mamma, nogurums, jaundzimušais, mazulis, miegs, depresija
Foto: Shutterstock
Māte varone, kurai jāvar pieskatīt bērnus, uzkopt māju, pagatavot ģimenei vakariņas un parūpēties par savu emocionālo un fizisko labklājību, latvietēm nav sveša. Taču šāda māmiņas attieksme pret sevi var nodarīt vairāk ļauna nekā laba gan pašai, gan apkārtējiem. Biedrības "Spēkavieta" dibinātāja, pārmaiņu konsultante un dūla Linda Lielvārde saka – latvietēm vēl ir jāmācās atzīt, ka viņas drīkst netikt galā, un lūgt palīdzību. Viņa portālam "Cālis" stāsta, kā naktīs, kas ir visgrūtākais laiks, audzinot zīdaini, māmiņas ikdienas soli var palīdzēt atvieglot nakts dūla.

Vārds "dūla" cēlies Senajā Grieķijā, ar to apzīmējot pieredzējušu sievieti, kura palīdz citai sievietei. Tolaik tā bija kalpotāja, kas rūpējās par sievieti un bērnu dzemdībās un arī pēc dzemdībām. Šo terminu vairāk lietoja pēcdzemdību kontekstā par pieredzējušām mātēm, kas palīdzēja jaunajām māmiņām jautājumos par zīdīšanu un jaundzimušo aprūpē. Mūsdienās šim terminam ir plašāka nozīme, vēstīts portālā "Dūlas". Dūla Latvijā ir apmācīta sieviete, kas atbalsta ģimeni bērniņa gaidību laikā, dzemdībās un trīs mēnešus pēc tam. Viņa nodrošina fizisko, emocionālo un informatīvo atbalstu.

Lielvārde skaidro, ka dūlas mēdz būt dažādas. Ir tādas, kas darbojas tikai un vienīgi kā pēcdzemdību atbalsts, tādas, kas iet arī līdzi dzemdībās, citas vairāk atbalsta mājas solī, bet vēl citas dziļi psihoemocionāli. Tāpat ir arī dūlas, kas jaunās māmiņas vairāk lutina fiziski – ar dažādām ēteriskajām eļļām, masāžām, siešanu vai šūpināšanu rebozo lakatos un citām relaksējošām nodarbēm. Latvijā Dūlu apvienībā ir vairāk nekā 70 dažādas dūlas, kas ir gatavas sniegt palīdzīgu roku māmiņai, kurai tāda ir vajadzīga.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!