Kā bērnam palīdzēt attīstīt runu: valodas pētnieces nosauc tipiskākās kļūdas un sniedz ieteikumus
Foto: Shutterstock
Bērns saprot vairāk vārdu, nekā var pateikt. Dažkārt mazie gudrinieki valodas apguves procesā vārdus izrunā tā, ka tikai pēc ilgāka laika vecākiem ir skaidrs, ko bērns cenšas pateikt. Kā vecāki var palīdzēt bērnam attīstīt valodu, kuras ir bērnu izplatītākās kļūdas, par kurām vecākiem nevajadzētu uztraukties, un citas ar bērnu runu saistītas lietas sarunā "Vai mēs saprotam bērnu valodu?" skaidroja valodas pētnieces Dace Markus un Anna Vulāne.

Pētnieces atklāj, ka bērnu valodas pētījumi ir ļoti nozīmīgi, jo aizvien vairāk ir to bērnu, kuriem rodas dažādi runas traucējumi.

Visražīgākais laiks, kad pētīt bērna valodu, ir pieci līdz seši gadi, taču bērna saziņu var testēt arī tad, kad viņš sarunājas tikai ar žestiem, mīmiku un valodu. "Bērns jau no piedzimšanas brīža meklē dažādus izteiksmes līdzekļus, kas palīdzētu viņam izpausties," atklāj Vulāne. Sākumā, kad mazais vēl nemāk pielietot vārdus, viņš par saziņas līdzekli izmanto gan ķermeņa valodu, gan mīmiku. Iespējams, tāpēc tieši mazuļi savus vecākus bieži vien pārsteidz ar neparastu sejas izteiksmi, kas mammai un tētim liek atplaukt sirsnīgā smaidā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!