vīrietis sieviete aukstums
Foto: Shutterstock
Ja attiecības, tad uz mūžu. Ja attiecības ir spēle, vai man to vajag? Bieži vien pāri pārstāj izveidoto saistību, nesniedzot paskaidrojumus. Īsta mīlestība sāk kļūt par retumu, un ilgas un laimīgas attiecības nomaina īstermiņa izklaide. Daudzas norises mūsu dzīvē ir iestudētas, izplānotas. Mēs cenšamies visu kontrolēt. Tāpat arī mīlestība ir pārvērtusies par kontroles objektu, kur visas darbības kļūst tehniskas.

Psiholoģijas profesors Aleksandrs Bondarenko portālā "Wiolife" diskutē par attiecību tēmu. Ir vīrieši, kuri ātri pamet attiecības, neko nepaskaidrojot. Viņš mēģina saprast, kāpēc mūsdienās mīlestība ir pārvērtusies par "projektu", bet partneri par tā menedžeriem.

"Stāstot par savām attiecībām, katrs no mums atspoguļos tikai savu pieredzes fragmentu, savus iespaidus. Šie iespaidi var būt maldinoši, jo uztveres attēls var neatbilst realitātei. Mūsu acīs ir "aklā zona", mēs bieži vien vienkārši neredzam, kas ietilpst šajā zonā. Dažreiz mēs nemaz nespējam objektīvi novērtēt savas attiecības, nevaram paskaidrot, kas īsti starp mums notika. Ir gadījumi, kad sarežģījumus attiecībās nevar izprast pat psihologs," viņš atzīst.

Sieviete situāciju vērtē, balstoties uz savām interesēm, vīrietis – uz savām, cilvēks, kurš novēro pāru attiecības no malas, balstās uz citām interesēm. Viņi redz situāciju, skatoties caur savas pieredzes prizmu. Kādas attiecības valda pāra starpā un kas ir problēmu cēlonis, var noteikt tikai profesionāls psihoterapeits.

"Pēdējā gada laikā ievērojami lielāks cilvēku skaits vēršas pēc palīdzības pie psihoterapeitiem. Agrāk šīs vizītes bija saistītas ar ģimenes problēmām, taču šobrīd biežāk sastopami cilvēki, kuri uztraucas par attiecībām starp sievieti un vīrieti. Populārākais jautājums – "Kas notika, kāpēc viņš aizgāja un nepiezvanīja?", " savā pieredzē dalās Bondarenko.

Izplatītākā problēma – sieviete negrib būt atkarīga no partnera. Bieži vien sievietes pie psihoterapeita dodas ar jautājumu "kāpēc viņš nepiezvanīja?". Viņas vēlas skaidrību, nevēlas mocīties ar nenoteiktību, neizpratni. Agrāk sievietes bija vājais dzimums, kurš vienmēr visu piedeva un pieņēma. Viņas bija gatavas gaidīt zvanu, ja arī to nesaņēma. Šobrīd šāda nenoteiktība ir uzskatāma par traucējošu un kaitinošu. Agrāk sievietes bija finansiāli pakļautas vīriešiem, taču mūsdienās viņas ir iemācījušās arī šajā nozarē būt neatkarīgas. Ir iestājusies sapratne, ka laime nesastāv tikai no naudas, ir svarīgāk zināt, ka vīrietis ir godīgs.

"Ir izveidojusies šāda tendence – aizsākas pirmais romāns starp diviem cilvēkiem, vīrietis sāk rūpēties, veidojas attiecības. Vēlāk vīrietis šīs attiecības pārtrauc, iegūstot statusu "krāpnieks". Citādi ir, ja vīrietim nākas kļūt par tādu, bet otrai pusītei no tā, protams, vieglāk nekļūst," skaidro Bondarenko.

Vīrietis uz laiku

Foto: Shutterstock
Šādi vīrieši neuzskata sievieti par savas dzīves likteņa līniju, neizturas pret viņu kā pret svarīgu cilvēku, dzīves sastāvdaļu. Šī attieksme ir salīdzināma ar projekta veidošanu. Ir konkrēts mērķis, kad tas ir sasniegts, pienāk noslēgums. Šķiet, ka iepriekš vīrieši tā neuzvedās. Šodien var novērot, ka vīrietim ir attiecības, bet rīt tās jau var beigties, nesniedzot paskaidrojumus. Protams, to nevar vispārināt un apgalvot, ka vīrieši ir vienīgie, kas šādi rīkojas. Nevar arī apgalvot, ka pirms 20 gadiem vīrieši bija piekalti pie attiecībām un nebija šķiršanās gadījumu. Tomēr šobrīd ir redzams, ka vīrieši attiecības ar savām partnerēm uztver citādi. Viņi pret mīlestību attiecas ļoti apdomīgi, izplāno katru soli.

"Es uzdrošinos apgalvot, ka šodien daudzi vīrieši skatās uz attiecībām kā menedžeri uz projektu. Tam ir sākums, kulminācija un noslēgums. Arvien biežāk ir sastopami partneri, kuri nedomā par romantiku, un vārdi "viņa ir mana uz visu mūžu" vai pat "viņa ir mana" pat domās nepastāv. Viņi mierīgi izbeidz attiecības, kā menedžeris noslēdz savu projektu," ar savu viedokli dalās Bondarenko.

Tiesības pastāvēt ir dažādām attiecībām gan īslaicīgām, gan mūžīgām. Attiecības kā projekts nav nosodāmas, ja abi partneri zina, ka viņu romantikai ir spēles noteikumi. Nepatīkami ir tad, kad sieviete attiecības uztver kā likteni, bet vīrietis kā jaunu projektu. Intuitīvi sieviete vienmēr var sajust, kā viņas partneris pret viņu izturas.

Tāpēc svarīgi ir saprast, ko darīt, lai nepieļautu sevis pazemošanu, neieslīgšanu galējībās, vainojot sevi un savus trūkumus. Daudzas sievietes ierodas uz psihoterapeita konsultāciju, lai saprastu, kas ar viņām nav kārtība, ja vīrietis ir šādi izrīkojies.

Vai vainojama sieviešu uzmanība?

Foto: Shutterstock
"Brīdī, kad sapratu, ka šie nav atsevišķi gadījumi, bet stingri iesakņojusies jauna tendence, es sāku to analizēt. Nonācu pie secinājuma, ka tā ir tipiska vīriešu atbildes reakcija uz mūsdienu sabiedrības vientuļo sieviešu lielo skaitu. Pastiprinātā uzmanība no sieviešu puses vīriešus ir sabojājusi. Viņi sāk izturēties pret sievieti kā noteiktas funkcijas izpildītāju," viņš apgalvo.

Attieksme pret mīlestību kā pret projektu rodas arī strauji mainīgās sabiedrības dēļ. Vērtības mainās, ietekmējot arī attiecības. To izmaiņas ir novērojamas arī ikdienišķās situācijās, piemēram, pirms 40 gadiem sasist savu automašīnu bija liela traģēdija, jo tā bija ļoti vērtīga, autoservisu bija maz. Šobrīd automašīnas tiek mainītas bieži, tās ir zaudējušas vērtību mūsu acīs.

"Skarbi, bet taisnīgi. Attieksme pret cilvēkiem arī paliek tehniskāka. Šobrīd vīrieši apdomā, cik daudz laika būs jāvelta šīm attiecībām, cik emocionāli un finansiāli daudz tās izmaksās. Nē, ne vienmēr mērķis ir fiziska tuvība. Daži sagaida emocionālu tuvību, izklaidi. Kad viss nepieciešamais ir iegūts, attiecības var tikt pārtrauktas. Sadzīves tehnika, viedtālruņi tiek mainīti pēc noteikta laika. Salūza? Novecoja? Metam ārā! Rodas sajūta, ka cilvēkus arī var tikpat viegli iemainīt. Taču ir jāpatur prātā, ka mīlestību nevar aizstāt. Mīļotais cilvēks ir neaizstājams, liela kļūda ir domāt citādi," stāsta psiholoģijas profesors.

"Vīrietis uz laiku" neuztver sievieti kā likteni. Viņam var būt simpātijas, ilgas pēc partera, satraukums, tikšanās prieks. Taču šīs jūtas ir seklas. Šādās attiecībās sievietes sniedz lielāku emocionālo ieguldījumu – viņām mīlestība vienmēr ir bijusi un būs absolūta vērtība, laimes un dzīves apmierināšanas atslēga. Sievietēm attiecības nav projekts, bet, protams, izņēmuma gadījumi vienmēr pastāv.

Vīrietis uz mūžu

Foto: Shutterstock
Mūsdienās visa dzīves uztvere pārtop par projektu. Dzīve sastāv no nemitīgas plānošanas – gan bērnu dzimšana, gan dzīvokļa iegāde, gan atvaļinājums tiek ieplānots. Viens projekts tiek aizstāts ar citu. Tehnoloģiju pasaule pārāk cieši ir ienākusi gan mūsu dzīvēs, gan dzīvesstilā un zemapziņā.

Vīriešu bailes – netikt galā ar sievieti. Vīriešiem nākas pierādīt, ka viņi ir gan īsti cīnītāji, gan mīlnieki, gan pelnītāji, gan saimnieki. Viņiem jāpierāda, ka spēs būt ģimenes balsts, bet tas ir gadījumos, kad attiecības ir lemtas turpināties mūžīgi. "Vīrietim uz laiku" viss šis nav vajadzīgs, viņš ir tikai menedžeris, kas koordinē darbības konkrētajā situācijā.

Kas ir īsts vīrietis? Vīrieša uzdevums padarīt sievieti laimīgu, tā tas ir bijis vienmēr. Ja nekas nemainīsies, tad drīzumā būs manāma aprēķināta, piesardzīga mārketinga pieeja mīlestībai.

Nav svarīgi vai vīrietis un sieviete ir precējušies, vai viņiem ir bērni. Ģimenes veidošana nebalstās uz aprēķinātām darbībām, pamatā nav domāšana tikai par finansiālo vai kādu citu labumu. Mīlestība nav un nevar būt projekts. Tai jābūt stihijai un abu partneru dzīves jēgai. Mīlestība nevar būt iecerēts un aprēķināts solis ar konkrētu plānu. Parteriem jābūt pilnībā nevis virspusēji atdotiem šīm attiecībām.

""Vīrieši uz mūžu" arī eksistē, nepieciešams tikai ieskatīties. Pastāv iespēja, ka "vīrietis uz laiku" arī kļūst par cilvēku uz mūžu, ja starp partneriem rodas ķīmija, un kad dzīve vairs nav iedomājama bez šī cilvēka," piemin psiholoģijas profesors.

"Balstoties uz savu pieredzi, varu teikt, ka vīrieti, kurš ir saticis savu īsto sievieti, neapturēs neviens un nekas. Īstām attiecībām šķēršļu nav. Jāpiemin, ka arī laulību gredzens izredzētās pirkstā nebūs šķērslis. Apkārt ir daudz nelaimīgu laulību, partneri dzīvo viens ar otru pieraduma, piespiestības vai citu iemeslu dēļ. Šādi pāri agri vai vēlu traģiski un ļoti sāpīgi šķiras. Lēmuma pieņemšana ir īsts pārbaudījums, bet ir skaidrs, ka īstā un liktenīgā mīlestība vēl būs. "Vīrietis uz visiem laikiem" būs blakus, parūpēsies par sievieti. "Vīrietis uz laiku" var uzaicināt sievieti ceļojumā, piemēram, uz nedēļu. Tajā laikā būs kopīga atpūta un ballītes, bet pēc tam sekos neatbildēti zvani un pārtraukts kontakts. Šādi vīrieši nesniedz palīdzību, jo šādas darbības veikšana nav paredzēta viņa projektā," viņš atklāj.

Balstoties uz šādām situācijām, ir redzams vēl viens projekta attiecību simptoms. Kamēr partneri ir kopā, viss ir kārtībā. Viņi labi pavada laiku, šķiet, ir pavisam laimīgi, brīvdienu nogalēs kopīgas izklaides, kaislīgas naktis, taču, kad beidzas kopīgie brīži, sākas nepatīkama pēcgarša, satraukums, pārdzīvojumi, šaubas. Iespējams, galvā var iezagties doma, ka šāda veida attiecības nav lemtas nākotnei.

"Projekta" attiecībās viss jau sākotnēji ir izplānots. Dāvanas tiek dāvinātas, otrās pusītes garastāvoklis vienmēr ir lielisks, bet skūpsti – ugunīgi. Vīrietis ir pārliecināts, viņam rokas netrīc, plaukstas nesvīst. Viss liekas ideāli, uz īsziņām un zvaniem viņš var atbildēt, bet var arī neatbildēt, jo ir aizņemts. Šie signāli norāda uz to, ka cilvēks nav gatavs ieguldīt savas emocijas, jūtas, dzīvi šajās attiecībās. Lai arī šādām attiecībām pastāv vieta mūsdienu sabiedrībā, nedrīkst aizmirst par to, ka otru cilvēku, tas var sāpināt. Ja tā ir spēle, tad abiem ir jāzina noteikumi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!