Kā savā grāmatā "5 mīlestības valodas bērniem" uzsver tās autori Gerijs Čepmens un Ross Kembels, tā kā uzslavā tu vēlies ielikt kaut ko bērnam patiesi nozīmīgu, tev jābūt vārdos uzmanīgam. Ja uzslavas izskanēs pārāk bieži, vārdu pozitīvā ietekme būs neliela. Piemēram, tu varētu teikt: "Laba meitene!" Brīnišķīgi vārdi, bet tie jāizsaka pārdomāti. Lietderīgāk tos izteikt brīdī, kad meita jūtas labi par kaut ko pašas paveiktu un varētu gaidīt komplimentu. Īpaši jāuzmanās ar tādiem konkrētiem komplimentiem kā "lieliska piespēle!", kad piespēle bijusi tik vien kā viduvēja. Bērni saprot, kad uzslavēti pamatotu iemeslu pēc un kad vienkārši tādēļ, lai viņi justos labi, un šīs otrās uzslavas viņi var iztulkot kā liekuļotas.
Bieža nejauša uzslavēšana ir riskanta vēl cita iemesla pēc. Daži bērni pie šādām uzslavām tiktāl pierod, ka uzskata tās par pienācīgo tiesu un gaida vēl. Nokļuvuši situācijā, kad viņus neviens neuzslavē, viņi nospriež, ka ar viņiem kaut kas nav kārtībā, un raizējas. Satiekoties ar citiem bērniem, kas šādu atbalstu nesaņem, viņi var brīnīties par savu ārkārtīgo vajadzību pēc uzslavām.
Ir tikai dabiski, ka mēs vēlamies savus lolojumus slavēt, taču uzslavai noteikti jābūt gan patiesai, gan pamatotai. Citādi slavējumus var uztvert kā glaimus, un to bērni var pielīdzināt meliem, uzsver autori savā grāmatā.
Turpinājumā iepazīsties ar rakstiem no portāla "Cālis" arhīva materiāliem par to, kā bērnu pareizi slavēt un kad slavēšana var tikai kaitēt.
Septiņas uzslavas, kuras nedrīkst aizmirst sacīt bērniem
Pozitīvi komplimenti ikvienam cilvēkam ceļ pašapziņu un liek justies labāk, tomēr uzslavai ir pilnībā cita pievienotā vērtība, ja tā nākusi no kāda tuva un svarīga cilvēka mutes. Bērnu supervaroņi ir viņu vecāki, kuru sacītajam ir dubults spēks, taču reizēm pieaugušajiem aizmirstas, cik nozīmīgi ir teikt uzslavas.
Kā bērnu pareizi slavēt par viņa mākslas darbiem un 'neatsist' vēlēšanos zīmēt
Daudziem bērniem patīk zīmēt, bet pieaugot, mēdz gadīties, ka vēlēšanās zīmēt un radīt citus radošus darbus, noplok. Zināms, ka maziem bērniem zīmēšana bieži vien ir vien dažu švīku uzvilkšana uz papīra lapas, izmantojot vienas krāsas zīmuļus. Un tas ir tikai dabiski!
Psiholoģes ieteikumi, kā pareizi slavēt bērnu
Jauna mācību gada sākšanās mazāko klašu bērniem ir satraukumiem pilns dzīves posms, tādēļ viņiem ļoti vajadzīgs vecāku atbalsts un iedrošinājums, kas palīdz iejusties mācību ritmā un vairo pārliecību par saviem spēkiem. Biedrības "Skalbes" direktore, psiholoģe Zane Avotiņa iesaka iedarbīgus veidus, kā uzslavēt un iedrošināt bērnu sekmīgām skolas gaitām.
Kad bērna slavēšana var būt kaitīga jeb Nepārvērt bērnu par uzslavu vergu
Vai pasaulē vispār eksistē vecāki, kuri nevēlētos lepoties ar saviem bērniem? Taču, pastāvīgi dzenoties pēc panākumiem un slavējot bērnu, viņš var izaugt par cilvēku, kurš nav gatavs nedz kļūdām, nedz neveiksmēm un zaudējumiem. Bet šādu ļaužu dzīvē ir ne mazums. Kā gan tādam bērnam adaptēties sūrajā dzīves realitātē pēc skolas, un vēl svarīgāk, – kā pieņemt faktu, ka ne visi un ne vienmēr viņu slavēs, izsakot pateicību un uzmundrinošus vārdus?
Kā bērnam iemācīt pareizo attieksmi neveiksmju un kļūdu gadījumos
Mēdz gadīties, ka mūsu bērnos negaidīti parādās tieksme pēc perfekcionisma, taču izpildīt uzdevumu ideāli viņiem vēl nav pa spēkam. Lai neciestu pašapziņa, ir svarīgi laikus bērnam paskaidrot, ka kļūdas un neveiksmes ir neatņemama dzīves sastāvdaļa.
Psiholoģe: uz vienu aizrādījumu bērnam vajadzīgas piecas uzslavas
Ja pieaugušie dienas beigās pārdomātu bērniem pateiktos vārdus, daudziem diemžēl nāktos atzīt, ka izteiktas kritikas un aizrādījumu bijis vairāk nekā uzslavu un atzinības, stāsta "Rimi bērniem" emocionālās labsajūtas un attiecību eksperte, psiholoģe Iveta Aunīte.
Pozitīvās frāzes, kuras bērniem tomēr nevajadzētu teikt
"Paskaties uz savu māsu, kāpēc tu nevari tā uzvesties, "tā, tētis atnāks un…", teju visi zina, ka šādas frāzes bērniem labāk neteikt. Tomēr ne tik daudzi zina, ka dažas frāzes, kuras izklausās pavisam nevainīgas un kuras mēs ikdienā lietojam itin bieži, tikpat graujoši ietekmē bērna un vecāku attiecības.
Sešas rekomendācijas, kā iemācīt bērnam cieņpilni zaudēt
Bieži vien bērni uz zaudējumu reaģē ar vētrainām emocijām – asarām, kliegšanu, sarīkojot histērijas un pilnībā zaudējot interesi pret to, kas viņiem nav izdevies. Piemēram, zaudēt galda spēlē vai sporta sacensībās, zaudēt derībās ar vienaudžiem.
Par centību darba procesā, nevis rakstura iezīmēm – tā jāslavē bērni
Vecāki bērniem lielākoties velta vispārīgas uzslavas, daudzinot viņus par gudrību, paklausību, panākumiem mācībās vai čaklumu, taču salīdzinoši reti izsaka atzinību par konkrēta uzdevuma paveikšanu un izvērtē pašu darba procesu.
Meitenes un puikas esot jāslavē atšķirīgi
Izrādās, ka meitenes un puikas par labu darbiņu ir jāslavē atšķirīgi, tā uzskata speciālisti. Uzslavas katram bērna dzimumam savādāk iedarbojoties uz rakstura veidošanos.