'Kariņi' internetā un rotaļu ieroči: psiholoģe par šādu spēļu ietekmi uz bērnu
Foto: Shutterstock
Lai gan mūsdienās sācies jaunu un modernu spēļu fenomens, "kariņu" spēlēšana un interese par dažādiem rotaļu šaujamieročiem ir saglabājusies. Bērni tos vēlas turēt rokās gan reālajā dzīvē, gan arī interneta spēlēs, taču daudzus vecākus šādas vēlmes pat biedē. Viedokli, vai bērniem ļaut spēlēties ar šādām rotaļlietām un kad vecākiem būtu pamats uztraukties, vaicājām psiholoģei, geštaltterapeitei Danai Lukševicai.

Saprotams, ka pieaugušie grib savus bērnus pasargāt no dzīves cietsirdīgās puses. Lai gan rotaļu ierocis nevienam pāri nenodarīs, vecākus biedē, ka spēlēšanās ar to varētu atstāt negatīvas sekas bērna uzvedībā nākotnē – vairot agresiju un ačgārnu lietu kārtošanas uztveri. Taču – kāpēc bērniem maz ir vēlēšanās spēlēties ar rotaļu ieročiem, ar ko atšķiras virtuālas vides un reālās dzīves spēles un vai tiešām velns ir tik melns kā to mālē?

Kā sacījusi Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Pedagoģijas nodaļas profesore, psiholoģe Lūcija Rutka – raugoties no kultūrvēsturiskā aspekta, vīriešiem vienmēr patikuši ieroči – fallistiskais simbols, tas ir vēsturiski, un neviens to nevar noliegt. No senatnes pastāv instinkti, ka vīriešiem nepieciešami ieroči. Mūsu senči ar ieročiem rokās gāja medīt, aizstāvēja savas dzimtas sievietes. Un kāpēc lai tas mainītos mūsdienās? Ieroči puikam ir kā vīrišķības apliecinājums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!