Kā celt bērna pašapziņu: ieteicamās frāzes vecākiem un speciālistu komentāri
Foto: Shutterstock
Pašapziņa ir pārliecība par savām spējām, savas eksistences un vērtības apziņa - tā ir viegli iedragājama, taču pēcāk grūti ceļama. Lai bērns izaugtu par laimīgu būtni, spētu virzīties uz saviem mērķiem un pastāvēt par sevi, tā viņam ir vitāli nepieciešama. Vecākiem ir liela ietekme pašapziņas celšanā, tāpēc šoreiz apkopojām frāzes, kuras vajadzētu un tieši nav ieteicams izmantot ikdienišķās sarunās, kā arī speciālistu komentārus par tēmu kopumā.

Neapšaubāmi, bērni ir jādisciplinē. Problēmas un izaicinājumi sākas brīžos, kad vecāki vēlas redzēt maksimāli ātri un precīzi izpildītu līgumu, taču bērns stīvējas pretī. Šādās situācijās bieži vien pieaugušie izmanto tādu paņēmienu kā "nevainīga pabiedēšana, draudēšana", piemēram, ja atvase neuzvedīsies labi, atnāks dusmīgais onkulis un paņems bērnu līdzi. Tāpat, sarunājoties ar bērnu, nevajadzētu viņu salīdzināt ar citiem, regulāri norādot, cik viņi labi uzvedas vai izpilda konkrēto uzdevumu. Tas pazemina bērna pašapziņu, kā arī būtiski kaitē jūsu savstarpējām attiecībām.

Taču vecākiem ir arī svarīgi sekot līdzi tam, lai bērna augstā pašapziņa nepāraug nepamatotā iedomībā un egoismā. Taisnība, ka staltu stāju un pārliecību par sevi ietekmē pašapziņa, kas attīstās no pozitīva pašvērtējuma, taču tā nebūt nav pārmērīga "deguna bakstīšana debesīs".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!