pāris uzticība mīlestība
Foto: Shutterstock
Ļoti iespējams, tu ne reizi vien esi dzirdējusi, ka uzticēšanās ir attiecību pamats. Tādējādi brīdī, kad spēja otram uzticēties tiek zaudēta, tu gribot negribot sāc prātot, vai jūsu attiecībām vairs ir kopīga nākotne. Tāpat iemesli, kāpēc uzticība tiek zaudēta, ir neskaitāmi daudz un katrs jāskata atsevišķi, lai saprastu, vai uzticību ir iespējams vēl atgūt. Taču, lai to vismaz mēģinātu noskaidrot, ir pieci soļi, kurus vari veikt kopā ar savu partneri.

Lai arī kāds būtu iemesls, kurš slēpjas zem uzticības zaudēšanas, tā tiks zaudēta, jo kāda partnera vārdi vairs nesaskan ar viņa rīcību. Ja jūs viens otru patiesi mīlat un vēlaties, lai attiecības turpinās, ir svarīgi saprast, ka reiz zaudēta uzticība ir atgūstama un ka attiecības ir glābjamas. Speciālisti atzīst, ka ir arī gadījumi, kur pēc uzticības atgūšanas attiecības ir kļuvušas vēl stiprākas kā iepriekš. Taču atceries – tas var nenotikt stundas, dienas vai pat nedēļas laikā. Tam var būt nepieciešami arī vairāki mēneši vai gadi, bet jums abiem kopā jāstrādā, lai viss izdotos un iegrieztos ierastajās sliedēs.

Ja arī tu šobrīd vai kādreiz esi piedzīvojusi situāciju, kur tava un partnera savstarpējā uzticība ir pazaudēta, lasi tālāk un uzzini portāla ''Prevention'' speciālistu ieteikumus pieciem soļiem, kā attiecībās atgūt uzticību.

Pirmais solis – atklāj noslēpumā turēto


Foto: Shutterstock
Brīdī, kad attiecībās zudusi uzticība, pirmais un prātīgākais solis, kuru veikt, ir atklāt visu, kas paturēts noslēpumā. ''Vienīgais veids, kā sākt atgūt savstarpējo uzticību, ir būt pilnībā atklātai un godīgai, neskatoties uz to, kā dēļ uzticība zudusi. Tāpat, esot atklāti, jūs abi uzzināsit īsto problēmas sakni un zināsit, ko iesākt tālāk,'' portālā skaidro Deba Laino, attiecību terapeite un sertificēta seksoloģe. Ir cilvēki, kas baidās no pilnīgas atklātības, tāpēc, ļoti iespējams, vēlēsies daļu informācijas joprojām noklusēt. Taču speciāliste skaidro, ka arī mazu, šķietami nesvarīgu detaļu noklusēšana var ietekmēt un sabojāt savstarpējo uzticību tālākā nākotnē.

Tāpat, veicot šo soli, abiem partneriem ir jāapņemas pārrunāt radušos problēmu, lai varētu sākt uzticību atjaunot. Laino stāsta: ''Tas būs komunikācijas process un savstarpēja diskusija par to, kā konkrēta rīcība liek otrai personai justies. Tāpat svarīgi ir atcerēties, ka, ja attiecībās pastāv neuzticēšanās, tā nav tikai viena partnera, bet gan abu kopīga problēma. Tāpēc arī abiem ir jāiesaistās un jāgrib šo problēmu, nesaskaņas atrisināt.''

Otrais solis – atvainošanās


Foto: Shutterstock
Var būt situācija, kur uzticība zudusi abpusēji, bet speciālisti atzīst, ka lielākoties to zaudē viens partneris. Tāpēc tam, kura rīcības dēļ uzticība zudusi, nepieciešams otram atvainoties, portālā stāsta Pols Kolmens, psiholoģijas doktors, psihologs un grāmatas ''Finding Peace When Heart is in Pieces'' autors.

Svarīgi, ka partneris, kurš atvainojas, atzīst savu vainu un uzņemas pilnu atbildību par rīcību, kuras rezultātā uzticēšanās zudusi. ''Atbildības uzņemšanās un atvainošanās var palīdzēt uzticību atjaunot, taču tai ir jābūt patiesai. Tāpēc ir ļoti būtiski būt atklātam un to domāt no sirds, neskatoties arī uz to, ka šāda atzīšanās prasa atklāties pilnībā un var būt sāpīga,'' portālā skaidro Džozefs SIlona, psiholoģijas doktors, klīniskais psihologs. ''Lai gan nožēla par jebkādu rīcību īstermiņā var būt efektīva, tomēr, ja attiecībās tiek slēpta daļa patiesības, uzticību ļoti ātri atkal var zaudēt.''

Lai atvieglotu atvainošanās procesu, sāpinātais partneris var otram uzdot jautājumus, kuru atbildēs atklātos patiesība un izskanētu tik ļoti gaidītā vainas atzīšana un nožēla. Taču, ja tu esi tā, kura ir sāpināta, atceries, ka tavam partnerim var nebūt atbildes uz visiem jautājumiem. Kolmens iesaka mēģināt saprast, kas un kāpēc ir noticis, taču nedusmoties no jauna, ja tiešām kāds jautājums palicis neatbildēts.

Trešais solis – sapratne


Foto: Shutterstock
Atklātība, vainas apziņa, nožēla un apņemšanās uzticību atjaunot ir pirmie atspēriena punkti pretim smagākajam uzticības atgūšanas solim – abiem partneriem jāsaprot otra partnera jūtas. Portālā Laino stāsta: ''Sarunu laikā šķitīs ļoti vilinoši aizstāvēt sevi, taču ir nepieciešams darīt pretējo – jākļūst ievainojamam, jo tikai tā otrs vislabāk spēs izprast tavas sajūtas un domas. Un šim līdzās nāk empātija.''

Atkarībā no tā, cik smaga ir jūsu situācija, cik saasināta ir jūsu problēma, tā būs saruna pie pusdienu vai vakariņu galda vai, iespējams, saruna vairāku nedēļu garumā kopā ar terapeitu. Vienalga kādos apstākļos komunikācija notiek, svarīgais ir sarunu pamest tikai tajā brīdī, kad partneri viens otru ir pilnībā sapratuši. Ja kādam joprojām būs šaubas par to, vai spēj iejusties otra ādā, bet viņš to noklusēs, uzticība var tikt zaudēta atkārtoti vai nemaz netiks pilnībā atgūta.

Silona skaidro, ka nodevība sastāv no vairākiem elementiem, kas nozīmē – viens partneris var domāt un just vienu, bet otrs domās un jutīs kaut ko pavisam citu. Tāpēc dialoga veidošana, kur partneri viens otram uzdod jautājumus, var palīdzēt problēmu skatīt dziļāk un atrast patiesās problēmas saknes, kas palīdzēs turpmākajā ceļā uz uzticības atgūšanu.

Iespējams, tas izklausās kā neiespējams uzdevums, bet arī tam partnerim, kurš jūtas nodots, ir jāspēj saprast otru un iemeslu, kāpēc rīcība, kuras dēļ zaudēta uzticība, notikusi. ''Visbiežāk tam partnerim, kurš zaudējis otra uzticību, ir kādas personīgās sāpes, negatīvās emocijas, kas visticamāk spēlējušas sava veida lomu attiecību saasināšanā. Tāpēc, lai spētu viņam piedot, otram nepieciešams iedziļināties un mēģināt otru saprast,'' uzsver Laino. Tas nebūt nebūs viegli, bet, lai atgūtu uzticību, bez tā nevar.

Ceturtais solis – maini savu rīcību


Foto: Shutterstock
Tas, kā izpaužas šis solis, ir atkarīgs no rīcības, kuras dēļ uzticība ir zudusi. Piemēram, ja tu vai tavs partneris katru reizi apsola, ka būs norunātajā vietā un laikā, taču neierodas vispār vai ļoti nokavē, jo ir aizmirsis vai neprot plānot laiku, un tas kādam no jums lieks izskatīties slikti, iespējams, risinājums, lai tā vairs neatkārtotos, ir uzlikt atgādinājumu vai rītos agrāk likt modinātāju, lai neaizgulētos. Taču, iedomājoties situāciju, kur viens vai otrs attiecībās ir bijis neuzticīgs (partneri krāpis), cenšoties glābt attiecības un atjaunot uzticību, jūsu telefona sarunām un sociālo tīklu lietošanai jākļūst savstarpēji atklātākai, portālā skaidro Laino.

Pirmajā brīdī var nākties arī kaut ko zaudēt, jo būs no kaut kā jāatsakās, lai attiecības uzlabotu un uzticību atgūtu. Piemēram, ja uzticēšanās patiesi zaudēta krāpšanas dēļ, vainīgajam partnerim var nākties atteikties no darba ceļojumiem, jo otrā tas rada bažas, ka krāpšana varētu atkārtoties, u.tml. Iespējams, tas liekas absurdi, bet, ja jūs abi joprojām vēlaties, lai jūsu attiecības izdodas, būs jādara viss, lai otrs spētu atkal uzticēties.

Taču cietējs nedrīkst ieņemt cietēja lomu uz mūžu – kādā brīdī uzticībai atkal ir jāparādās, un ir jāpieņem fakts, ka uzticība sevī ietver zināmas šaubas un iespēju, ka kas tāds var atkārtoties. Cietējam ir jāiemācās sadzīvot ar trauksmi par to, vai uzticība atkal netiks zaudēta. Ir skaidrs, ka tas nenotiks vienas dienas laikā, bet gan tam būs nepieciešams iepriekš nenosakāms laiks. Tāpat uzticība atgriezīsies brīdī, kad viena pozitīva darbība sekos otrai un kad tas kļūs nepārtraukti.

Piektais solis – izvērtē citus klupšanas akmeņus


Foto: Shutterstock
Lai attiecības patiesi izdotos un atgūtā uzticība atkārtoti netiktu zaudēta, nepieciešams vispār izvērtēt tavas un partnera attiecības. Vēlreiz jāizvērtē gan jau apspriestie sāpīgie jautājumi, kas atklājās, meklējot problēmas sakni, gan jāuzdod jauni, kas par jūsu attiecībām pastāstīs ko citu.

Kolmens portālā iesaka sākt ar šādiem trim jautājumiem:

  • Vai jūs regulāri kvalitatīvi pavadāt kopā laiku?
  • Vai jums ir sajūta, ka attiecībās pastāv kāda netaisnība, kura būtu jālabo?
  • Vai jūs nemitīgi strīdaties par vienu un to pašu problēmu?

''Šāda attiecību izvērtēšana ir ļoti svarīga, jo abi partneri tā spēj ieraudzīt, vai uzticība tika zaudēta tikai konkrētā iemesla dēļ, vai tomēr attiecībās ir arī citas nesaskaņas vai problēmas, kas, iespējams, tikai paātrināja uzticības zaudēšanu. Tāpat, ja attiecības nav veselīgas un ir saasinātas, uzticība var būt mazināta jau kopš attiecību sākuma. Taču, ja, uzdodot jautājumus, atklājas daudz patīkamu lietu, jūsu attiecības tikai paliks stiprākas,'' rezumē Kolmens.

Tāpat, lai arī, cik skarbi tas neizklausītos, ir attiecības, kurās pēc uzticības zaudēšanas vairs nav iespējams to atgūt. Kā arī, ja nespējat tikt galā paša spēkiem, bet vēl neesat gatavi attiecības izbeigt, nekaunieties un nebaidieties meklēt palīdzību – terapeits būs lielisks palīgs, lai jūs saprastu, vai jūsu attiecībām vēl ir nākotne vai diemžēl tās nav.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!