet to kā slimību, ja jaunajai māmiņai nepieciešams miers vai jaunie vecāki ar bērnu labprātāk grib pabūt vieni. Jaunā ģimene tieši tagad nodarbojas ar to, lai viens otru iepazītu. Pavisam drīz visi priecāsies jūs redzēt!