grūtniece, darbs, dators, ofiss
Foto: Shutterstock

Grūtniecība ir gaidīšanas laiks, kas mijas ar neaprakstāmu prieku un neziņu. Šajā laikā jaunajām māmiņām, sevišķi tām, kurām šis ir pirmais bērniņš, ir daudz jautājumu. Daļa no tiem ir saistīti arī ar viņu profesionālo izaugsmi un darba iespējām. Vai bērna tēvam pēc mazuļa piedzimšanas tiek piešķirtas brīvdienas? Kad es pati varu doties ikgadējā apmaksātā atvaļinājumā? Valsts darba inspekcija izveidojusi infografiku, kurā meklējamas atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem par grūtnieču tiesībām darba vidē.

Strādājoša grūtniece ir sieviete, kas informē darba devēju par savu stāvokli. Taču neviens normatīvais akts neparedz tiešu regulējumu, kad un kā grūtniecei jāpaziņo darba devējam, ka viņa gaida mazuli, vēstīts portāla "Lvportāls". Ja sieviete vēlas, viņa to darba devējam var neteikt līdz pat brīdim, kad jādodas pirmsdzemdību atvaļinājumā. Tomēr var būt vairākas situācijas, kad grūtniecei ir izdevīgāk, ja darba devējs ir informēts par viņas stāvokli.

Neatkarīgi no tā, kad tu izvēlies darba devējam paziņot, ka gaidi bērnu, tev kā topošajai māmiņai ir ļauts ikgadējo atvaļinājumu izmantot pēc saviem ieskatiem – pirms grūtniecības vai dzemdību atvaļinājuma vai tieši pēc tā. Ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu pilnā apmērā jaunajai māmiņai jāpiešķir arī tad, ja viņa uzņēmumā nav nostrādājusi sešus mēnešus, kā tas ir parasti. Proti, šis atvaļinājums sievietei tiek piešķirts avansā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!