prieks, smaids, pašpārliecība, meitene
Foto: Shutterstock

"Velc šos svārkus ar to džemperi!", "Ej, paspēlējies ar kaimiņu Daci!", "Izēd tukšu šķīvi!" – šīs ir tikai dažas no frāzēm, kura vecāki mēdz ikdienā izmantot, lai audzinātu paklausīgu bērnu. Šāda audzināšanas metode vecākiem palīdzēs veidot paklausīgs un ērts bērns, taču ne tādu, kurš pieaugot spēs pastāvēt par sevi. Kā bērnā ieaudzināt patstāvību un spēju uzņemties iniciatīvu, stāsta klīniskā psiholoģe Līga Bernāte.

Padomju laikos praktizētā dzelžainā disciplīna un bargās sankcijas, kā arī ieaudzināta ideja, ka indivīds nespēj viens neko ietekmēt, ir ne vien devis stimulu mūsu sabiedrībā dominējošai tendencei stāvēt malā un gaidīt, kad citi sāks ko darīt, bet arī ietekmējis to, kā mūsdienās vecāki audzina savus bērnus. Klīniskā psiholoģe Līga Bernāte ievērojusi, ka pie mums izplatīti divi vecāku tipi – vieni, izjutuši padomju laika deficītu un skarbo audzināšanu, sniedz savām atvasēm visu, kā viņiem reiz ir trūcis, savukārt otri skrien no viena bērnu audzināšanas semināra uz otru un nemitīgi sevi šausta, kā izaudzināt veiksmīgu cilvēku, tajā pašā laikā neieklausoties ne savā intuīcijā, ne bērnā. Šādas audzināšanas rezultātā bērnam tiek veicināta spriedze un bailes pievilt savus vecākus, kas var novest pie psihiskām veselības problēmām.

Tas, kā audzinām bērnu, ietekmē to, par kādu personību bērns kļūs pieaugot. "Ja gribam, lai mūsu bērni ir drosmīgi un spēj uzņemties iniciatīvu mums ir jāieklausās bērnu viedoklī un jāļauj viņiem pašiem piedalīties savas dzīves lēmumu pieņemšanā," skaidro psiholoģe. Lūk, Bernātes padomi, kas palīdzēs izaudzināt drosmīgus bērnus, kas tic saviem spēkiem!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!