Vēsais laiks atnes pārmaiņas ne tikai dabā, bet arī cilvēka organismā. Tas ir laiks, kad jāsāk uzmanīties no dažādiem vīrusiem, kuri izraisa it kā nevainīgas iesnas. To, cik iesnas var būt bīstamas un kāda tām saistība ar ausu sāpēm, stāsta LOR Klīnikas otolaringoloģe Elza Rāte.
Iemesli, kas rada ausu sāpes
Ārējās auss ejas iekaisums, kas parasti rodas ārēju faktoru dēļ, proti, ārējās auss ejas ādas bojājums, peldēšanās netīrā ūdenī, sabakstīšana ar ausu tīrāmajiem kociņiem, traumas un citi.
Raksturīgie simptomi ir auss sāpes, kas pastiprinās, uzspiežot uz auss paugura. Vērojama dzirdes pasliktināšanās, pilnuma un spiediena sajūta ausī, auss ejas vai gliemežnīcas tūska, apsārtums, iespējams troksnis ausī, drudzis, auss ejas niezēšana, izdalījumi no auss.
Vidusauss iekaisums, kas rodas pie saaukstēšanās, pārmērīgas un nepareizas deguna šņaukšanas, palielinātas vai iekaisušas aizdegunes mandeles u.c.
Visbiežākais vidusauss iekaisuma iemesls ir iesnas, jo infekcija no deguna aiziet uz ausi. Pēc literatūras datiem, bērniem līdz trīs gadu vecumam 83 procentos gadījumu ir bijis vidusauss iekaisums. Akūtam vidusauss iekaisumam ir raksturīgs straujš sākums. Izteiktas sāpes ausī, sāpes var būt durošas, pulsējošas, spiedošas. Iespējams, ka ir izdalījumi no auss, galvassāpes, paaugstināta ķermeņa temperatūra, drudzis, pilnuma sajūta ausī, dzirdes zudums slimajā ausī. Vispārējs organisma vājums, apetītes zudums, vemšana, caureja, turpina Dr. Rāte.
Ieteicamā rīcība ausu sāpju gadījumos
Visieteicamākais ir doties pie ģimenes ārsta, kurš nereti nosūta pie speciālista, taču, ja tas nav iespējams, ārste rekomendē lietot jebkādus tūsku mazinošus deguna pilienus, kādu no antihistamīna preparātiem, ja pievienojas sāpes ausī un/vai temperatūra (Rāte iesaka dzert ķermeņa temperatūru pazeminošas zāles, bet tikai tad, ja ķermeņa temperatūra pārsniedz 38,5 C, lai dotu iespēju organismam pašam cīnīties) un lietot pretsāpju zāles.
Nav ieteicams ausi sildīt vai pilināt sāpošajā ausī aptiekā nopērkamos ausu pilienus, līdz neesi konsultējies ar speciālistu. Nav ieteicams ausī likt sīpolus, ģerānijas vai izmantot kādu citu no "tautas metodēm", jo tas var paaugstināt komplikāciju risku, uzsver otolaringoloģe.
Pēc ārsta veiktās izmeklēšanas, iespējams, tiks nozīmēta antibakteriāla terapija. Ir gadījumi, kad nepieciešams veikt bungplēvītes iegriešanu vai ventilācijas caurulītes ievietošanu bungplēvītē, lai sekmētu strutu evakuāciju no bungdobuma, taču šādas manipulācijas tiek veiktas tikai smagos gadījumos, kad ir paaugstināts komplikāciju risks.
Citus rakstus par šo pašu tematu lasi turpinājumā!
Bez 'puķu' likšanas un sildīšanas jeb Kā bērnam mājās palīdzēt, ja sāp auss
Šis ir aktīvs slimošanas laiks. Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) pēdējo divu nedēļu laikā ir krietni pieaudzis mazo pacientu skaits, tādēļ mediķi aicina vecākus pārdomāt, vai patiešām visos gadījumos tūliņ jāpošas uz slimnīcu, jo vieglākās saslimšanās arī paši vecāki var sniegt bērnam nepieciešamo palīdzību.
Bērnam sāp auss: iespējamos iemeslus skaidro otorinolaringoloģe Kitija Daina
Ne tikai rudens un ziemas sezonā, kad ir izplatītas dažādas infekcijas, bet arī vasarā bērni nereti sūdzas par sāpēm ausīs. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asistente un otorinolaringoloģe Kitija Daina atgādina, cik svarīgi ir noskaidrot patieso ausu sāpju iemeslu un izvēlēties pareizu ārstēšanu, lai nerastos komplikācijas un neattīstītos citas nopietnas slimības.
Ko darīt, ja bērnam sāp auss?
"Gan lielu, gan mazu bērnu vecāki ļoti labi zina, ka ausu sāpes mēdz būt neciešamas. Svarīgi novērtēt, cik akūts ir katrs individuālais gadījums, tomēr jāatceras, ka šādās situācijās ārsta vizīti atlikt nevajadzētu. Parasti ausu sāpes rodas naktīs, tādēļ būtu ieteicams reaģēt jau nākošajā rītā un apmeklēt attiecīgo speciālistu," uzsver klīnikas "Premium Medical" ārsts Askolds Akers.
Kāpēc iesnas var būt bīstamas un kāds tām sakars ar ausīm
Rudens tuvošānās atnes pārmaiņas ne tikai dabā, bet arī cilvēka organismā. Tas ir laiks, kad jāsāk uzmanīties no dažādiem vīrusiem, kuri izraisa it kā nevainīgas iesnas. To, cik iesnas var būt bīstamas, stāsta LOR klīnikas otolaringoloģe Elza Rāte.
Ar ausu sāpēm nav nekādi joki. Kā atpazīt vidusauss iekaisumu?
Ja iesnām pievienojas ausu sāpes, visticamāk, sācies vidusauss iekaisums un būs nepieciešama ārsta palīdzība. Nebūtu prātīgi to neārstēt, jo var ciest dzirde un rasties citas nepatīkamas sekas. Vidusauss iekaisumu var ierosināt gan vīrusi, gan baktērijas. Tas sākas no deguna, jo aizdeguni ar vidusauss dobumu savieno dzirdes kanāls. Ja to nosprostojusi tūska vai gļotas, rodas mikrobu attīstībai labvēlīga vide, bungdobumā sakrājas šķidrums un nereti arī strutas.
Sāp austiņa: kad meklēt ārstu un kā ārstēt
Vai ir gadījusies situācija, kad mazulis, kas īsti neprot vēl runāt un pastāstīt, kā jūtas, kliedz vairākas stundas no vietas, bet vecāki nezina, kas par vainu un kā palīdzēt? Iespējams, ka iemesls ir vienas no nepatīkamākajām un grūtāk paciešamajām sāpēm - ausu sāpes. Divas trešdaļas bērnu līdz trīs gadu vecumam piedzīvo ausu sāpes, bet pats jūtīgākais "ausu vecums" ir no sešiem mēnešiem līdz diviem gadiem.
Rudens vēstnesis – iesnas: pareiza deguna šņaukšana un ārstēšanas metodes
Gribam to vai nē, iesnas nu patiešām ir tās, bez kurām nebūs uzaudzis neviens bērns. Vienus tās piemeklē biežāk un smagākā formā, citus – nedaudz retāk, bet aizlikts vai – gluži pretēji – tekošs deguns ir normāla lieta ikvienam bērnam, īpaši bērndārzniekiem un sākumskolas skolēniem.