Ja esmu uzaudzis šķirtā ģimenē, vai arī mana laulība ir apdraudēta? Atbild speciāliste

2017. gada Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka Latvijā gandrīz puse jeb 45 procenti no visām tajā gadā noslēgtajām laulībām tika šķirtas. Daudzās no šīm ģimenēm aug arī viens vai vairāki bērni. Pastāv uzskats, ka arī viņu laulība, raugoties nākotnē, var piedzīvot tādu pašu iznākumu. To, vai tā ir patiesība vai mīts, skaidro ģimenes un attiecību terapeite Sāra Epsteina.

2017. gadā Latvijā tika šķirtas 5943 laulības, liecina CSP dati, kas ir mazāk nekā 2016. gadā, kad laulību nolēma pārtraukt 6061 ģimeņu, taču vairāk nekā 2015. gadā, kad šādu lēmumu pieņēma 5151 pāru. Vecāku šķiršanās var emocionāli ietekmēt bērnu dažādos veidos un neapzināti veidot viņa uzskatu par to, kādām jābūt attiecībām ģimenē. Pētījumi pierāda, ka bērni, kuri ir auguši šķirtā ģimenē, ir vairāk pakļauti riskam piedzīvot līdzīgu situāciju arī ar savu laulāto partneri. Piemēram, pētnieki Pauls Amato un Danele Debora atklājuši, ka, ja attiecībās viens no partneriem ir uzaudzis šķirtā ģimenē, iespēja piedzīvot šādu pašu scenāriju arī viņu attiecībās palielinās par 69 procentiem. Savukārt, ja abi partneri ir piedzīvojuši vecāku šķiršanos, tad iespēja palielinās līdz pat 189 procentiem. Savā pētījumā viņi atklāj, ka bērnībā piedzīvota vecāku šķiršanās ir visbūtiskākais faktors, kas pakļauj laulības šķiršanas riskam arī bērnu.

Kaut šķirteņu bērnu risks piedzīvot šķiršanos arī savās attiecība ir augsts, portālā "Psihology Today" Epsteina iepazīstina ar šo fenomenu tuvāk un atklāj divas teorijas, kas to izskaidro.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!