Grūtniecības laikā sievietes ķermenis piedzīvo dažādas pārmaiņas, tostarp arī asinsspiediena maiņu. Par to, kas grūtniecības laikā topošajai māmiņai bīstamāks – paaugstināts vai pazemināts asinsspiediens – un kā to atgriezt līdz normālam līmenim, stāsta Rīgas Dzemdību nama ginekoloģe un dzemdību speciāliste Natālija Bērza.
Katru reizi, kad grūtniece dodas vizītē pie ginekologa, dzemdību speciālista, viņai tiek mērīts asinsspiediens. Ja sievietes masas indekss ir normas robežās, viņa jūtas labi un grūtniecības laikā nesaskaras ar dažādiem sarežģījumiem, pietiek, ja asinsspiediens tiek mērīts tikai grūtniecības uzraudzības vīzīšu laikā. Savukārt tās topošās māmiņas, kurām ir riska faktori, piemēram, ķermeņa masas indekss ir virs 25, vecums virs 35, kuras gaida dvīņus, slimo ar cukura diabētu vai hronisku nieru slimību, tiek iekļautas paaugstināta asinsspiediena (sākot ar 140/90) riska grupā. Ja šīm sievietēm vizītes laikā pie ginekologa ir atklāts paaugstināts asinsspiediens, nepietiek vien ar rutīnas apmeklējumiem pie ārsta. Šīm sievietēm reizi dienā asinsspiediens papildus jāmēra arī mājas apstākļos.
Lai saprastu, kas grūtniecības laikā sievietes un viņas mazuļa veselībai ir bīstamāks – paaugstināts vai pazemināts asinsspiediens, ir svarīgi izprast katru no tiem.