Vecākais un jaunākais bērns: pirmdzimtā sagatavošana un secības ietekme uz raksturu
Foto: Shutterstock
Katrs bērniņš ģimenē tiek īpaši gaidīts. Vecāki viņa ierašanos gaida jau kopš pirmās dienas, bet kādas sajūtas pārņem pirmdzimto, kuram šķietami tiek atņemta nedalīta uzmanība un mīlestība? Šoreiz "Cālis" arhīvā notrauksim putekļus stāstiem par bērnu vecumu atšķirībām – kā atvasi sagatavot māsas vai brāļa ienākšanai ģimenē, kas jāņem vērā turpmākā audzināšanā un kā dzimšanas secība ietekmē bērnu raksturu un attieksmi pret lietām.

Kad pirmais bērns uzzina, ka ģimenē pavisam drīz būs vēl viens mazais mīlulītis, viņu var pārņemt divejādas sajūtas. Pirmkārt, prieks, ka būs ar ko spēlēties (līdz tam gan kādu laiku vēl būs jāpagaida, bet to mazs bērns pilnībā nesaprot), otrkārt, greizsirdība, ka viņam tagad būs jādalās ar savu ābolu vai vietu uz dīvāna. Viņš tiecas pie citiem bērniem, taču vienlaicīgi izjūt arī dusmas un nedrošību, jo vecāki nemitīgi uzsver: "Pagaidi, ar tevi mēs parunāsim vēlāk" vai "Uzmanīgi, nenodari mazajam pāri!"

Lai vecākā bērna turpmākā audzināšana noritētu bez lielām problēmām, pirms mājās atvest mazu, segās satītu zīdainīti, ir vērts jau pirms tam labi "pastrādāt" ar vecāko bērnu, palīdzot viņam tikt galā ar sajūtām un sagatavoties šai pirmajai tikšanās reizei ar mazo brālīti vai māsiņu. Psihologu ieteikumi, kā tos vislabāk darīt, rodami šajā rakstā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!