"Kad mana meita atgriežas no vīra vecākiem, viņa sarunājas tā, kā pieņemts tajā ģimenē – skaļi, uzsvērtā tonī, kā uz skatuves. Man tas briesmīgi nepatīk, bet kritizēt viņu es neuzdrošinos. Vai ir iespējams kaut kā minimizēt šo ietekmi?" tā portālā "Parents" pēc speciālista padoma taujā kāda mamma.
Atbild psiholoģe, psihodrāmas terapeite Jekaterina Mihailova:
"Jūsu neveiklumu var saprast. Protams, var pateikt: "Nerunā kā vecmāmiņa", bet tas jādara ļoti korekti. Demonstrēšana, ka jūs aktīvi nepieņemat "tās ģimenes" dzīves stilu un komunicēšanās veidu, nav labākā dāvana meitai. No otras puses, kluss nosodījums arī nav izeja. Viņa nevar nejust jūsu neapmierinātību, un, nezinot iemeslus, visticamāk, uztvers to kā uz sevi vērstu.
Pamēģiniet uz to paraudzīties citādāk. Katrā mājā ir savs dzīvesveids, savs stils. Bērns, kurš pabijis dažādās mājās, par dzīvi zina vairāk. Pārslēdzoties, viņš trenē svarīgas spējas – būt adekvātam. Pagaidām meitai vissvarīgākais cilvēks esat jūs, bet visdrīzāk, ka no bērnudārza, bet pēc tam no skolas viņa droši vien sāks "nest mājās" kaut kādus vārdiņus, manieres, kuras ne vienmēr jums patiks. Labāk uzskatīt, ka šī situācija nes kaut kādas dzīves mācības, arī jums. Tā sniedz iemeslu aizdomāties par to, cik jums ir svarīgi meitai būt par vienīgo uzvedības modeļa paraugu. Pat tad, ja vēlaties, lai viņa būtu precīzs jūsu atspulgs, padomājiet, vai tas būs labāk tieši meitai.
Citu ģimenes locekļu atdarināšana ir neizbēgama un zināmā mērā tā pat ir vēlama. Paraugieties uz šo situāciju kā uz vērtīgu resursu elastīgumu: iespējams, tevi šī nesimpātiskā maniere var tracināt, bet tu saskatīsi zīmi, ka bērns normāli gūst pieredzi. Iesākumā pacentieties atmest personīgo spriedzi un agresiju, nefokusē uzmanību uz to, ka šī ietekme jūs kaitina. Labākais veids, kā meitai palīdzēt dabiski pārslēgties uz jūsu "viļņa" – sāciet kaut ko darīt kopā: paspēlēties, palasīt. Un viņa ātri noskaņosies uz intonāciju, ritmu, manieri, kura ir pieņemta jūsu saziņā.
Zemāk atradīsi virkni "Cālis" arhīva rakstu par to, kāpēc bērnus būtu vērts dot pieskatīt vecvecākiem, kā viņiem koriģēt savu attieksmi, lai omītes un opīši vienmēr būtu gaidītisavu bērnu mājās, no kādām frāzēm izvairīties, lai nerastos lieki kašķi.
Lai omīšu bažas par izsalkumu nepārvēršas sāpošā puncī: bērna ēdienkarte vasarā
Visi mēs zinām jokus par omīšu pārspīlēto uztraukšanos par bērnu izsalkumu. Diemžēl joki vairs nav tad, kad omītes lielā mīlestība ir pārvērtusies sāpošā puncī. Tāpēc vēlamies palīdzēt vecvecākiem un arī vecākiem saprast, cik daudz un kādus produktus izmantot bērna vasaras ēdienkartē. Ar pieredzi un ieteikumiem dalās gastroenteroloģe Irita Roderte un veģetāra uztura skolas "Vegus" vadītāja Dita Lase.
Kā kļūt par labu vecmammu: 10 tabu frāzes
Būt vecmāmiņas godā nav nemaz tik vienkārši. Jo ir jārāda piemērs ne tikai saviem bērniem, bet arī mazbērniem. Skaidrs, ka vecmāmiņa ir vecāka, gudrāka, ka viņai aiz muguras ir milzu dzīves pieredze, bet vienlaikus viņai jāiet solī ar mūsdienu jaunatni. Un šodienas mammas var un prot ļoti daudz ko – galvenais viņām noticēt! Tādēļ, vecmammas, ja vēlaties atrast kopīgu valodu gan ar mazbērniem, gan ar saviem bērniem, ir jāzina frāzes, kuras var nokaitināt jauno paaudzi, un tās tad labāk nelietot.
Labāk paturēt muti ciet jeb Vecmammām nevēlamās frāzes sarunās ar jaunajiem vecākiem
Pierādīts, ka vecmāmiņas un vectētiņi pret mazbērniem izturas daudz pacietīgāk, nekā pret saviem bērniem. No viņu dzīves pieredzes augstumiem nereti vecvecākiem šķiet, ka ir vērts jaunos vecākus pabrīdināt no kļūdām, ko viņi varētu pieļaut bērnu audzināšanā.
Vedekla, bērns un vīramāte kā monstrs: kā saprast mīļotā vīrieša mammu
Vīramātes un vedeklas saspringtās attiecības tiek apspriestas ne mazāk kā sievasmātes attiecības ar znotu. Nevienu nepārsteigsi ar frāzi: "Vīramāte mani nevar ciest!", parasta situācija, kādu ir simtiem. Tomēr ir viens aspekts: vīramāte pēc jūsu abu strīda sāk bubināt un bozties ne tikai uz tevi, bet arī tavu bērnu jeb savu mazbērnu, kurš strīdā nemaz nav bijis iesaistīts. Kādēļ tas notiek un kā rīkoties vedeklai, "Letidor" stāsta ģimenes psiholoģe Anastasija Mena.
Ciemos omīte: kā ar viņu nesastrīdēties?
Vecmāmiņām ir liela pieredze un viņas lieliski zina, kā visam ir jānotiek pareizi, tāpēc nekavējas "īstajā mirklī" dot nepieredzējušajiem vecākiem vērtīgas pamācības – kā vajag audzināt bērnus, kā viņus ģērbt un, galu galā, kā vispār vajag dzīvot. Kā pareizi reaģēt uz vecākās paaudzes kritiku un izvairīties no strīdiem, ja pašiem ir cits viedoklis, "Letidor" skaidro psiholoģe Alla Afanasjeva.
Ko bērniem nedrīkst teikt par vecmāmiņu
Pilnīgi iespējams, ka tu ar vīramāti esi "uz nažiem". Mēdz pat būt tā, ka arī ar pašas mammu attiecības ir visai sarežģītas. Taču taviem bērniem pie tā visa nav nekāda sakara: viņiem vecmāmiņas ir tuvi cilvēki. Tādēļ izvairies no provokatīvām frāzēm attiecībā pret vecmāmiņām bērnu klātbūtnē. Padomus, ko nekādā gadījumā nedrīkstētu teikt par omītēm "Detimail" sniedz pedagoģe darbā ar "grūtajiem" bērniem Svetlana Golicina.
Kā sadarboties vecākiem un vecvecākiem bērna audzināšanā?
Mūsdienās ir situācijas, kad bērnus pieskata vecvecāki. Iemesli ir dažādi: daļa vecāku dzīvo kopā ar saviem vecākiem; vecvecāki ir auklītes vietā; bērni ciemojas pie omītes un opapa brīvdienās. Katrā situācijā ir jāvienojas par bērna audzināšanu vai aprūpi tajā laikā, kad bērns ir pie vecvecākiem. Jāatrod kāds abpusēji pieņemams risinājums, ņemot vērā, ka bērnu audzina dažādu paaudžu pārstāvji ar atšķirīgiem uzskatiem.
Vecā paaudze pret jauno: astoņas svarīgas mūsdienu bērnu prasmes
Visbiežāk mums, kas paši tagad esam vecāku lomā, nākas dzirdēt par mūsdienu bērnu problēmām. Skolotāji saka, ka viņi maz lasa un neprot izteikt savas domas. Vecāki sūdzas, ka bērni neprot komunicēt un kļūst vienaldzīgi pret apkārt notiekošo, pazūdot caurām dienām sociālajos tīklos. Psihologi novērojuši radošās aktivitātes zudumu, un tas tādēļ, ka bērni pārāk ilgi skatoties televizoru.
Astoņi vecmāmiņu padomi, kurus jaunajiem vecākiem labāk ignorēt
Mūsu vecmāmiņas un vecvecmāmiņas var uzskatīt par sievietēm varonēm, jo bērnus izaudzinājušas bez autiņbiksītēm un automātiskajām veļas mazgājamām mašīnām. Un, protams, viņām var vaicāt pēc dažādiem padomiem. Bet vaicāt vēl nenozīmē piekrist ieteikumiem un sekot šiem padomiem.
Astoņi vecās paaudzes vecmāmiņu padomi, no kuriem lielāks kaitējums nekā labums
Bieži vien vecmammām šķiet, ka viņām vienmēr ir taisnība, bet tas diemžēl nebūt tā nav. Protams, protams, ir vērts ieklausīties vecākos cilvēkos, bet ar saprātu un šķirojot, kas derīgs mūsdienās, kas ne.
Pieci iemesli, kādēļ ir vērts bērnus pieskatīšanai nodot vecvecākiem
Sākoties vasaras brīvlaikam, daudziem vecākiem aktuāls kļūst jautājums par bērnu – gan bērndārznieku, gan skolēnu pieskatīšanu. Gandrīz trīs ceturtdaļas (70 procenti) Latvijas ģimeņu to atrisina, bērnus lūdzot pieskatīt vecvecākiem, un 30 procenti to pamato ar vērtīgām iemaņām, ko bērni apgūst, – liecina "Amigo iniciatīvas laimīgām ģimenēm" veiktā aptauja par senioru attiecībām ar saviem pēcnācējiem.