uzturs, meitene, bērns, dārzeņi, vitamīni
Foto: Shutterstock
Visiem ir zināms, ka bērniem būtu vairāk jākustas, veselīgāk jāēd un jālieto uzturā mazāk cukuru saturošu produktu. Taču ne vienmēr tas, ko uzskatām par veselīgu, tāds patiešām ir. No kuriem produktiem būtu vērts izvairīties un ko biežāk vajadzētu iekļaut bērnu ēdienkartē, intervijā stāsta uztura speciāliste Jeļena Pavlova.

Kuras ir biežākās kļūdas, ko vecāki pieļauj, izvēloties bērnu uzturu?

Viena no biežākajām kļūdām ir saldumu došana enerģijai. Starp vecākiem un vecvecākiem pastāv uzskats, ka bērnam ir vajadzīgs cukurs, tātad saldumi, jo bērns daudz kustas. Jā, glikoze ir nepieciešama, bet to var gūt ne tikai no saldumiem, bet arī no produktiem, kas satur cieti, piemēram, putraimi. Cietei šķeļoties mūsu organismā, veidojas glikoze.

Vecāki reti pievērš uzmanību cukura saturam produktos. Dodot saldu jogurtu vai biezpiena sieriņu, vecāki domā, ka dod veselīgu produktu, jo, cik zināms, piena produkti ir kalcija avots, bet diemžēl šie produkti ir bagāti ar cukuru. Līdzīga situācija ir arī ar dažādām putriņām, brokastu pārslām, musli.

Esmu ievērojusi, ka vecāki slāpju remdēšanai izvēlas sulas, kompotus vai ūdeni ar ievārījumu. Protams, salīdzinot ar pārējiem nosauktajiem produktiem, sula satur C vitamīnu, kas ir vajadzīgs, lai stiprinātu organisma aizsargspējas, bet tajā pašā laikā ar sulu bērns uzņem arī daudz augļu cukura.

Regulāri ēdot visus iepriekš minētos produktus, bērns atsakās no piena produktiem bez piedevām, nesaldinātām putrām un tīra ūdens.

Diemžēl vecāki neapzināti attīsta bērnos "atkarību" no cukura. Vecākiem nevajadzētu dot saldumus kā balvu par labu uzvedību vai kā līdzekli bērna nomierināšanai, jo, bērnam pieaugot, viņam neapzināti stiepsies roka pēc kāda salda našķa līdzīgu situāciju gadījumā.

Jāinformē arī vecmāmiņas, vectētiņi un citi cilvēki, kuri nāk ciemos, ka nav vēlams nest bērnam konfektes, bet labāka izvēle būs kāds auglis vai arī neēdama lieta, piemēram, zīmuļi, grāmata, plastelīns utt. Prieku bērnam var sniegt arī citos veidos, ne tikai caur ēdienu.

Bērnudārzs un veselīgs uzturs – vai savienojamas lietas

Foto: Shutterstock

Vai ēdināšana bērnudārzos uzskatāma par veselīgu?

Ēdienkartei pirmsskolas izglītības iestādēs jābūt izstrādātai saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 172, kas nosaka, kādām produktu grupām jābūt iekļautām bērnu uzturā, taču šajos noteikumos netiek reglamentēta produktu kvalitāte, līdz ar to iepirkumos bieži vien uzvar tas ēdinātājs, kurš var piedāvāt zemāko cenu, nevis tas, kurš izmanto kvalitatīvākus produktus. Diemžēl Latvijas bērnudārzos nav izstrādātas standartizētas ēdienkartes, daudz kas ir atkarīgs no konkrētā bērnudārza vadības.

Ēdienkartes parasti izstrādā pirmsskolas izglītības iestādes medicīnas māsas, kurām dažkārt sagādā grūtības izveidot interesantu ēdienkarti un iekļaut ēdienus, kas bērniem garšotu. Lai ēdiens būtu vienlaikus veselīgs un bērniem tīkams, manuprāt, būtu nepieciešami uztura speciālistu izstrādāti ēdienkaršu paraugi un personāla apmācība.

Kāds sakars uzturam un zobu veselībai

Foto: Shutterstock

No uztura ir atkarīga arī bērnu zobu veselība. Kas vēl bez saldumiem ir tie produkti, kuri nepatīk zobiem?

Zobiem "nepatīk" skābi, saldi produkti un tie, kas līp pie zobiem. Dažādi cepumi, piemēram, krekeri, čipsi ielīp zobu spraugās un veido ideālu vidi kariesa attīstībai. Zobiem nepatīk gāzēti, saldināti dzērieni, kā arī augļu sulas, jo tās satur cukuru un var saturēt skābi, kas bojā zobu emalju. Arī tādi veselīgi produkti, kā, piemēram, žāvēti augļi, kas mums sniedz šķiedrvielas, vitamīnus, minerālvielas, saķep zobos, tāpēc pēc to lietošanas zobus vajadzētu iztīrīt.

Bērniem nav ieteicams lietot kofeīnu saturošus dzērienus, jo tie nelabvēlīgi ietekmē kalcija uzsūkšanos, kā rezultātā var ciest bērna kaulu un zobu veselība. Kofeīnu satur ne tikai kafija, bet arī melnā un zaļā tēja (jo stiprāka tēja, jo vairāk kofeīna tajā), kā arī bērnu vidū tik iecienītais dzēriens "Coca Cola".

Vai saldumu lietošana būtu jāierobežo arī tad, ja bērns pēc tam rūpīgi iztīra zobus?

Lietojot daudz našķu, pastāv lielāka iespēja, ka retāk tiks izvēlēti produkti, kas ir kalcija avoti, piemēram, piena produkti. Tas, protams, ietekmēs zobu veselību. Turklāt bieži lietojot saldumus, pastāv risks, ka attīstīties liekais svars vai aptaukošanās. Cilvēkiem ar palielinātu svaru var būt D vitamīna nepietiekamība. D vitamīns nodrošina kalcija uzsūkšanos organismā. Aptaukošanās gadījumā D vitamīns nogulsnējas taukaudos un nenonāk asinīs vajadzīgā daudzumā.

Ir dzirdēts, ka pēc skābu produktu lietošanas nav ieteicams uzreiz tīrīt zobus. Vai tā ir?

Jā, pēc skābu produktu lietošanas nevajadzētu tīrīt zobus ar zobu birsti, jo tādā veidā vēl vairāk tiks kairināta zobu emalja. Pie skābiem produktiem pieder citrusaugļi, skābas ogas, piemēram, dzērvenes, brūklenes un dažādas sulas. Pēc šo produktu lietošanas ieteicams paskalot muti ar ūdeni.

Cukurs – cik daudz bērni to var lietot

Foto: Shutterstock
Kādi veselīgie našķi būtu alternatīva neveselīgajiem saldumiem?

Tie ir dažādi svaigi dārzeņi un augļi, piemēram, burkāni un āboli, piena produkti bez piedevām, piemēram, nesaldināta jogurta glāze vai siera šķēle, var apēst arī sauju riekstu.

Dienā pirmsskolas vecuma bērnam cukura daudzumam nevajadzētu pārsniegt 30-45 g jeb 6-9 tējk. (1 tējk. = 5 g). 1- 3 gadu vecumā tie būs 30 g, bet 4-6 g vecumā 9 tējk. Pēc Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām, cukura (augļu sula, medus, galda cukurs, glikoze, fruktoze) pieļaujamo daudzumu būtu vēlams samazināt līdz 5 procentiem dienā, t.i. uz pusi - 15-22,5 g dienā.

Pērkot jogurtu vai citu šķidru piena produktu ar kādu garšu, vēlams, lai cukura saturs uz 100 g nepārsniedz 10 g, tas nozīmēs, ka aptuveni 4-5 g būs dabīgais cukurs – laktoze, bet atlikušie 5 g pievienotais. Pērkot jebkuru produktu, ja tas satur tikai 5 g cukura uz 100 g, nozīmē, ka produktā ir maz cukura.

Aptuvens cukura saturs dažādos našķos

  • Želejkonfektes (100 g) – aptuveni 50-60 g;
  • Biezpiena krēms (85 g) – 16 g(kopā ar dabīgo cukuru laktozi);
  • Kinderola (20 g) – 10 g;
  • Biezpiena sieriņš (45 g) – 10 g;
  • Piens ar garšu (200 ml) – 20 g (kopā ar dabīgo cukuru);
  • Augļu sula (200 ml) – 22 g (augļu cukurs);
  • Jogurts ar piedevām (200 ml) – aptuveni 20-30 g (kopā ar dabīgo cukuru);
  • Limonāde (250 ml) – 15-25 g;
  • Piena šokolāde (50 g) – 22 g;
  • Želeja ar garšu (150 g) – 20 g.

Vēl būtu svarīgi ievērot intervālus starp ēdienreizēm un nenašķoties pārāk bieži. Vajadzētu būt trīs pamatēdiereizēm un divām starpēdienreizēm. Ja pēc ēdienreizes nav iespējams iztīrīt zobus vai izskalot muti ar zobu skalojamo līdzekli, var paskalot muti ar ūdeni. Kā alternatīva var būt arī košļājamā gumija bez cukura. Savukārt burkāns un ābols kā birstīte palīdzēs notīrīt zobu aplikumu un stiprinās smaganas.

Grūtniecība, uzturs un gaidāmā bērna zobiņi

Foto: Shutterstock

Vai mammas uzturs grūtniecības laikā ietekmē to, kas bērnam turpmākajā dzīvē garšos un cik stipri un veseli būs topošā mazuļa zobi?

Ja māmiņas uzturā pietrūks D vitamīna vai kalcija, tad šīs vielas tiks ņemtas no māmiņas organisma rezervēm. Ja māmiņai būs D vitamīna nepietiekamība, tad, protams, arī bērnam tā pietrūks un var tikt ietekmēta augļa attīstību, kā arī kaulu un zobu veselība.

Māmiņas uzturs grūtniecības laikā var ietekmēt arī to, kas bērnam turpmākajā dzīvē garšos, jo auglis ar amniotisku šķidrumu (pirmais bērna uzturs) jau iepazīst dažādas garšas. Arī barojot ar krūti, bērns iepazīst garšas ar mammas pienu. Tomēr tas vēl nenozīmē, ka, mammai bieži ēdot brokoļus, arī bērns tos turpmākajā dzīvē labprāt ēdīs. Tā var būt, bet ne vienmēr. Garšas attīstības mehānisms vēl nav līdz galam izpētīts.

Svarīga nozīme ir periodam no viena līdz trīs gadu vecumam, kad bērnam attīstās galvenie ēšanas paradumi. Tādēļ gan māmiņas, gan bērna uzturam ir jābūt dažādam.

Sākot ar pagājušā gada oktobri, visām Rīgas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēm ir iespēja pieteikties bezmaksas nodarbībām par veselīgu uzturu un pareizu zobu kopšanu "Vesels ēdis! Veselu zobu ABC!". Nodarbību laikā bērniem ir iespēja ne vien uzzināt vērtīgu informāciju, bet arī iegūt savā īpašumā noderīgus izdales materiālus.

Nodarbību cikls "Veselīga uztura programma bērniem pirmskolas izglītības iestādēs" tiek organizēts Rīgas domes Labklājības departamenta īstenota Eiropas Sociālā fonda projekta īstenošanas gaitā, un tas ilgs līdz 2018. gada decembrim.

Lai pieteiktos nodarbībām, aicinām sūtīt pieteikumu uz e-pastu mutesveselibai@gmail.com norādot:

  • mācību iestādes nosaukumu, adresi;
  • kontaktpersonu ( e-pasta adrese, tālruņa nr.);
  • grupiņu skaitu;
  • vai ir speciālā mācību iestāde;
  • vai ir mazākumtautības vai bilingvālas grupiņas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!