bērns meitene vasara smilšu kaste
Foto: Shutterstock
"Bērniņ, ko šodien darīsim?" neviens vien vecāks sāk dienu ar šo jautājumu savam bērnam, jo īpaši vasarā, kad laiks lutina un to vien gribas darīt, kā doties ārā no mājām. Cept smilšu kūkas smilšu kastē, šūpoties un griezties karuselī bērnu rotaļlaukumos, skriet basām pēdām pa zāli un baudīt vasaru pilnu krūti.

Priecājoties un nodarbinot atvasi ar dažādām aktivitātēm, nevajadzētu gan aizmirst arī par piesardzību. Arī atrodoties smilšu kastē vai skraidot pa labi nopļautu mauriņu jāatceras, ka var gadīties neparedzami starpgadījumi. Šī iemesla dēļ apkopojām no portāla "Cālis" arhīviem padomrakstus, kas skar visbiežākās problēmas, ar kurām saskaras mazie vasarnieki.

Dauzoties pa peļķēm, nevajadzētu aizmirst arī par higiēnas normām – rokas pēc šādām izpriecām jānoskalo ar tīru ūdeni un jāmazgā ziepēm, lai bērns nesaķertu kādu infekciju. Vai nejauši gadījies uzkāpt snaudošai bitei un nu sadzelta pēdiņa – ko darīt? Bet ko darīt, ja bērnam pēc peldēšanās ezerā ir tik zilas lūpas, kā pēc melleņu ēšanas? To visu noskaidrosi padomos zemāk!

Mazais šmulis vasarā. Vecāki jautā un ārsts atbild par higiēnas normām

Foto: Shutterstock

Pavasarī un vasarā bērni daudz laika pavada svaigā gaisā, dažādās aktivitātēs, tostarp spēlējoties smilšu kastē, pēc lietus izbaudot dubļu vannas, rāpjoties kokos un vēl, un vēl. Protams, tajā visā nekā slikta nav, taču vecāki nereti bažījas, cik netīram atļaut būt bērnam, vai jāiegādājas speciāli kosmētikas līdzekļi un vai jāskrien pie ārsta, ja bērns apēdis sauju smilšu. Uz sešiem vecāku uzdotiem jautājumiem atbild Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju kontroles dienesta vadītāja Dace Rasmane.

Lasīt vairāk

Bērns sāk apgūt smilšu kastes gudrības: visbiežākās problēmas

Foto: Shutterstock

Lūk, tad nu beidzot tavs mazulis ir sācis pārliecinoši staigāt un arvien biežāk raujas no ratiņiem ārā! Apmierinātā mamma sāk būvēt plānus: laiks sākt īstu komunicēšanos! Bērns beidzot ir gatavs "parādīties gaismā" – uz tuvējo smilšu kasti.
Lasīt vairāk

Bērnam iekodusi bite – dakteres un mammu ieteikumi

Foto: Shutterstock

Laiks, kad kukaiņi mostas un sāk savus "darbus", ir sācies. Bites nav izņēmums, tām aktīvi jāvāc ziedu nektārs, bet, ja bite iekodusi bērnam, vecākiem var rasties kreņķi. Ir tiem pamats vai nav, atkarīgs no katra bērna individuālajām reakcijām. Ir mazuļi, kuriem pēc bites koduma var rasties alerģiska reakcija, cits varbūt tikai sajutīs mazu sāpīti, bet citādi – nekā briesmīga. Par to, kas būtu jādara, ja bite dzeloni ielaidusi tieši tava bērna maigajā ādiņā, stāsta veselības centra "Vivendi" ģimenes ārste Lāsma Četverga, kā arī piedāvājam iepazīties ar mammu ieteikumiem no pašu pieredzes, kurā viņas dalās "Cālis" forumā.
Lasīt vairāk

Pareizā rīcība, ja peldēšanās laikā bērnam paliek zilas lūpas

Gaidāmajās brīvdienās, kad termometra stabiņš visā Latvijā sola pakāpties virs +30 grādiem, daudzi atvēsinājumu meklēs, atpūšoties pie ūdens tilpnēm. Tikpat svarīgi kā nepārkarst saulē, būtiski ir arī ievērot piesardzību, veldzējoties ūdenī.
Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas
mediķi atgādina, ka par bērnu drošību pie ūdens ir atbildīgi pieaugušie. Un ko darīt, ja bērnam no peldēšanās jau ir zilas lūpas? Pazīstama situācija, vai ne?

Lasīt vairāk

Saules apdegums bērnam: pazīmes un ārsta rekomendācijas

Lai gan mēs nereti smejamies, ka Latvijā vasaras nav, tas nenozīmē, ka nav jārūpējas par aizsardzību. Ja diena ir apmākusies, tas nenozīmē, ka nav iespējams apdegt. Saule ir aktīva jau martā, savukārt vasaras karstajos mēnešos īstu svelmi iespējams piedzīvot jau astoņos no rīta. Par to, kā atpazīt, kad bērns guvis saules apdegumus un kā no tā izvairīties, stāsta
Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas
Bērnu slimību klīnikas dermatoloģijas profila virsārste, dr. med. Sanita Žīgure.

Lasīt vairāk

Elementāri likumi, ko vērts ievērot, pirms bērnu palaist publiskā rotaļu laukumā

Foto: PantherMedia/Scanpix
Liela daļa bērnu, kuri vasaru pavada Rīgā, ikdienā labprāt apmeklē rotaļu laukumus. Mazākos bērnus pavada vecāki vai citi pieskatītāji, savukārt lielākie bērni rotaļu laukumus apmeklē patstāvīgi.

Lasīt vairāk

Kāpēc bērnam jāļauj skraidīt basām kājām – bērnu ķirurga ieteikumi

Foto: Shutterstock
Ilgi gaidītā vasara ir atnākusi, bet vecākiem nereti rodas jautājumi, ko bērnam vilkt kājās – sandales, gumijas čībiņas, kurpītes ar augsto kapi vai ļaut bērnam skraidelēt basām kājām? Gandrīz visi būs dzirdējuši teicienu, ka bērns esot jālaiž skraidīt basām kājām. Bet kāpēc? To skaidro
Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas
bērnu traumu,
ortopēdijas
un mugurkaula ķirurgs Jānis Upenieks.

Lasīt vairāk

Ejam bekot jeb Kas jāņem vērā, ejot uz mežu ar bērnu

Mežos sācies ogu un sēņu laiks. Mežs ir lieliska vieta atpūtai ar bērnu, ja vien esi sagatavojis mazo - ir padomāts par piemērotām aktivitātēm, atbilstošu apģērbu, kā arī aizsardzību pret ērcēm un odiem. Mazo ekspertu skola (
mazoekspertuskola.lv
), privātā bērnudārza "CreaKids" vadītāja Daina Kājiņa un pediatre Anna Birka dalās vērtīgos padomos, kas vecākiem būtu jāņem vērā, ja uz mežu līdzi dodas bērns.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!