māte, ģimene, satraukums, mierinājums, atbalsts
Foto: Shutterstock
Vai mans bērns ir pietiekoši gudrs? Vai pavadu pietiekoši daudz laika mājas? Vai tas ir normāli, ka mans dēls spēlējas ar lellēm? – šie un vēl citi jautājumi bieži nomāc vecāku prātus. Par spīti tam, tieši šīs ir tās lietas, par kurām mammai un tētim nebūt nevajadzētu satraukties.

Portāls "Mighty Momy" atklāj piecas nenozīmīgas lietas, par kurām bieži vien uztraucas vecāki.

Bērns jauno vecāku dzīvē ienāk bez jebkādas instruktāžas, kura palīdz saprast ko un kā labāk darīt. Tas nozīmē, ka audzināšanas procesā mamma un tētis apgūst visu pašu spēkiem. Dažreiz tas noved pie uztraukšanās par lietām, par kurām nemaz nevajadzētu raizēties. Bieži vien šīs raizes vecākus pārņem, iespaidojoties no apkārtējiem (draugiem un vecākiem), kā arī no stereotipiem, kuru pārņemti bieži vien ir tieši jaunie vecāki.

Vai mans bērns ir tikpat gudrs, kā citi?

Viena no populārākajām lietām, par kurām vecāki satraucas ir tas, vai viņu bērns ir tikpat gudrs, kā viņa vienaudži. Šīs bažas māc gandrīz jebkurus vecākus, sevišķi tos, kuru draugiem vai paziņām ir bērni līdzīgā vecumā. Taču tev nebūt nevajadzētu satraukties par to, ka tavs bērns nav labākais skolnieks klasē vai gudrākais bērns savā draugu pulkā.

Katrs bērns attīstās savā tempā. Vienam sports sāk padoties jau pirmajās klasēs, bet citi sāk skriet ātrāk, lekt tālāk un augstāk tikai pusaudžu vecumā. Līdzīgi ir ar intelektu – katram bērnam tas attīstās citādāk. Tas, ka tavam bērnam šobrīd nepadodas matemātika vai ir grūtības ar lasīšanu, nebūt nenozīmē, ka šīs ķibeles viņu "vajās" visas dzīves garumā. Astoņu bērnu māmiņa Čerila portālā "Quicanddirtytips" stāsta, ka diviem no viņas astoņiem bērniem bija runas traucējumi un problēmas ar mācībām pirmajās klasēs. "Šobrīd šie abi bērni mācās universitātē, un viņiem klājas lieliski," viņa stāsta.

Ja man neveidojas īpaša saikne ar savu jaundzimušo?

Foto: Shutterstock

Emocionālās saiknes veidošana ar bērniņu ir viena no pirmajām lietā, par kurām satraucas jaunie vecāki. Šī īpašā saikne, kura veidojas starp mazuli un vecākiem ir viena no lietām, kura apkārtējo sejās izraisa neviltotu smaidu. Var redzēt, ka vecāki darīs visu, kas nepieciešams, lai pasargātu šo mazo radībiņu, kas viņu dzīvēs ienest ne tikai rūpes, bet arī neizsakāmi daudz prieku.

Šķiet, ka ikviena grūtniece sapņo par brīdi, kad viņas rokās tiks ielikts tikko piedzimušais mazulis. Mirklī, kad mammiņa uz viņu paskatīsies, viņas sirdī atplauks neviltota mīlestība, apkārt skanēs putnu dziesmas un ārā spīdēs saule. Ikviena māmiņa šo brīdi ir iedomājusies kā vienu no perfektākajiem mirkļiem savā mūža. Un tas tā noteikti būs, tāpēc satraukumam par to, ka šī īpašā saikne neveidosies nav nekāda pamata.

Tu šo mazo radībiņu esi iznēsājusi savā ķermenī deviņus mēnešus. Viņš ir pārticis no tā paša, no kā pārtiec tu, sajutis tavu satraukumu, prieku, mīlestību un ik dienas klausījies tavos sirdspukstos. Tāpat arī tu esi par viņu rūpējusies, uztraukusies un lolojusi jau tad, kad viņš saritinājies mazā kunkulītī gulēja tavā vēderā. Par šo, iedomājoties vien, jau skrien tirpiņas pār kauliem.

Taču, iespējams, kad ārsti uzreiz pēc dzemdībām mazuli ieliks tev klēpī, tev šķitīs, ka tas nav pats skaistākais, ko tu jebkad būsi redzējusi. Māmiņas, kuras jau ir iepriekš dzemdējušas zina, ka tikko piedzimis bērniņš savā izskatā var likt māmiņai nedaudz vilties. Dzirdēti stāsti, kad daži mazie piedzimst ar šķībiem deguniem, taču tas nebūt nav iemesls māmiņas satraukumam. Visbiežāk deguns pēc kāda laiciņa iztaisnojas un mazulis iegūst pievilcīgus bēbīša vaibstus. Tāpēc nebēdājies, ja, pirmo reizi ieraugot savu mazuli, nesajūti saviļņojumu un iepriekš minēto saikni. Garantējam, ka pēc neilga laika, kad būsi emocionāli atguvusies no dzemdībām, parādīsies arī neviltotā mātes mīlestība un nešķiramā saikne ar bērnu.

Vai es pavadu pietiekami daudz laika kopā ar saviem bērniem?

Foto: Shutterstock

Vēl viena no lietām, par kurām bieži vien vecāki satraucas, ir laika pavadīšana kopā ar bērnu. Īpaši aktuāls šis jautājums ir tiem vecākiem, kuriem ir vairāk nekā viens bērns, bet lielāko dienas daļu viņi pavada, strādājot ārpus mājas.

Bailes par to, ka bez vecāku pietiekamas uzmanības bērni neizaugs par veiksmīgām un respektablām personībām, ir viens no svarīgākajiem iemesliem, kāpēc vecāki satraucas par laika pavadīšanu kopā ar bērniem.

Čerila stāsta, ka viņai vienmēr bija šķitis – atrast laiku rotaļām un radošām aktivitātēm ar bērniem būs tīrais sīkums. Taču viņa ātri vien mainīja domas, kad piedzima piektais bērns. "Aizmirsti zīmēšanu un citus rokdarbus. Visu savu laiku es veltīju pamperu mainīšanai, ēst gatavošanai un skriešanai pakaļ savam četrgadīgajam bērnam, kurš naski rāva no dārza visas tur sastādītās puķes," viņa atzīst.

Protams, gan bērni, gan vecāki grib pēc iespējas vairāk laika pavadīt viens otra sabiedrībā, taču patiesībā svarīgāk ir nevis cik daudz laika jūs pavadāt kopā, bet kā jūs to pavadāt. Nesatraucies par stundu skaitu. Tā vietā, vairāk piedomā pie tā, kā jūs pavadāt to laiku, kas jums dots.

Ja tu strādā pilnas slodzes darbu (astoņas stundas dienā, piecas dienas nedēļā), koncentrējies uz kopīgajiem rītiem un vakariem. Varbūt kādu vakaru tā vietā, lai laiski gozētos dīvānā un skatītos savu iemīļoto televīzijas pārraidi, kopā ar bērnu uzspēlē galda spēles vai dodieties pastaigā. Centies brīdī, kad pavadi laiku kopā ar bērnu, visu savu uzmanību koncentrēt tikai uz viņu.

Manam dēlam patīk spēlēties ar lellēm

Foto: Shutterstock

Audzināšanas process var būt pilns stereotipiem – meitenēm ir jāspēlējas ar lellēm un jānēsā drēbes rozā krāsā, bet puišiem par rotaļu biedru jāizvēlas traktors un mugurā jāvelk apģērbs zilā krāsā. Bet ko darīt, ja tavai mazajai princesei daudz labāk patīk rāpties kokos, bet puika izvēlas rotaļāties ar lellēm un taisīt smilšu kūkas? Atbilde ir viena – par to nebūt nevajadzētu satraukties.

Tas ir pavisam normāli, ka zēni grib izmēģināt rotaļas ar lellēm, bet meitenes grib zināt, kā ir iedzīt naglu un spēlēties ar karavīriņiem. Čerila atklāj, ka tikai viena no viņas trīs meitām aizrāvās ar tik sievišķīgam lietām kā mode un kosmētika. Pārējās meitas kleitu vietā izvēlējās bikses un krupju vietā – kedas. Tāpat divi no viņas pieciem dēliem labāk gribēja kopā gatavot ēst, nekā doties sportot.

Ar laiku bērna aizraušanās un intereses var mainīties, un dēls lelles nomainīs uz riteni, bet meita sāks nēsāt kleitas. Iespējams, tas notiks pēc gada, diviem, trim, bet varbūt pēc desmit. Taču tā nebūt nav lieta, par kuru vecākiem šobrīd vajadzētu satraukties.

Un par spīti visam, nu un, ka tavs bērns neatbilst pasaules uzskatiem un stereotipiem? Tā vietā, lai viņu nosodītu, iedrošini viņam atklāt savu personību, nevis izdabāt pasaules standartam.

Viena lieta, kad puika vienkārši spēlējas ar lellēm, bet pavisam cita – kad bērnam rodas skaidra vēlme piederēt pretējam dzimumam. Vairāk par to lasi šeit.

Ko domās citi?

Foto: PantherMedia/Scanpix

Šī ir problēma, kas satrauc ne tikai vecākus, bet arī bērnus, jauniešus un pieaugušos visās vecuma grupās. It īpaši šajā sociālo tīklu ērā, kad tā vien gribas visiem parādīt, cik labi mēs dzīvojam un cik lieliski ir mani bērni.

  • Vairāk par to, kā sociālie tīkli ietekmē bērnu audzināšanu lasi šeit.

"Es nevaru pat saskaitīt, cik daudz reižu cilvēki uz mani ir nosodoši paskatījušies, jo pārvietojos pa ielu kopā ar astoņiem bērniem, vai esmu savai meitai ļāvusi uzvilkt briesmīgu pumpiņu un svītriņu kombināciju, lai izvairītos no rīta kašķa," stāsta astoņu bērnu māmiņa.

Tu nekādā veidā nevarēsi izvairīties no cilvēku nosodījuma. Lai ko arī tu darītu, kādam tas liksies nepareizi. Te gluži vietā ir sen zināmais teiciens – "Visiem neizpatikt". Tāpēc jau no pašā sākuma centies nesatraukties, ko par tevi, tavu ģimeni vai bērniem domā apkārtējie. Jo patiesībā, nav nekādas nozīmes tam, ko domā citi. Tu, tavs mīļotais cilvēks, draugi un ģimene ir vienīgie cilvēki, kuru viedokli tev vajadzētu ņemt vērā.

Un atceries – tu jau tagad dari labu darbu, cenšoties uzaudzināt bērnu, kopt savas attiecības ar mīļoto, uzturot māju tīru, gatavojot ēst, strādājot un cenšoties atrast laiku sev.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!