mazulis, svinības, svētki, dzimšanas diena, mamma
Foto: Shutterstock
Bērna gada dzimšanas diena ir nozīmīgs notikums vecāku dzīvē. Daudzi to izvēlas svinēt ar vērienu – īrēt ballīšu telpas, pieaicināt pasākuma organizatorus, klāt lielu svētku galdu un ielūgt draugus un ģimeni notikumu svinēt kopā. Bērnu pasākumiem paredzēto telpu pārstāvji atklāj, kādas ir bērna pirmās dzimšanas dienas svinību tendences, savukārt ārsts pediatrs un psihoterapeits Andis Užāns stāsta, cik nozīmīgas šīs svinības ir pašam bērnam.

Aizvien aktuālāka tendence ir bērna dzimšanas dienu svinēt ārpus mājām, izvēloties telpas, kuras pielāgotas šāda veida pasākumiem. Tāpēc "Cālis" aprunājās ar bērnu pasākumu telpu "Wild One" pārstāvi Līgu Reinfeldi un "Bumbu Baseins" pārstāvi Dairu Bulatovu, lai uzzinātu, kādas ir šī gada bērnu dzimšanas dienas svinību aktualitātes – kas tiek likts galdā, dāvināts un kā tiek rotātas telpas.

Bulatova atklāj, ka viena gada dzimšanas dienas svinības ārpus mājām, bērnu pasākumiem paredzētās telpās, ir ļoti pieprasītas – aptuveni 35 procenti no visām organizētajām bērnu ballītēm ir tieši viengadniekiem. "Tas, manuprāt, ir tāpēc, ka mājās cilvēkiem nav tik liela plašuma, lai varētu satilpināt visus viesus, kurus viņi vēlas uzaicināt," viņa skaidro.

Rīkojot dzimšanas dienas ballīti savam viengadniekam, vecāki lielu uzmanību pievērš detaļām, sevišķi telpas iekārtojumam un dekorācijām. Reinfelde stāsta, ka vecāki nereti izvēlas hēlija balonus ar apdruku, balonu virtenes un karodziņus. "Vecāki piedomā ne tikai pie dekorācijām, bet arī toņiem," piebilst Bulatova. Viņa atklāj, ka lielākoties viengadnieka svinībām tiek izvēlētas neitrālas krāsas – pasteļtoņi, gaiši zils, nedaudz iedzeltens vai gaiši rozā.

Reinfelde dalās novērojumos, ka šogad aktuālas ir dažādas tematiskās ballītes, piemēram, zvēru, vienradžu, pieskaņotas tēmai, kas atbilst tā brīža populārām bērnu multfilmām vai rotaļlietām. Ja vecāki ir lēmuši par labu tematiskajai ballītei, tad arī dekorācijas, svētku torte un galda noformējums tiek pieskaņots izvēlētajai tēmai vai toņu gammai.

Kā stāsta bērnu ballīšu telpas pārstāves, vecāki lielākoties izvēlas atvases dzimšanas dienu nosvinēt bez animatoriem, jo viesu vidū bieži vien ir mazi bērni, kuriem svešu cilvēku klātbūtne var izraisīt stresu un negatīvas emocijas. Savukārt tā vietā nereti tiek piedāvāta fotosesija īpaši iekārtotā fotostūrītī.

Tas, cik grandiozas ir bērna pirmās dzimšanas dienas svinības, atkarīgs no vecāku vēlmēm. Reinfelde un Bulatova stāsta, ka viesu daudzums tiek pakārtots ballītes svinēšanas vietas ietilpībai. Taču vidējais cilvēku skaits šādās svinībās ir 40. Viesu lokā visbiežāk ir radinieki un vecāku tuvākie draugi ar atvasēm.

Dāvanu izvēle un uz svinību galda atrodamie kārumi

Foto: Shutterstock

Bērnu pasākumu rīkotājas atklāj, ka viena no pēdējā laika tendencēm ir vecāku sagatavots dāvanu saraksts, no kura svinību viesi var iedvesmoties dāvanas iegādei. Tas palīdz izvairīties no liekas mantu kaudzes un mazajam tikt pie lietām, kuras tam patiešām ir vajadzīgas.

Reinfelde stāsta, ka dāvanu sarakstā viengadniekiem visbiežāk ir attīstošās rotaļlietas, apģērbs un kādas praktiskas ikdienā nepieciešamas lietas. Bulatova piebilst, ka dāvanu klāstā nereti ir arī grāmatas.

Jautājot, kāda ir iespaidīgākā dāvana, kādu sarūpējis kāds no viengadnieka viesiem, Reinfelde atklāj, ka līdz šim tas ir bijis vectētiņa paša darināts koka šūpuļzirdziņš.

Te atradīsi 22 idejas dāvanām, kuras bērni atmiņā varēs saglabāt uz visu mūžu. Savukārt šeit lasi, kam jāpievērš uzmanība pirms dāvanas iegādes, lai nopirktais sagādātu prieku jubilāram un jau pēc mēneša netiktu aizmirst un iemests mantu kastē.

Kad dāvanas ir saņemtas un skaisti izdekorētā telpa apskatīta, laiks ķerties pie vēdera priekiem. Viesus nedrīkst atstāt badā, tāpēc arī uz viengadnieka svinību galda ir atrodami visdažādākie ēdieni. Tā kā šādās ballītēs viesu vecums ir plašā amplitūdā, visbiežāk vecāki izvēlas dažādas uzkodas, tā gādājot, ka paēduši ir gan lielie, gan mazie svinētāji, stāsta bērnu pasākumiem paredzēto telpu pārstāves.

Taču ēdiena dažādība un daudzums tiek atstāts vecāku ziņā. "Ikdienā esam novērojuši divas dažādas situācijas – striktu minimālismu (dārzeņi, augļi, uzkodas) un pārpilnību, kas atgādina kāzas," Bulatova smejas. Neatkarīgi no tā, kas tiek likts svinību galdā, ēdienu izvēlē parasti tiek domāts par pieaugušo vēlmēm, jo bērni ballītes laikā parasti ir pārņemti ar apkārt notiekošo, tāpēc bieži vien ļoti maz ēd, viņa uzsver.

Reinfelde piebilst, ka, zinot sava mazā jubilāra iecienītos un atļautos produktus, mazajiem nereti ir sarūpēts viņam pielāgots ēdiens.

Svinībām piemērotākais laiks

Foto: Shutterstock

Maziem bērniem ir savs režīms un vajadzības. Vecāki pazīst savu bērnu un apzinās, ka var pienākt brīdis, kad mazajam visa kā būs par daudz, kā rezultātā bērns sāks migt ciet vai kļūs niķīgs. Lai izvairītos no šādām situācijām, bieži vien ballītes laiks tiek pakārtots mazuļa ikdienas režīmam. Lielākoties vecāki izvēlas atvases gada dzimšanas dienas svinības rīkot pēc tam, kad mazais ir pagulējis pusdienlaiku, jūtas možs un prieka pilns. Bulatova stāsta, ka visvairāk pieprasītais laiks ir no pulksten 14 līdz 17.

Tā kā mazi bērni ir ļoti piesaistīti vecākiem un izjūt viņu emocijas, svarīgi, lai ballītē arī paši vecāki būtu ar visu apmierināti un harmoniski. Un tieši vecāki arī ir tie, kas vislabāk spēj bērnu nomierināt satraukuma brīdī. Tāpēc vajadzētu izvēlēties laiku, kurā možs ir ne tikai jubilārs, bet arī viņa aprūpētāji.

Svarīgs ir ne tikai ballītes sākuma laiks, bet arī tās garums. Optimālais laiks, kādā vienu gadu vecs bērns spēj izbaudīt svinības ar prieku, ir līdz trim stundām. Tas ir arī aptuvenais ballītes ilgums, ko piedāvā lielākā daļu bērnu pasākumu telpu saimnieku.

Taču, neskatoties uz piesardzību un centieniem izvēlēties vislabāko laiku ballītei, bērna reakcija un uzvedība var neatbilst gaidītajam. Bulatova stāsta, ka ir redzētas situācijas, kurās bērni piekūst no pārlieku lielās uzmanības un lielā cilvēku pūļa sev apkārt. Šādos brīžos liela nozīme ir vecākiem, viņu spējai pamanīt bērna reakciju uz notiekošo un atbilstoši reaģēt. "Manuprāt, svarīgi pašiem vecākiem un viesiem būt gataviem "plūst pa straumi" un rēķināties, ka mazais jubilārs ballītes scenārijā var ieviest savas korekcijas, un par to nav vērts kreņķēties, vienkārši jābūt gataviem viegli un ar smaidu ballītes plānā ieviest izmaiņas, ja tāda nepieciešamība rodas," iedrošina "Wild One" pārstāve.

Viena gada dzimšanas dienas svinības vairāk vajadzīgas vecākiem nekā mazulim

Foto: Shutterstock

Ārsts pediatrs un psihoterapeits Andis Užāns atklāj, ka viena gada dzimšanas dienas svinības vecāku dzīvē ir daudz nozīmīgāks notikums nekā bērna. "Vecāku acīs ar viena gada svinību palīdzību bērns zināmā mērā tiek pieņemts sabiedrībā," viņš skaidro. "Tāpēc vecāku prātā viena gada dzimšanas dienas svinībām ir simboliska nozīme."

Taču, lai cik svarīgs šis notikums nebūtu vecāku dzīvē, psihoterapeits uzsver, ka bērna dzīvē tam nav nekādas nozīmes. Viņš skaidro, ka svinības lielā cilvēku pūlī bērnam var būt pat traumējošas. "Bērns šajā vecumā jau sāk atpazīt svešiniekus, un, nonākot milzīgā svešinieku pūlī un svešā vietā, viņš izjūt lielu stresu un pārdzīvojumu, īpaši tad, ja viņam blakus nav pieķeršanās figūras (mammas vai tēta)." Užāns skaidro, ka bērnam šajā vecumā ir tikai dažas personas, kuru klātbūtnē viņš jūtas labi un droši, tāpēc pārlieku liela citu cilvēku uzmanība viņā izraisa nedrošības sajūtu un var radīt nepatīkamas emocijas.

Arī bērnu pasākumu telpu pārstāvji piekrīt, ka bērna viena gada dzimšanas dienas svinības vairāk nepieciešamas vecākiem nekā bērnam. "Taču es pieturos pie principa, ka svētki ir jāsvin, jo kad gan vēl tu varēsi nosvinēt bērna viena gada dzimšanas dienu!?" piebilst Bulatova.

Psihoterapeits uzsver – ja vecāki izvēlas svinēt mazuļa dzimšanas dienu kādā šādām svinībām speciāli paredzētā telpā, jāņem vērā, ka bērnam tā būs sveša vieta, līdz ar to viņš būs pakļauts lielam stresam. Šādās situācijās liela nozīme ir vecāku klātesamībai un kontaktam ar bērnu. Užāns atgādina, ka svinību laikā mammai un tētim nevajadzētu pazaudēt kontaktu ar atvasi gan mazuļa emocionālās labsajūtas, gan drošības dēļ.

Ja tomēr ir vēlme nosvinēt mazuļa viena gada dzimšanas dienu, psihoterapeits un pediatrs to labāk iesaka darīt bērnam pazīstamā vidē un tikai dažu atvasei tuvāko cilvēku klātbūtnē. "Ballīte bērnam būtu, ja mamma viņu samīļotu biežāk nekā ikdienā," savos uzskatos dalās Užāns.

Savukārt bērnu pasākumu telpu "Wild One" pārstāve uzskata, ka bērnu dzimšanas dienas svinības jāsvin, balstoties uz sajūtām: "Domāju, ka svinības jāsvin tā, kā pašiem saka priekšā sajūtas. Tas, protams, visvairāk atkarīgs no paša bērniņa. Ja vecāki jūt, ka viņš vēl nav gatavs socializēties un ka, visticamāk, svinības ar prāvāku viesu bariņu viņam būs satraucošas, tad mierīgāka gaisotne mājās būs tieši laikā. Savukārt, ja mazais pret sabiedrību neiebilst, kādēļ gan nesvinēt šo skaisto dienu savu mīļo radu un draugu pulkā!? Noteikti nav vienas receptes visiem, tādēļ mans galvenais ieteikums ir ieklausīties pašiem sevī un bērnā un darīt tā, kā saka sirds. Galvenais, lai šajā īpašajā dienā izdodas izbaudīt kopā būšanas prieku."

Ieteikumi, lai bērna pirmās dzimšanas dienas svinības būtu izdevušās

Foto: Shutterstock

Pārdomāta viesu izvēle

Jebkuras ballītes galvenā sastāvdaļa ir viesi. Viesi ir tie, kas veido noskaņu, atmosfēru, skaidro Reinfelde. Viesu sarakstā noteikti vajadzētu būt cilvēkiem, kas ir tuvi ne tikai vecākiem, bet arī bērnam. Piemēram, ja mazulim ir auklīte, jāapdomā, varbūt arī viņu ir vērts uzaicināt uz jubileju.

Jāizvēlas vide, kurā bērns jūtas labi

Protams, atmosfēru lielā mērā ietekmē arī vide, kādā svinētājiem jāatrodas, tāpēc būtiski izvēlēties telpas, kurās visi jutīsies labi, un, ja pieaugušajiem var pietikt ar sarunām, tad jaunākajai paaudzei nepieciešamas aktivitātes. Savukārt mazajam jubilāram būtu aktuāli, lai viņam vai viņai būtu iespēja spēlēties savam vecumam drošā un atbilstošā vidē.

Reinfelde atklāj, ka vecāki bieži vien izvērtē mazā jubilāra gatavību šādam pasākumam. "Bieži vecāki iepriekš ierodas apskatīt telpas kopā ar savu viengadnieku, lai saprastu, vai viņam vieta patīk, vai viņš jūtas komfortabli," viņa stāsta.

Izvērtēt bērna veselības stāvokli

Nedrīkst aizmirst arī par bērna veselību un riskiem, kuriem viņš tiek pakļauts lielā cilvēku pūlī. Īpaši liela nozīme šādos gadījumos ir veiktajām vakcīnām. Tāpat ballīti nevajadzētu rīkot, ja bērns ir apslimis. Visiem arī jāatgādina, ka mazuļa imunitāte vēl nav pilnībā nostiprinājusies, līdz ar to viņš ir jutīgāks pret ārējiem kairinājumiem, tāpēc arī uzaicinātajiem uz svinībām nevajadzētu ierasties, ja ir slikta pašsajūta, klepus, iesnas utt.

"Nē" animatoriem un pasākumu vadītājiem

Viengadniekam svarīgāk par visu šajā vecumā ir atrasties blakus cilvēkiem, ar kuriem viņš jūtas droši. Ja viena gada dzimšanas dienā mazais tiks cilāts no viena klēpja otrā un pēkšņi nonāks pavisam sveša cilvēka rokās, var gadīties, ka viņš izrādīs nepatiku. Arī Užāns uzsver, ka nepazīstami cilvēki un kontakts ar viņiem mazulim var radīt lieku stresu, kas, iespējams, var sabojāt visu svētku prieku kā bērnam, tā arī vecākiem un svinību viesiem.

Plānot laicīgi

Lai bērna dzimšanas dienas svinības būtu izdevušās, nevajadzētu to plānošanu atlikt uz pēdējo brīdi. "Plānojot visu laicīgi, svētki izdodas skaisti un pārdomāti," skaidro Bulatova.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!