Nomierināt ar vaniļas smaržu – kas ir sensorā terapija un kāpēc svarīga mazuļa attīstībai
Foto: Shutterstock
Zīdaiņa un mazuļa vecumā ļoti svarīgi ir attīstīt sensorās spējas. Lai smadzenes spētu nobriest, svarīgi ir stimulēt kā garšu, tā ožu, redzi, dzirdi un tausti. Vairāk par to, kā katra maņa iekļaujas sensorajā terapijā un kā ar to palīdzību nomierināt satrauktu mazuli vai stimulēt gausāku bērnu, stāsta psiholoģe, psihoterapijas speciāliste, kognitīvi biheiviorālā terapeite un četru bērnu mamma Baiba Griščuka.

Sensorā attīstība un terapijas veidi ir lietas, par kurām šobrīd daudz runā agrīnās piesaistes un attiecību veidošanas ar mazuli kontekstā. "Līdz divu gadu vecumam bērnam veidojas sapratne par sevi un par mums visiem, pateicoties sensorajiem stimuliem. Garša, smarža, redze, dzirde, tauste, proprioceptīvā un vestibulārā sistēma ir šī principa pamats," atklāj Griščuka. Turklāt – kādu pieredzi caur maņām bērns iegūst, tādus secinājumus izdara par sevi, citiem un pasauli.

Sensorās terapijas pieredze nāk no pētījumiem un saskarsmes ar traumētiem mazuļiem – gan fiziski, gan emocionāli. Ja nepieciešamas, sensorā terapija palīdz bērnu nomierināt vai, tieši pretēji, – atmodināt, uzmundrināt. Turklāt sensorā pieredze ir svarīga arī zīdaiņa veiksmīgai attīstībai – tā mazulis uztver apkārt notiekošo un iegūst bagātīgu informāciju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!