Ja gribam parūpēties par sava bērna nākotni, būtu jāsāk ar to, kādas disciplinēšanas metodes ikdienā izvēlamies. Par to, kas ir nevardarbīga disciplinēšana stāsta "Centrs Dardedze" speciālisti.
- Atceries disciplinēšanas mērķi. Disciplinēšanas mērķis ir iemācīt bērnam sociāli pieņemamā veidā izrādīt savas vēlmes un vajadzības. Disciplīna sagatavo bērnu pieaugušo dzīvei.
- Sekmīga disciplinēšana ir cieši saistīta ar bērna attīstības stadiju. Nevajag gaidīt no bērna tādu uzvedību vai rīcību, kas nav atbilstoša viņa vecumam.
- Bērniem nepieciešams pozitīvs uzmundrinājums. Atalgo savu bērnu par pareizu uzvedību ar smaidu, apskāvienu, labiem vārdiem, pateicību. Atalgojumam nav jābūt saldumiem vai rotaļlietām.
- Nekad nesit un nepurini savu bērnu. Sišana nav iedarbīgs bērnu disciplinēšanas veids. Fiziska sodīšana ir neefektīva, jo tā iemāca bērnam, ka fiziska vardarbība ir normāla, liek bērnam pārāk sadusmoties, lai atcerētos par "nedarbu", un bērns var gūt fiziskas traumas.
- Vislabākā disciplīna – piemērs. Tas, ko bērns iemācās, ir tas, ko viņš redz, nevis tas, ko tu saki.
- Ja tava disciplinēšanas metode nedarbojas – maini to. Pat vislabākās metodes un tās, kas ir darbojušās agrāk, ar laiku var vairs nebūt tik efektīvas. Centies turēties pie saviem pamatprincipiem un vienmēr lolo savas attiecības ar bērnu.
- Svarīgāk par to, kā tavs bērns izturas šodien, rīt vai nākamnedēļ, ir tas, kāds viņš būs izveidojies pēc pieciem, 10, 20 gadiem.
Daži ieteikumi, lai kļūtu par vēl labāku mammu un tēti savam bērnam
Lai bērni klausītos savos vecākos un ņemtu vērā viņu ieteikumus, ir svarīgi izveidot ar bērniem emocionāli tuvas un uzticības pilnas attiecības. Šie daži vienkāršie ieteikumi to var palīdzēt veiksmīgāk izdarīt.
- Lasi saviem bērniem priekšā grāmatas;
- Realizē savus solījumus;
- Dodaties kopīgās pastaigās;
- Ļauj savam bērnam iesaistīties un palīdzēt dažādos mājas darbos;
- Veltī katram savam bērnam individuālu uzmanību;
- Pastāsti saviem bērniem par savu bērnību;
- Apmeklējiet zooloģisko dārzu, muzeju, spēlējiet kopīgas spēles visa ģimene kopā;
- Esi savam bērnam pats par labu piemēru;
- Esi pieklājīgs arī savā attieksmē pret bērniem;
- Palīdzi saviem bērnam mācībās;
- Apliecini saviem bērniem mīlestību un mīļumu;
- Nosaki bērniem saprotamas un skaidras robežas;
- Pārdomā, kā tavi lēmumi ietekmē tavus bērnus;
- Uzmanīgi klausies savos bērnos;
- Iepazīsties ar savu bērnu draugiem;
- Konfliktus risini nekavējoties;
- Esi radošs kopā ar saviem bērniem;
- Esi patiess attieksmē pret atvasēm;
- Nemelo.
Bet zemāk iepazīsties ar portāla "Cālis" arhīva rakstiem par pozitīvām disciplinēšanas metodēm un kādu postu var nodarīt, ja pret bērnu tiek pielietotas vardarbīgas metodes.
Uzšaut pa dupsi vai ausi nav norma! Rētas bērna sirsniņā var arī nesadzīt
"Ja vecāki mani nebūtu bērnībā pēruši, nebūtu izaudzis par normālu cilvēku", "Kurš tad ir izaudzis bez daktera Bērziņa!", "Cieņu citādi neiemantot, tikai kā ar žagariem" – šādi un līdzīgi viedokļi ir ļoti populāri gan vecāku vidū, gan to, kuriem bērnu kaut kādu iemeslu dēļ nemaz nav, bet viņi labi zina, kā tie jāaudzina.
Saki 'nē' fiziskiem sodiem bērna disciplinēšanai – sāk sociālo kampaņu
Nodibinājums "Centrs Dardedze" uzsāk sociālu kampaņu ar mērķi izskaust miesas sodu praksi bērnu audzināšanā. Lai pasargātu bērnus no fiziska soda piemērošanas, jomas speciālisti vēlas iedrošināt vecākus meklēt palīdzību un informāciju, un uzsvērt, ka bērna audzināšanā nav vietas vardarbībai.
Bērnu psihiatrs: bērnībā pieredzēta vardarbība veido neatgriezeniskas sekas smadzeņu struktūrā
Bērnībā piedzīvotais atstāj iespaidu uz visu tālāko dzīvi. Tā cilvēkā var atstāt pat neatgriezeniskas sekas, kas skar ne tikai psihisko, bet arī fizisko veselību. Par to, kādu iespaidu uz bērnu atstāj seksuāla, fiziska, emocionāla un cita veida vardarbība, forumā "Laiks bērniem!" skaidro Bērnu psihiatrijas klīnikas vadītājs Ņikita Bezborodovs.
Trešdaļa vecāku Latvijā izmanto miesas sodus bērna audzināšanā, liecina pētījums
Latvijā 32 procenti vecāku izmanto miesas sodus bērna audzināšanā, atsaucoties uz nodibinājuma "Centrs Dardedze" pētījumu "Bērnu fiziska sodīšana Latvijā", pausts Labklājības ministrijas (LM) pārskatā par bērnu stāvokli Latvijā 2017. gadā.
Necienīga attieksme, ierocis vecāku strīdos un vardarbības upuris – lielākie riska faktori bērnu drošībai
1. jūnijā atzīmējam Starptautisko bērnu tiesību aizsardzības dienu. To, kā allaž, ar jestriem pasākumiem daudzviet Latvijā svin līdz ar skolēnu vasaras brīvlaika sākšanos, taču portāls "Cālis" šajā dienā vēlas kaut nedaudziem likt aizdomāties par šo datumu plašākā izpratnē. Kā tulkot jēdzienu – bērnu tiesību aizsardzība? No kā tad mūsdienās bērni jāsargā, ja tik daudziem šķiet, ka nav bezrūpīgāka un laimīgāka dzīves posma par bērnību? Un vēl jau daudzie pārmetumi, ka mūsdienu bērni zinot tikai savas tiesības, bet ne pienākumus...
Četras labas un sešas sliktas taktikas cīņā ar bērna nepaklausību
Ir skaidrs, – lai bērns nepārvērstos vienā mazā tirānā, ir nepieciešams noteikt zināmas robežas viņa uzvedībai. Bet, kā reaģēt, ja bērns neņem par pilnu tevis teikto un atsakās paklausīt?
Spēles kā brīnumlīdzeklis mazā spītnieka savaldīšanai
Viennozīmīgi - katram bērnam ir nepieciešama individuāla pieeja, tomēr pastāv kopīgi zelta likumi, kuri var palīdzēt izveidot kontaktu pat ar visnepaklausīgāko palaidni.
Deviņas praksē pārbaudītas metodes, kā no bērna panākt disciplīnas ievērošanu
Vecāki bieži neiztur un sāk kliegt, lai panāktu no bērna disciplīnu. Jo vairāk mēs, pieaugušie, esam pakļauti stresam, satraukumam un nogurumam, jo vairāk kliedzam uz bērniem, cenšoties viņus saukt pie kārtības.
Mammas kreņķis par savu nejauko trīsgadnieku, kurš visiem sit; komentē psiholoģe
Biežāk dzirdam runājam par pusaudžu vecuma krīzi, bet patiesībā šādi krīzes vecumposmi bērniem ir krietni vairāk. Jā, arī trīsgadnieku krīze, kurai jātiek pāri gan pašam bērnam, gan vecākiem. Citam šis vecumposms paiet gluži mierīgi, bet kādam – visai smagi, no kā cieš visi apkārtējie.
Septiņi priekšdarbi, pirms ķerties pie pozitīvās disciplinēšanas metodēm
Kad vecāki izmēģina jaunas bērna disciplinēšanas metodes, daļa piedzīvo vilšanos un saka, ka tās nestrādā, apsverot domu atgriezties pie "daktera bērziņa". Kāpēc pozitīvās disciplinēšanas metodes mēdz nedarboties, skaidro "Centrs Dardedze" psiholoģe Līga Redliha.
Zvaigžņu kalendārs, humors un virkne citu pozitīvās bērnu disciplinēšanas metožu
Gandrīz ikviens pieaugušais kādreiz jūt, ka netiek galā ar bērna audzināšanu, jūtas dusmīgs un vienlaikus bezspēcīgs, jo bērns neievēro noteikumus, ignorē aizrādījumus, nepilda mūsu prasības. Vecāki cenšas panākt paklausību, satraucas paši, un arī bērns kļūst vēl vairāk satraukts.
47% sabiedrības pieļauj bērna disciplinēšanu ar sišanu, liecina aptauja
Nekas nemainās – joprojām pietiekami liela sabiedrības daļa uzskata, ka bērna disciplinēšana, izmantojot fizisku spēku, ir normāla. 47 procenti sabiedrības uzskata, ka dažkārt bērna disciplinēšana ar sišanu ir pieļaujama, bet 32 procenti vecāku Latvijā bērnu audzināšanā izmanto miesas sodus.
Alternatīvas pēršanai un kliegšanai, lai disciplinētu bērnu
Ikvienam bērnam ir vajadzīga disciplīna, lai viņš varētu justies droši un pilnvērtīgi attīstīties. Tomēr, ja disciplīna ir tikai sišana, pēršana un kliegšana, bērnam izveidojas negatīvs paštēls, un vecāki vēl aizvien jūtas saniknoti, bet situācija paliek neatrisināta. Nule kā sācies jauns gads, varbūt ir vērts arī mainīt savu attieksmi attiecībā pret bērnu audzināšanas metodēm? Pamēģini šos 12 "Centrs Dardedze" speciālistu ieteikumus, lai disciplinētu savu bērnu!
Kā rīkoties, ja publiskā vietā redzi iekaustām svešu bērnu
Vai kādreiz esi publiskā vietā – lielveikalā, kinoteātrī, parkā vai sabiedriskajā autobusā novērojis situāciju, ka kāds pieaugušais – māte, tēvs, auklīte, omīte iekausta bērnu? Varbūt ne gluži sit, bet pagrūž, parausta aiz auss, paņem "aiz čupras", uzkliedz, nokaunina par šādu vai tādu uzvedības normu pārkāpšanu?