Šoreiz no portāla "Cālis" arhīva lādes esam izcēluši gan vecāku pieredzes stāstus, gan arī speciālistu padomus, kā rīkoties problēmsituācijās, kad niķošanās kļuvusi teju vai jau par nelāgu paradumu.
Histērijas lēkmes, kad ir vēlme visai pasaulei izbļaut par netaisnību, bērniem var uznākt ļoti dažādos brīžos – ēdienreižu laikā, veikala apmeklējuma reizē, spēlējoties smilškastē, stāvot veikalā vai esot ciemos. Tāpat čīkstēšana un pīkstēšana reizēm novērojama, kad vecāki cenšas bērnu nolikt pie miera, jo ne vienmēr miega pele jau mazo apciemojusi. Ābeci bērnu likšanai gulēt bez jampadrača un raudāšanas atradīsi šajā rakstā.
Paņēmieni, kā cīnīties ar niķošanos, ir ļoti dažādi – cik vecāku, tik viedokļu. "Cāļa" forumā mammas dalījušās pieredzē, ka bieži vien palīdz uzmanības novēršana ar kādu citu lietu vai norisi, kārtīga samīļošana (brīdī, kad histērija ir tikai sākuma stadijā), taču ir vecāki, kas ļauj bērnam arī izbļaustīties un izraudāties no sirds, arī izvārtīties pa zemi, līdz kamēr bērns pats nomierinās. Starp citu, bērna niķi un stiķi nav vērtējami tikai negatīvi – kādas ir to pozitīvās iezīmes, lasi te.
Turpinājumā lasi dažādus vecāku ieteikumus, situāciju skaidrojumus un profesionāļu padomus, kā vajadzētu reaģēt uz bērnu emociju lēkmēm, kas bieži vien tiek izmantotas kā līdzeklis mērķu sasniegšanai.
Krišana zemē, spiegšana un citi bērnu niķi veikalā – mammu pieredze
Kurš gan nebūs pats piedzīvojis vai redzējis, kā vecāki veikalā aiz kauna nezina, kur slēpties, kad mazais kārtējo reizi uzrīkojis skandāliņu – nesaņemot kāroto, nogāžas zemē, spiedz, kliedz, nekust no vietas. Portāla "Cālis.lv" forumā mammas dalās savos bēdu stāstos un pieredzē, kā mēģinājušas tikt galā ar situāciju. Lūk, vecāki dalās pieredzē bērnu audzināšanā!
Paņēmieni bērna nomierināšanai, nesagaidot histērijas sarīkošanu
Ja pieaudzis cilvēks spēj valdīt par savām dusmām, tad mazs bērns vēl neprot "nolaist tvaiku" tā, lai nekaitētu sev un apkārtējiem. Bieži vien mēs nezinām, kā pareizi nomierināt un atbalstīt bērnu, kurš tūliņ, tūliņ draud uzsprāgt no dusmām tūkstoš mazos gabaliņos.
10 iemesli, kāpēc vērts ļaut bērnam niķoties
Kurai mammai vai tētim būtu paslīdējis garām tas, ka atvase var sākt niķoties? Ar vai bez iemesla, asaru izspiešana, vaidēšana, reizēm pat krišana gar zemi – tas un vēl daudz kas cits rakstāms zem tēmas "niķis". Taču izrādās, šī darbība nemaz nav tik slikta, noskaidrojuši "Parents" speciālisti.
Niķošanās lietas un mammu pieredze, kā niķus savaldīt
Laikam jau nebūs neviens vecāks, kurš nezinātu, ko nozīmē niķošanās. To var novērot bērna dažādos vecumposmos. Arī speciālistiem ir gana daudz ieteikumu, kā pareizāk būtu jārīkojas vecākiem. Šoreiz aplūkosim mammu pieredzi un atklātās viltības, kā niķus padarīt mazāk kaitīgus.
Kā panākt paklausību no bērna bez kliegšanas un skandāliem
Vecāki bieži vien paceļ balsi, lai panāktu disciplīnu. Jo vairāk esam pakļauti stresam, nogurumam un spriedzei, jo biežāk kliedzam uz bērniem, cenšoties viņus saukt pie kārtības. Diemžēl, kliegšana ir iedarbība tikai uz laiku. Ilgtermiņa perspektīvā šis ir neracionāls audzināšanas veids, kas noved pie tā, ka bērns pārstāj uztvert mūsu vārdus un prasības, kuras mēs izsakām paaugstinātā tonī.
Piecas situācijas, kā bērns bezkaunīgi manipulē ar vecākiem
Vai tev ir pazīstama manipulācija no bērna puses? Visspilgtākos piemērus varētu pastāstīt rotaļlietu veikalu pārdevēji. Tās ir gan skaļas histērijas, ko sarīko bērni, gan neticami apsolījumi vecākiem, kas līdz vēdersāpēm var sasmīdināt apkārtējos. Un tas viss tikai tādēļ, lai izprasītu kāroto.
Mammas bezspēcība dēlēna niķu priekšā; speciālista padomi ieteicamai rīcībai
Katrs bērna vecums ir interesants dažādās nozīmēs – gan pozitīvās, gan arī negatīvās, kad "buciņš parāda arvien lielākus radziņus". Gan jau nav tādas ģimenes, kurā bērns nekad mūžā nebūtu niķojies, bet ja tas notiek salīdzinoši regulāri, jāsāk domāt, kā pareizāk reaģēt uz šādām uzvedības izpausmēm. Saņēmām "Cālis" lasītājas lūgumu pēc padoma, jo mamma sajutusies bezspēcīga, īsti nezinot, kā rīkoties, ja dēlēns niķojas, mēdās un "izpaužas kā nu var".
Mazas mācības lielajai dzīvei: Kā tikt galā ar bērna histēriju
No medicīniskā viedokļa histērija ir specifiska neirozes forma, bet ikdienā vecāki saasinātu bērnu niķu lēkmi par kaut ko, ko bērns ir gribējis un nedabūjis, tāpēc kliedz un trako, nosauc par histēriju. Biežāk šāda uzvedība vērojama bērniem līdz divu gadu vecumam, bet ne tikai. Tas ir pavisam normāli, jo mazulis mācās izrādīt ne tikai prieku un sajūsmu, bet arī dusmas un vilšanās.
Skolā ideāls bērns, mājās – histēriķis: psiholoģes ieteikumi
Visai bieži starp vecākiem var dzirdēt sarunas par to, ka bērns dārziņā vai skolā ir gluži paraugbērns, bet mājās itin kā būtu iemainīts pret kādu citu – ar nepieņemamu uzvedību un visām no tās izrietošajām sekām. Portāls "Cālis" saņēma kādas mammas vēstuli, kurā aprakstīta identiska situācija – skolā sūdzību nav, mājās – vienas histērijas uz līdzenas vietas.
Bērns raud un mammai no dusmām 'mati stāvus'. Pieredzes stāstiņi
Neviens bērns nav izaudzis bez raudāšanas. Cits ir mierīgāks, cits mazāk mierīgs, bet raudāšana piedien visiem mazuļiem. Arī mammas ir dažādas. Dažai bērna raudāšana "pa nerviem nesit", cita knapi valdās, lai nenodarītu mazajam pāri.
Mazais čīkstulis! Kāpēc vecākiem nav jākļūst par sava bērna kalpiem
Laikam būs maz vecāku, kuri iztikuši bez bērnu kaprīžu periodiem. Citiem šis laiks pienāk agrāk, citiem vēlāk un tomēr – bez tā, šķiet, neiztiek nevienā ģimenē. Šoreiz palūkosim, kas notiek ar mazuli vecumā starp gadu un diviem gadiem. Lai gan kā piemēru parādīsim vienu gadījumu, kuru komentēs sociālā pedagoģe, tomēr to var attiecināt uz daudzām jo daudzām ģimenēm, kad mazais čīkstētājs vecākus draud novest pilnīgā spēku izsīkumā.
Pieci iemesli, kāpēc bērna niķošanās vērtējama arī pozitīvi
Bērni nebūtu bērni, ja ik pa laikam viņus nepārņemtu neaptverama vēlme čīkstēšanas, pīkstēšanas un niķošanās veidā pasūdzēties par to, kas viņus uztrauc. Parasti vecākiem šāda rīcības sagādā diez gan lielas galvassāpes, taču, iespējams, uz šīm darbībām ir vērts paskatīties no citas, pozitīvās puses.
Bērnam histērijas lēkmes: pieredze un ieteikumi pareizākai rīcībai
Lai gan biežāk histērijas lēkmes mēdz uznākt mazuļiem un bērnudārza vecuma bērniem, taču ir gadījumi, kad tādas sarīko arī skolēni. Šāda trakošana, protams, nepatīk nedz vecākiem, nedz apkārtējiem, ja tā notiek sabiedriskā vietā.
Čīkst un pīkst – noderīgi padomi nepamatotas bērna niķošanās novēršanai
Tie nebūtu bērni, ja reizi pa reizei neuznāktu lielais čīkstēšanas vilnis, kad gribas visai pasaulei pasūdzēties, ka kaut kas neiet pie sirds. Reizēm šāds nelāgs niķis var pārtapt ikdienišķā pieradumā – lai no tā izvairītos, jāņem groži savās rokās un jācenšas situāciju uzlabot.
Ciemos ar mazuli: četri noteikumi, kas palīdzēs izvairīties no nepatikšanām
Ja tu plāno doties ciemos kopā ar bērnu, protams, ka tu vēlies arī patīkami pavadīt laiku. Bet mazulim uz šo visu ir pavisam cits skatījums. Ko darīt, lai mammai un tētim būtu mierīgi un bērniem komfortabli?
Nekliedz uz bērniem, lai izpatiktu svešiniekiem: daudzbērnu tēvs par dusmu lēkmēm publiskā vietā
Dusmu lēkme – stiprs un nekontrolējams bērna dusmu un vilšanās izvirdums. Tā izpaužas fiziski – roku vicināšana un kāju dauzīšana, vārtīšanās pa zemi, galvas sišana, kaušanās – un ir ļoti, ļoti skaļa. Šādas lēkmes bērnu pavada aptuveni no pusotra gada vecuma līdz vismaz četriem gadiem. Bērnam augot lielākam un iemācoties izpaust savas vēlmes ar valodas palīdzību, dusmu lēkmes kļūst retākas un ir mazāk eksplozīvas, šādus novērojumus veicis trīs bērnu tēvs Neils Sinklrērs, kurš savu pieredzi un padomus bērnu audzināšanā sniedz grāmatā "Komandiertētis".
Mamma netiek galā ar trīsgadnieka niķiem un histērijām pirms miega
Trīs gadu vecums ir posms, kad, pēc speciālistu teiktā, mēdz būt krīze. Tā saistīta ar straujo bērna attīstību, taču bieži vien vecāki nespēj tikt galā ar šim vecumposmam atbilstošo krīzi jeb uzvedības izmaiņām. Pēc padoma, kā tikt galā ar trīs gadus vecā dēla niķiem un histērijām, kas galvenokārt parādās laikā, kad jāiet pagulēt, taujā kāda mamma. Atbildi sniedz psiholoģe Aiga Ukstiņa.
Efektīvi veidi, kā tikt galā ar bērna histērijām
Ar drebošu sirdi gaidi nākamo bērna histēriju un neieredzi tos brīžus, kad tavs mazais atkal taisa kaprīzes un niķojas? Bērni ir eņģelīši, taču tad, kad viņiem zūd kontrole, nemaz vairs tā neliekas, vai ne? Ļoti bieži notiek tā, ka šādos brīžos kontroli pār sevi zaudē arī vecāki, tomēr tā tam nevajadzētu būt, jo ir taču pat teiciens, ka "ļaunu ar ļaunumu neuzvarēsi".