zīdainis, mazulis, acis, redze, skatiens
Foto: Shutterstock
Ir tikai neliela daļa vecāku, kuri aizdomājas, ka arī zīdaiņa vecumā bērniem var būt redzes problēmas. Lai to noskaidrotu, ir svarīgi veikt redzes pārbaudes. Svarīgi atzīmēt, ka pašu pirmo redzes pārbaudi mazulim veic uzreiz pēc viņa nākšanas pasaulē. To veic dzemdību speciālisti un pediatri. Tālākā redzes veselības "uzpasēšana" ir ģimenes ārsta un/vai pediatra uzdevums. Mainot ārstus vai neapmeklējot tos regulāri, daļa atbildības par mazuļu redzes veselību gulstas uz pašu vecāku pleciem.

Kā atzīst Kristīne Detkova, "OptiO" galvenā optometriste, ikdienā saskaroties ar cilvēkiem, kam ir redzes problēmas dažādos vecuma posmos, tiek rekomendēts pirmo "nopietno" redzes pārbaudi veikt pie speciālista – oftamaloga, sasniedzot viena gada vecumu.

"Jāpiebilst, ka valstī apstiprinātais veselības aprūpes standarts nosaka, ka pirmā šāda veida pārbaude jāveic, sasniedzot trīs gadu vecumu. Tomēr uzskatu, ka redzes veselībai uzmanība būtu jāpievērš jau viena un divu gadu vecumā. Iespējami agrākā vecumā uzstādītā diagnoze var nodrošināt, ka vieglāk un ātrāk var tikt galā ar redzes defektiem un problēmām, ja to uzrāda pārbaude. Turklāt arī vecākiem būs mierīgāk ap sirdi, noskaidrojot precīzu, speciālista slēdzienu par viņa bērna redzes veselības stāvokli," norāda speciāliste.

Ja arī speciālista uzstādītā diagnoze nosaka, ka mazulim nepieciešamas brilles, Detkova aicina iegādāties tieši tādas, kādas nozīmējis ārsts. Neskaidrību gadījumos var vērsties arī pie optikas konsultanta, kam ir pieredze un zināšanas šajos jautājumos. Daudzos optiku tīklos strādājošie darbinieki iziet īpašu apmācību ciklu, kur viņiem iemāca to, kā izvēlēties klientam atbilstošāko briļļu ietvaru un lēcu materiālu. Ir virkne elementu, ko ņemt vērā, izvēloties brilles, tostarp – vecums, sejas forma un uzstādītā diagnoze.

  • Šajā rakstā atradīsi virkni mītu un patiesību par redzes bojāšanos bērniem.

"Vēlos gan ieteikt pāris lietas, ko mammām likt aiz auss, iegādājoties savam mazulim brilles. To ietvariem jāizvēlas mīksts, silikonveida materiāls, savukārt briļļu lēcām jābūt plānām, lai gadījumā, ja tās izkrīt, mazulis nesavainojas ar lēcu malām.

Brillēm, jo īpaši pirmajām, jābūt kvalitatīvām. Jebkādi defekti un optiski kropļojumi nespēs nodrošināt mazulim skaidru skatu. Būtiski nepieļaut plaši izplatītu kļūdu – pagaidīt līdz bērns paaugas un viņa redze nostabilizējas, un tad iegādāties brilles, kas varēs kalpot pēc iespējas ilgāku laiku. Ir svarīgi sākt nēsāt brilles, tiklīdz ārsts tās nozīmējis. Tas ir veids, kā nodrošināt, lai redzes defekti un kopējais veselības stāvoklis neattīstītos tālāk. Jāsaka gan, ka tas attiecas ne tikai uz mazuļiem, bet arī uz mazuļu vecākiem," saka speciāliste.

Zemāk atradīsi "Cālis" arhīva rakstu izlasi par bērnu acu veselību, gan par šķielēšanu, gan par to, kas ir slinkās acs sindroms un kādos gadījumos valsts apmaksā brilles bērnam.

Slinkās actiņas sindroms un šķielēšana – labojami, ja atklāj laicīgi

Pirmajā dzīves gadā bērns izzina pasauli, mācoties to ieraudzīt. Ja dažādu fizioloģisku pataloģiju dēļ viena vai abas acis nespēj pareizi attēlot redzēto priekšmetu smadzenēs, vai arī otra acs skatās nevis uz priekšmetu, bet kaut kur tam garām, var sākties divas no biežāk sastopamajām redzes problēmām – vienpusējā vai mainīgā šķielēšana un ambliopija, kas apzīmē pataloģiju, kad abas actiņas ir novirzītas dažādos virzienos. Šķielēšana var būt nepārtraukta vai periodiska, ko izraisa stress, saslimšana, acs pārslodze. Tā var iespaidot redzes attīstību un neļauj attīstīties telpiskuma jeb t.s. dziļuma redzei, stāsta Latvijas – Amerikas acu centra ārste Ilze Strautmane.

Lasīt vairāk

Jautri vingrinājumi bērna redzes uzlabošanai

Foto: Shutterstock

Mūsdienās ļoti daudziem pusaudžiem tiek atklāta tuvredzība, bet diagnozi – miopija (bieži izplatīts redzes defekts, saistīts ar sliktu redzi tālumā) nosaka jau sešgadniekiem. Oftamologi to skaidro ar faktu, ka cilvēka acis nav paredzētas ilgstošam darbam slēgtās telpās, skatoties televizorā un mūsdienās tik plaši pielietotajās mobilajās ierīcēs vai datorā. Daba ir tā mūs iekārojusi, ka vairāk būtu jāskatās tālumā, bet īpašu kaitējumu bērna redzei nes darbošanās no maza attāluma.

Lasīt vairāk

Kas jāzina par bērna redzi bērnudārza un sākumskolas vecumā

Foto: Shutterstock

Šobrīd Latvijā ir noteikts, ka līdz skolas gaitu uzsākšanai, bērnu redze pie redzes speciālista ir jāpārbauda trīs reizes – viena un trīs gadu vecumā, kā arī īsi pirms bērna pirmā mācību gada skolā. Par to, kas būtu jāzina vecākiem par bērnu redzi bērnudārza un sākumskolas vecumā, "Cālis" konsultē salonu tīkla "Metropole" vadošā optometriste Aija Muceniece.

Lasīt vairāk

Trīs vienkārši padomi, kā bērnam novērst šķielēšanas rašanos

Foto: PantherMedia/Scanpix

Pagājušajā mēnesī savā ikgadejā vizitē Dr. Solomatina acu rehabilitācijas un redzes korekcijas centrā viesojās vadošie Krievijas speciālisti, sniedzot konsultācijas smagi slimajiem Latvijas bērniem. Viens no vadošajiem Krievijas acu ķirurgiem Viktors Kononovs sniedza dažādus praktiskus padomus par to, kā ārstēt, un pats galvenais – kā savlaicīgi novērst šķielēšanas attīstību bērniem.

Lasīt vairāk

Kā savlaicīgi pasargāt bērna redzi?

Foto: AP/Scanpix

Ar redzes palīdzību cilvēks saņem visvairāk informācijas par apkārtējo vidi, taču tajā pašā laikā tas ir arī pats trauslākais ārejās pasaules analizators. Attīstības laikā acīm ir būtiska ietekme praktiski uz visām dzīvībai svarīgām struktūrām galvas smadzenēs. Тurklāt redzes attīstībā īpaši svarīgi ir pirmie dzīves gadi, kad acis un bērna organisms kopumā ir īpaši jutīgs gan pret iekšējo, gan pret ārējo faktoru ietekmi. To, kādi galvenie ar redzi saistītie riski bērniem pastāv un kā no tiem savlaicīgi izvairīties, stāsta Dr. Solomatina acu rehabilitācijas un redzes korekcijas centra bērnu acu ārste Aīda Macijevska.

Lasīt vairāk

Kad bērna redze nav perfekta: ko izvēlēties – brilles vai kontaktlēcas?

Foto: Shutterstock

Kad pēc profilaktiskās pārbaudes vai vecāku iniciēta acu ārsta apmeklējuma tiek sniegts slēdziens, ka bērna redze nav perfekta, daudziem vecākiem ir neziņa – kā tas būs, kad bērnam būs jāvalkā brilles?

Lasīt vairāk

Valsts apmaksātas brilles bērniem

Ir vecāki, kuriem papildus ikgadējām rūpēm par jaunu apavu un drēbju iegādi bērniem, kas no vecajām jau izauguši, ir jādomā arī par to, kā atlicināt naudu jaunu briļļu iegādei. Bērns aug ne tikai garumā, bet aug arī viņa galva, līdz ar to pa mazu kļūst ne tikai bikses un zābaki, bet arī brilles. Briļļu iegāde, protams, nav pati lētākā, tāpēc, lai finansiāli atvieglotu dzīvi vecākiem, kuru bērni bez brillēm vai lēcām nekādi nevar iztikt, valsts ik gadu apmaksā noteiktu skaitu briļļu, kontaktlēcu un speciālo lēcu bērniem, kuriem konstatētas konkrētas ar redzi saistītas problēmas.

Lasīt vairāk

Rotaļu lāzerīši bērniem – redzei kaitīgi. Dažiem pēc pusgada redze atjaunojas, citiem ne

Foto: Shutterstock

Pēdējos gados ikdienā ienākuši diožu (pusvadītāju materiālu) lāzeri. Zēniem patīk spēļu pistoles ar infrasarkano staru lāzeriem. Tie ļauj piefiksēt trāpījumu pretiniekam vairāku desmitu metru attālumā. Arī dažādu krāsu lāzeru rādāmkociņi jeb pointeri tiek izmantoti ne tikai birojos, bet nereti kļūst par rotaļlietām, kas spēles karstumā vai blēņojoties var kļūt par draudu bērnu acīm.

Lasīt vairāk

Kontaktlēcas vai brilles – ko izvēlēties bērnam

Foto: Shutterstock

Ja bērnam ir redzes traucējumi, tad vecāku izvēle visbiežāk ir par labu brillēm, taču, ko darīt, ja bērns aktīvi sporto? Ko labāk izvēlēties – brilles vai kontaktlēcas? Uz šo tik populāro vecāku jautājumu atbild optometriste.

Lasīt vairāk

Laba viedierīce ir tā, kas tālāk no bērna acīm

Latvijas Universitātes (LU) zinātnieki veikuši apjomīgu pētījumu par skolēnu redzi. Ko rāda pētījuma rezultāti un kas par redzi jāzina bērnu vecākiem? Par bērnu redzi un pētījuma rezultātiem stāsta LU Fizikas un matemātikas fakultātes Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas asociētā profesore Gunta Krūmiņa un optometriste Aiga Švede.

Lasīt vairāk

'Cālis' brauc ciemos: Poliklīnika uz riteņiem jeb dakterīši bez biedējošajiem baltajiem uzsvārčiem

Foto: Publicitātes foto

Ir pirmdienas rīts, pie baznīcas Ropažos pieturējis Mobilais bērnu veselības aprūpes centrs – balta "fūre", "buss" – kā nu kurš to sauc, bet ļoti bieži arī par poliklīniku uz riteņiem. Durvis vaļā – un divi ārsti speciālisti gaida ierodamies mazos pacientus. Pieņemšana notiek pie Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ārstiem – neiroloģes Lolitas Budņikas un okulistes Diānas Zariņas, pirmie pacienti jau smaidīgi iznāk no "kabinetiem", citi vēl gaida.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!