Lai gan lielākā daļa bērnu uzstājīgi saka, ka 1. septembris vēl tālu, patiesībā nekur tālu tas vairs nav – vēl trīs pilnas nedēļas, kad daudzās mājās mazāki un lielāki bērni posīsies uz svinīgajiem jaunā mācību gada pasākumiem. Jā, šogad atkal ir paveicies, Zinību diena jeb 1. septembris ir sestdienā, kas nozīmē, ka svētku tērpos būs jāpošas vien 3. septembrī.
Taču ir lietas, par kurām vecākiem būtu jāpadomā pirms mācību gada sākšanās. Ja zīmuļus, krāsas, papīru un klades iegādāties var salīdzinoši lēti, ātri un ērti, jo tās pieejamas ne tikai kancelejas preču tirgotavās, bet arī lielveikalos, tad, piemēram, par mugursomas un darba vides iekārtošanu jādomā savlaicīgi. Atsevišķi jomas speciālisti pat uzsver, ka labai mugursomai un ērtai, patīkamai darba vietai mājās ir liela nozīme – tik veiksmīgs mācībās būs skolēns.
"Cālis" forumā apzinīgākie vecāki diskusijas par labākajām mugursomām sāka jau pavasarī, un arī patlaban aktīvi runājas ne tikai pirmklasnieku vecāki, bet arī vecāku klašu bērnu vecāki. Diskusijās vari iesaistīties arī tu, piemēram, šeit un šeit, bet forumā atradīsi vēl citas tēmas par skolas gaitu sākšanu vai atsākšanu.
Tikmēr mēs piedāvājam iepazīties ar arhīva rakstiem, kuros speciālisti skaidro, kādu mugursomu bērnam izvēlēties un kāpēc, kādai būtu jābūt darba videi mājās, cik smaga var būt soma konkrētā vecuma bērniem. Zinot, ka bieži vien bērniem uz skolu jānēsā daudz grāmatu, varbūt tieši izvēloties somu, pievērs uzmanību arī faktam, cik sver tukša soma.
Cik smaga drīkstētu būt skolēna mugursoma
Tieši tā – cik smaga drīkstētu būt skolēna mugursoma, nevis, cik tā sver realitātē... Atbilde – 10 procenti no skolēna svara, bet daudzi vecāki zina, ka realitātē ir pavisam citādi. Nereti šķiet, ka soma burtiski velk pie zemes mazo skolnieciņu. Lūk, fizoterapeites skaidrojums, kādēļ būtu svarīgi ievērot somas smaguma limitus un kādus skolas somu vislabāk izvēlēties!
Kas jāņem vērā pirms skolēna mugursomas iegādes
Vairāk nekā puse Latvijas bērnu vecumā no septiņiem līdz 16 gadiem ir saskārušies ar muguras sāpēm vai stājas problēmām, ko var nosaukt par funkcionāliem stājas traucējumiem. Tuvojoties jaunajam mācību gadam, mediķi un "Mēness aptieka" farmaceiti ir sagatavojuši ieteikumus, kā pareizi sagatavoties skolai un kā izvēlēties galveno - skolas somu.
Speciālistu ieteikumi skolas somas izvēlē
Lai gan vēl rit tikai pirmais no trim skolēnu mācību brīvlaika mēnešiem, sarunas vecāku, jo īpaši topošo pirmklasnieku, starpā notiek jau kopš pavasara. Portāla "Cālis.lv" forumā īpaši atbildīgie vecāki jau pavasarī sāka diskusijas par to, kādu somu skolēnam izvēlēties, kur to vislētāk iegādāties, kādas firmas ražojuma somas ir visizturīgākās. Un tā patiesi ir nopietna lieta – izvēlēties bērna vecumam atbilstošu skolas somu, ar kuru ik dienas būs jāmēro ceļš uz skolu un atpakaļ uz māju. Ieteikumus vecākiem somas izvēlē sniedz fizioterapeite Daina Zīle un Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas bērnu traumu, ortopēdijas un mugurkaula ķirurgs Jānis Upenieks.
Fizioterapeita ieteikumi, kā izvēlēties veselībai nekaitīgu skolas somu
Aptuveni 40% bērnu Latvijā vecumā no 7 līdz 10 gadiem ir konstatējama asimetriska stāja, ko var nosaukt par funkcionāliem stājas traucējumiem, liecina AS "Veselības centru apvienība" ārstu novērojumi. Tuvojoties jaunajam mācību gadam, mediķi sagatavojuši ieteikumus, kā pareizi sagatavoties skolai un kā izvēlēties galveno pirmo skolas somu.
Istaba skolēnam: modes tendences un praktiski ieteikumi
Skolēna darbavietas vai istabas gaiša, mūsdienīga un ergonomiska vide ir ļoti svarīga - iekārtojot šo telpu, jāparūpējas, lai jaunajam cilvēkam patiktu uzturēties istabā, pildīt skolā uzdoto, lasīt grāmatas, kā arī veltīt laiku savām spēlēm, hobijiem un atpūtai.
Kā pareizi iekārtot mācību vidi pirmklasnieka istabā?
Vecākiem jau tā bērnistabas iekārtošana ir sarežģīts uzdevums, bet ja jāveido mācību vietu jaunajam censonim, tas kļūst vēl sarežģītāks. Ja nu gadījumā vēl nav paspēts visu ierīkot un ir pāris neatbildēti jautājumi, var noderēt portāla ''Tava Māja'' veidotais padomraksts par mācību vides iekārtošanu pirmklasniekiem.
Rakstāmgalda aksesuāri jaunajiem censoņiem, mācību sezonu atklājot
Pirmās skolas dienas, visticamāk, vēl ir entuziasma pilnas un skolēniem tā vien gribas ķerties pie pirmā ieraksta jaunajā dienasgrāmatā vai kladē, taču jau pēc pāris dienām tā būs ikdiena, tāpēc ir vērts parūpēties par to, lai jaunajam censonim patiktu mācīties mājās. Tāpat, kā mums ir savi nieciņi, kas iedvesmo darbiem, arī skolēniem šo prieku var radīt vien pāris priekšmeti.
Bērna istabai jāaug līdz ar bērnu - kā to panākt?
Bērna istabai ir jāmainās un jāaug līdz ar bērnu. Pirmais istabas iekārtojums būtu jāmaina jau 6 līdz 12 mēnešu vecumā, kad bērns sāk rāpot, staigāt. Nākamā parādās vajadzība pēc galdiņa - ap divu gadu vecumu. Ap trim līdz četriem gadiem bērniem patīk dažādas mājiņas, ložņājamas vietas, kaktiņi, stūrīši.