Iepazīstini ar grāmatām caur spēli
Lai bērnu varētu pieradināt pie lasīšanas, svarīgi sākumā parādīt to vērtību un darīt to jau no bērnības. Iepazīstini bērnu ar grāmatām caur rotaļām, piemēram, dārgumu meklēšanas spēli. Izveido karti un saliec pa māju dažādas norādes, lai katra nākamā tuvinātu īstenajam dārgumam.
Pats galvenais dārgums, ko bērns atradīs, būs grāmata. Lai ieinteresētu grāmatas lasīšanā, vari šīs spēles laikā uz izveidotās kartes arī uzrakstīt dažādus citātus vai stāstu fragmentu no konkrētās grāmatas.
Ja mazais ķipars vēl ir pavisam mazs, nenovērtē par zemu lasīšanu priekšā. Kopīgi lasot, palīdzēsi paplašināt bērna redzesloku un attīstāt viņa iztēles spējas, pacietību klausīties, attīstīt vēlmi mācīties lasīt tikpat dabiski, kā runāt vai staigāt. Kad bērniņš jau spēj tev atbildēt ar vārdiem, iesaisti viņu lasīšanas procesā, lai tas vēl vairāk ieinteresētu mazo gudrinieku.
- Te atradīsi dažādus ieteikumus, kā bagātināt bērna valodu.
Rādi labu piemēru
Bērni lielākoties cenšas atdarināt visas pieaugušo darbības – viņi apkārtējo informāciju uztver ļoti tieši un konkrēti. Tas nozīmē, ka arī tev jāatvēl laiks aizņemtajā ritmā, lai paņemtu rokās grāmatu un izlasītu kaut ko jaunu. Iespējams, reizēm palasi arī bērnu grāmatas, lai atvase redzētu, ka šāds saturs var būt interesants gan tev, gan viņam.
Audzināt bērnu ne vienmēr nozīmē būt viņam blakus un skaidrot. Arī ar šādu piemēru tu māci bērnam, kā pavadīt brīvo laiku! Ja vēlies, lai atvase patiesi pievērstos grāmatu lasīšanai, atvēli tam laiku vairāk nekā 20 minūtes starp dejošanas vai futbola treniņu – ja bērns to uztvers kā vienu no savām ikdienas aktivitātēm, turpmāk lasīšana sagādās mazāk problēmu.
Ļauj izvēlēties interesējošu literatūru
Kad bērns savas dzīves laikā ne tikai turējis rokās vairākas dažādu autoru grāmatas, bet arī izlasījis kādu nodaļu, dod viņam iespēju izvēlēties, kāda veida literatūra viņu vairāk saista.
Iespējams, tās būs kāda konkrēta autora grāmatas, varbūt kādu vairāk saistīts specifisks žanrs – jebkurā gadījumā svarīgi, lai bērns savā attīstībā lasītu vienalga kāda veida grāmatas (protams, kontrolējot, lai tajās nebūtu aprakstīta vardarbība un netiek kultivētas ģimenē nepieņemamas vērtības).
Starp citu, daudziem pasaulslaveniem autoriem ir savas mājaslapas, kurās var atbildēt uz jautājumiem par grāmatā lasīto. Arī šādā veidā vari ieinteresēt bērnu lasīt. Tāpat vari izveidot jautājumu un atbilžu spēli pēc grāmatas izlasīšanas saviem spēkiem, bet pēc tam mazo gudrinieku apbalvot ar kādu konfekti.
- Šajā materiālā atradīsi skaidrojumus, vai tiešām bērnu "uzpirkšana", piemēram, ar saldumiem ir vērtējama tikai negatīvi.
Ierosini lasīt ar draugiem
Lasīt kopā ar vienaudžiem nenozīmē, ka visiem grāmatu šķirstīšanai un teikumu burtošanai obligāti jāpievēršas vietā istabā (lai gan, protams, var darīt arī tā), taču kopā ar citiem vecākiem varat šādu taktiku izmēģināt. Bērnam būs interesantāk lasīt grāmatu, ja viņš zinās, ka pēc laika varēs lasīto pārspriest ar citiem. Iespējams, starp viņiem pat radīsies veselīga sāncensība, kurš pirmais tiks no viena vāka līdz otram.
Ir labi pārrunāt lasīto, taču nevajag censties pārspriest katru stāstu. Labi stāsti arī nepārrunāti veicinās bērnā lasītkāri. Turklāt bērniem dažkārt vajadzīgs laiks, lai pārdomātu lasīto. Reizēm pat pēc pāris dienām bērns tevi var pārsteigt, izsakot spriedumus par kopīgi lasītajiem notikumiem.