Endometrioze un neauglība: divas sievietes, divas dažādas pieredzes
Foto: Shutterstock

"Katrai sievietei ir sava endometrioze," teic ginekologs Juris Vītols. Taču tām sievietēm, kurām ir noteikta šī diagnoze, nākas cīnīties arī ar neauglību, kas iet roku rokā ar slimību. Neskatoties uz to, dažām ir izdevies kļūt par māmiņām, bet citām šāda iespēja ir liegta uz mūžu.

Diemžēl nav drošu datu par to, cik daudz sieviešu Latvijā ir saskārušās ar endometriozi, taču pasaulē tā skar katru desmito sievieti (ap 2000 sieviešu). Kā norāda Pasaules Endometriozes pētījumu biedrība, informācijas trūkums sievietēm un medicīnas personālam liek "normalizēt" endometriozes simptomus, kavējot laicīgu slimības diagnosticēšanu un nepieciešamās palīdzības sniegšanu pacientei. Pašlaik nav atrasti efektīvi līdzekļi endometriozes ārstēšanai, bet ir vairākas iespējas uzlabot sievietes dzīves kvalitāti un mazināt slimības nepatīkamās izpausmes. Endometriozes pacientēm nereti tiek izrakstīti pretsāpju līdzekļi, noteikta hormonu terapija, veiktas operācijas saaugumu un cistu likvidēšanai. Situāciju atsevišķos gadījumos var uzlabot arī hormonālie kontracepcijas līdzekļi.

"Tā var izpausties un var neizpausties. Tā var būt smaga un bez nekādas simptomātikas, tajā pašā laikā tā var būt neliela, bet paciente izjūt stipras sāpes," stāsta Vītols.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!