raudāt, raud, meitene, bērns, mazulis, emocijas, uzvedība
Foto: Shutterstock
Dažreiz, lai bērnam iemācītu kaut ko jaunu vai vienkārši pamudinātu uz kādu rīcību, nepietiek ar pierunāšanu un personīgo piemēru. Un tad vecākiem nākas ķerties pie mazām viltībām.

Lūk, portāls "Parents" aplūko piecas situācijas, kuras piedzīvo ikviena ģimene ar maziem bērniem, piedāvājot speciālistu ieteiktas viltības, kā panākt vēlamo rezultātu.

Lai izdotos bērna pirmā frizēšanās

Uzmanīgi attiecies pret profesionāļa izvēli, kurš frizēs tavu mazuli. Vislabāk izmantot specializētu bērnu frizieru salonu, bet derēs, protams, arī cits meistars. Pierakstoties uz griezumu, obligāti precizē, ka mati būs jāgriež mazulim, lai varētu izvēlēties pieredzes bagātāko meistaru.

Aizved bērnu uz salonu jau dažas dienas pirms lielā notikuma, lai viņš pagūtu iepazīties ar apstākļiem.

Mājās paspēlējies ar bērnu "frizieros", piedāvājot bērnam pabūt gan friziera, gan klienta lomā.

Vairums bērnu ar šausmām attiecas pret matu mazgāšanu salonā un galvas atgāšanu speciālajā matu mazgāšanas ierīcē. Tādēļ matus izmazgā jau mājās – frizierim pirms griešanas atliks tos vien samitrināt.
Foto: Shutterstock

Paņem līdzi dažas mantas un grāmatiņas. Tādā veidā tu varēsi bērnu noturēt uz vietas vismaz 15 minūtes, kas nepieciešamas frizēšanai.

Daži bērni mierīgāk uzvedas, sēžot mammai klēpī, citi, savukārt, iztēlojas sevi kā pieaugušo, "pļāpājot' ar frizieri, kamēr mamma stāv maliņā. Bet jebkurā gadījumā labāk krēslu pagriezt ar seju pret salona zāli, nekā pret spoguli, lai mazulis nesabītos, redzot briesmīgās šķēres, kuras skar viņa ausis.

  • Te atradīsi vēl ieteikumus, lai pirmā došanās pie friziera noritētu veiksmīgi jeb ar rezultātu.

Lai tālāks brauciens automašīnā noritētu veiksmīgi

Foto: Shutterstock

Pirms doties ilgākā ceļā, padomā, ar kādām spēlēm tu mazuli varēsi izklaidēt pa ceļam. "Skaitīsim sarkanās mašīnas", "Klusēšanas karalis" utt. Stresā, ko nereti piedzīvojam pirms kāda brauciena, var būt grūti improvizēt.

Lai bērns pats izvēlas un ieliek savā mugursomā mīļākās mantas, kuras ņems līdzi. Citā somā, kuru tu turēsi rokās, ieliec "pārsteigumus", kas sagatavoti šim braucienam: mini spēlītes, figūriņas, kā arī kādu sviestmaizi un dzērienu.

Nopērc bērnam veikalā rotaļu auto stūri – mazuļiem taču tik ļoti patīk kopēt pieaugušo uzvedību!

Padomā par diskiem: pasakām, stāstiem, dažāda stila mūziku – gan mierīgākām dziesmiņām, gan tādām, kurām var dziedāt līdzi.

Pauzi gulēšanai visvienkāršāk būs nodrošināt, ja līdzi būs paņemts iecienītais spilventiņš. Bērns ar to piedzīvos jau pazīstamas sajūtas un ātrāk pievērs actiņas.

  • Šeit atradīsi vēl septiņus ieteikumus, lai ceļošana ar bērnu būtu patīkama.

Lai bērnam iemācītu pieklājību

Foto: Shutterstock

Parādi bērnam piemēru, sakot viņam: "Labrīt, manu mīļumiņ", kad viņš pamostas, "Paldies, tas ir ļoti mīļi", kad viņš tev palīdz, "uzredzēšanos, visu labu", kad tu viņu atstāj bērnudārzā.

Paspēlē spēli: "Kas jāsaka?". "Kas jāsaka, kad iet prom?" – "Uzredzēšanos!". "Bet, kad atnāk?" – "Labdien!" utt. Tu redzēsi, mazulis labi zina visus "burvju" vārdiņus.

Regulāri mudini bērnu izrādīt pieklājību. Tā kā viņam patīk, ka paslavē, tad viņš noteikti vēlēsies atkārtot savus panākumus.

Gadījumā, ja bērns nevar izlemt, piemēram, sasveicināties, ierosini rast kontaktu citādākā veidā, pasmaidot vai dodot zīmi ar roku.

Paspēlē ar mazuli spēli "Visneaudzinātākais pasaulē". Piecu minūšu laikā parādi viņam, ko nozīmē patiešām būt neaudzinātam (gan jau tu visai viegli atradīsi piemērus…). Vai viņam patiktu, ka tu tāds būtu visu laiku? Acīmredzot, ka nē. Un tāpat arī tev negribas tādu redzēt savu bērnu, vai ne?

  • Vēl par to, kā bērnam ieaudzināt labas manieres, lasi te.

Lai pārvarētu bailes pirms ārsta vizītes

Foto: Shutterstock

Iepazīstini bērnu un medicīnas pasauli. Ne tikai potes, bet arī nepazīstami cilvēki biedē bērnu. Nopērc viņam grāmatu par cilvēka ķermeni, slimnīcu…

Uzdāvini bērnam rotaļu komplektu ar medicīniskajiem instrumentiem un ārsta apģērbu. Nav nekā labāka, kā izvairīties no bailēm pirms došanās pie ārsta, kā mājas apstākļos ļaut mazulim ārstēt mīļāko rotaļlietu.

Paņemiet līdzi pie ārsta jebkuru mantu, kad nākamreiz dosieties vizītē, un piedāvājiet pediatram izmeklēt arī to.

Paskaidro mazulim, kas notiks pieņemšanas laikā, sākot ar pozitīviem brīžiem: "Ārsts izmērīs tavu augumu, nosvērs tevi, paskatīties kakliņu, lai tas tev vairs nesāpētu…".

Esi godīgs. Ja bērnam paredzēta pote, bet tu teiksi, ka viņš absolūti neko nejutīs, bet vēlāk izrādīsies, ka tas tomēr ir sāpīgi, viņš tev nepiedos šo mānīšanos. Un nākamreiz ne par ko neklausīs tevi.

  • Kad bērnam ir paniskas bailes no ārsta... Ko darīt? Lasi un iesaisties diskusijā "Cālis" forumā šeit un šeit.

Lai iemācītu lietot kabatlakatiņu

Foto: PantherMedia/Scanpix

Sākotnēji to jāpiedāvā spēles veidā. Mazulim vajadzētu pūst ar muti, it kā viņš censtos nopūst svecītes kūkā. Tikai pēc tam ar degunu, abām nāsīm, aizverot muti. Viņš var aizlikt roku priekšā degunam, lai sajustu, kā izpūšas gaiss, tas būs pierādījums, ka viņš var izpūst ne tikai gaisu, bet arī šķidrumu kopā ar visiem mikrobiem, kuri var kaitēt viņa veselībai.

Katru dienu bērnam kabatā jāieliek kabatlakatiņi.

Iesnu gadījumā palīdzi viņam izšņaukt degunu pareizi un paskalot to vairākas reizes dienā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!