grūtniece, sports, hanteles
Foto: Shutterstock

Mūsdienas uzskats, ka grūtniecības laikā sieviete nevar vai nedrīkst aktīvi nodarboties ar sportu, ir bezcerīgi novecojis. Patiesībā, tas ir lielisks veids, kā sagatavot savu ķermeni grūtniecībai. Sporta treniņu programmu piedāvājums ir tik plašs, tāpēc svarīgi ir neapmulst un izvēlēties piemērotāko no tiem.

"Šajā dzīves posmā ārsti ne tikai sievietēm neaizliedz, bet arī rekomendē aktīvi trenēties, jo vingrinājumi uzlabo pašsajūtu, saglabā emocionālo stabilitāti un sievietes ķermeni sagatavo dzemdībām. Svarīgākais ir izvēlēties pareizo sporta veidu un pietiekamu skaitu vingrinājumu," stāsta "4F" zīmola vēstnese, pieredzējusi ārste, uzturzinātnes speciāliste un sertificēta fitnesa trenere Laila Siliņa.

Drīkst turpināt nodarboties ar mīļāko sporta veidu, kontrolējot sirdsdarbības ritmu

"Grūtniecība nav slimība," skaidro Siliņa, "jūs varat turpināt nodarboties ar to pašu sporta veidu, ko veicāt pirms grūtniecības, bet, protams, sākotnēji ir jākonsultējas ar ārstu – viņš noteiks, vai jūs drīkstat turpināt treniņus un ieteiks to intensitātes pakāpi". Trenere piebilst, ka, lai vai kādu sporta veidu sieviete izvēlētos grūtniecības laikā, viņai vienmēr ir jāpievērš uzmanība sirds ritmam. Tāpat ar ārstu būtu jāaprunājas konkrētajā gadījumā pieļaujamajām robežām. "Taču ir jācenšas izvairīties no tādiem sporta veidiem, kuros ir augsts krišanas un sitienu risks, piemēram, futbols vai volejbols, vai arī riteņbraukšana, skrituļslidošana, slidošana un slēpošana. Ikviens sitiens grūtniecības laikā ir ļoti bīstams," iesaka fitnesa trenere.

Drošākā un saudzējošākā aktivitāte – pastaiga

Ja līdz grūtniecībai sieviete nenodarbojās ar sportu, turklāt, ja viņu māc šaubas par intensīvākiem aktivitāšu veidiem, jādod priekšroka pastaigām – tas topošajām māmiņām ir drošākais un saudzējošākais fizisko aktivitāšu veids. "Protams arī pastaigas var būt dažādās intensitātēs: tā var būt gan parasta pastaiga parkā, gan skandināvu pastaigas, bet tiem, kuri ir labā fiziskā formā, lieliski derēs arī došanās pārgājienos. Galvenā pastaigu priekšrocība – svaigs gaiss, kas tik ļoti ir nepieciešams sievietes un mazuļa veselībai. Bet karstajā vasaras laikā būtu jāuzmanās – vienmēr līdzi jāņem ūdens un jāuzvelk cepure," brīdina Siliņa.

Foto: Shutterstock

Sākot ar pēdējo trimestri – visas uz baseinu!

Peldēšana ir ieteicama visām grūtniecēm, taču, sākot ar sesto grūtniecības mēnesi gandrīz visas topošās māmiņas sūdzas par sāpēm muguras daļā, kājās un muskuļos. Fitnesa trenere iesaka: "Ūdens vingrinājumi noņems slodzi no mugurkaula, vienlīdzīgi noslogojot visus muskuļus, tādēļ pēdējā trimestrī baseins burtiski kļūst par panaceju no visām nepatīkamajām sajūtām. Peldēšana nostiprina ķermeņa muskulatūru, kas noderēs dzemdību laikā un ātrākā laika posmā ļaus atgūties pēc dzemdībām. Tāpat ūdens nodarbības uzlabo elpošanas sistēmu, stiprina sirdi un asinsvadu sieniņas, uzlabo asinsriti, kas kalpo par profilaksi asins stagnācijai ekstremitātēs un mazajos iegurņos, novēršot varikozi un hemoroīdus. Turklāt, peldēšana veicina labāku izpratni par vidi, kurā šobrīd atrodas bērns, tādā veidā stimulējot vēl lielāku vienotību ar mazuli." Galvenā peldēšanas nodarbību priekšrocība ir tāda, ka tā der pilnīgi visiem, pat tiem, kuri līdz šim nav nodarbojušies ar sportu.

Kā saprast, ja kaut kas nav kārtībā?

Trenere skaidro, ja jūtat bezspēku vai jums ir kļuvis pārāk karsti, nekavējoties ir jāpārtrauc treniņš. "Tāpat parūpējaties par savu uzturu un pārliecinieties, ka jūs uzņemat pietiekamu kaloriju daudzumu, dzerat daudz šķidruma treniņa laikā un pēc tā. Pats galvenais – zināt, kad apstāties: ja pēkšņi esat sajutusi diskomfortu krūšu daļā, elpas trūkumu vai kādas citas nepatīkamas sajūtas, jums nekavējoties ir jāvēršas pie ārsta, nevis jāgaida, kad šīs sajūtas pāries," brīdina trenere.

Zemāk atradīsi vēl dažus "Cālis" arhīva rakstus par sportošanu gaidību laikā, bet šeit – grūtniecības kalendāru, kurā speciālisti uzsver, cik svarīgi ir kustēties grūtniecības laikā.

Pieci ieguvumi no jogas nodarbībām gaidību laikā

Joga gan jau katram asociējas ar kaut ko savu – citam ar mieru, harmoniju, citam vēl ar ko citu, bet šoreiz palūkosim, vai un kādi ieguvumi varētu būt grūtniecēm, apmeklējot jogas nodarbības. Par to stāstīs trīs bērnu mamma, grūtnieču jogas skolotāja un jogas terapeite Agnese Guļāne.

Lasīt vairāk

Grūtniece skrien – vai mazo nevar pārlieku sakratīt: četri mīti par sportu gaidību laikā

Kad esi stāvoklī un jūties nogurusi, un tev, iespējams, sāp visas maliņas, sportiskas aktivitātes noteikti nenāk ne prātā. Bet vairāki pētījumi apliecinājuši dažādas priekšrocības, ko veicina aktīvs dzīvesveids, piemēram, tas var samazināt dzemdību komplikācijas un veicināt labāku zīdaiņa smadzeņu darbību.

Lasīt vairāk

Grūtniecēm labvēlīgie un nevēlamie sporta veidi

Fiziskās aktivitātes grūtniecības laikā nav ne tikai aizliegtas, bet pat ir ļoti ieteicamas. Ja esi sportojusi pirms grūtniecības, vari droši to turpināt darīt arī mazuļa gaidību laikā. Taču ir jāzina, ko tu drīksti un ko nedrīksti darīt, kamēr sagaidi mazulīša nākšanu pasaulē. Valsts portāls grutnieciba.lv publicējis speciālistu padomu rakstu par to, kādas fiziskas aktivitātes tu drīksti un kādas nedrīksti šajā īpašajā laikā.

Lasīt vairāk

16 padomi jogas cienītājām: kā mazināt stresu grūtniecības laikā

Lietojot specifiskas elpošanas tehnikas, ir iespējams regulēt savu emocionālo un mentālo stāvokli, kas "spēlē" nozīmīgu lomu ikdienas, grūtniecības un dzemdību stresa mazināšanā un pārvarēšanā. Piedāvājam grūtnieču jogas nodarbību skolotājas Daces Keišas 16 ieteikumus, kā gaidību laikā labāk tikt galā ar stresu.

Lasīt vairāk

Astoņi iemesli grūtniecības laikā teikt 'nē' fitnesam

Tām sievietēm, kuras pirms grūtniecības iestāšanās aktīvi sportojušas, ir grūti atteikties no fiziskām aktivitātēm brīdī, kad sākušas gaidīt mazuli. Minēsim astoņus nozīmīgākos iemeslus, kādēļ grūtniecības laikā nevajadzētu pagarināt fitnesa nodarbību abonomentu.

Lasīt vairāk

Grūtnieces pelde baseinā var palielināt bērna risku saslimt ar astmu

Peldēšanu un ūdens aerobiku grūtniecības laikā parasti iesaka sievietēm, kas gaidību laikā mokās ar muguras sāpēm. Tas tiešām ir lielisks relaksācijas veids mugurai un visam ķermenim, ja vien... nekaitētu mazulim. Kā raksta izdevums "Daily Mail" – jaunākie pētījumi par alerģiju izplatību liek domāt, ka hlorētais ūdens vistiešākajā veidā spēj ietekmēt augļa imūnsistēmu.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!